Komunikaty PR

Chiński Nowy Rok Królika w Instytucie Konfucjusza w Krakowie

2023-01-16  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Agnieszka Zięba
Instytut Konfucjusza w Krakowie

Oleandry 2A
30-063 Kraków
media|instytutkonfucjusza.pl| |media|instytutkonfucjusza.pl
12 663 26 07
www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl/

Instytut Konfucjusza w Krakowie serdecznie zaprasza na obchody Chińskiego Nowego Roku Królika. Z okazji Święta Wiosny Instytut Konfucjusza przygotował wiele ciekawych atrakcji: wykłady, pokaz mody, warsztaty oraz wernisaż wystawy.

Program obchodów Chińskiego Nowego Roku 17-20 stycznia 2023:

 

Wtorek 17 stycznia 2023

Godz. 17:00 - Noworoczne warsztaty dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej

 

Z okazji zbliżającego się Święta Wiosny, Instytut Konfucjusza w Krakowie organizuje dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej warsztaty poświęcone obchodom Chińskiego Nowego Roku.

W trakcie półtoragodzinnych zajęć uczestnicy będą mieli okazję poznać noworoczne tradycje oraz zwyczaje Chińczyków, dowiedzieć się jakie zwierzęta reprezentują kolejne lata w tradycyjnym kalendarzu księżycowym oraz nauczyć się piosenki z życzeniami po chińsku. Ponadto, własnoręcznie wykonają również ozdoby: znaki 福 (pomyślność), wycinanki z króliczkami i lampiony.

Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: instytut.konfucjusza@uj.edu.pl.

Miejsce: Oleandry 2A, sala 2.01.

 

Środa 18 stycznia 2023

 

Godz. 18:00 - Wykład i mini-lekcja nt. Chińskiego Nowego Roku

 

Podczas zajęć uczestnicy będą starali się znaleźć odpowiedzi na pytania: Jak ważne jest dla Chińczyków Święto Wiosny, czyli Chiński Nowy Rok? Czy 22 stycznia rozpocznie się Rok Królika, czy Zająca? Co oznacza to zwierzę w chińskiej kulturze? Jak złożyć po chińsku życzenia noworoczne?

 

Wstęp wolny.

 

Miejsce: Oleandry 2A, sala 3.04.

 

Godz. 19:15 - Noworoczne warsztaty z chińskich wycinanek

 

W związku ze zbliżającym się Świętem Wiosny, zajęcia poświęcone będą motywom noworocznym oraz oczywiście królikom, reprezentującym rok 2023. 

Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: instytut.konfucjusza@uj.edu.pl.

Miejsce: Oleandry 2A, sala 2.11.

 

Czwartek 19 stycznia 2023

 

Godz. 18:00 - Noworoczne warsztaty kaligraficzne 

W trakcie spotkania uczestnicy przygotują noworoczne ozdoby z kaligrafią, między innymi znaki 福 pomyślność na czerwonym papierze. 

Zajęcia prowadzone w języku chińskim z tłumaczeniem na polski.

Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: instytut.konfucjusza@uj.edu.pl.

Miejsce: Oleandry 2A, sala 2.11.

 

Godz. 18:30 - Noworoczne hanfu Celebrując Chunjie strojem - wykład i pokaz mody

Radosne świętowanie chunjie, związane jest z wieloma tradycjami. Dekoruje się domy, przygotowuje specjalne potrawy, jak również wybiera odświętne stroje. Wraz z powrotem do mody hanfu, w okresie noworocznym, popularnym jest dobieranie ich specjalnie na tę okazję. W trakcie wykładu zaprezentowane zostaną popularne kolory i wzory, wraz z ich symboliką. Przyjrzymy się najnowszym modelom przygotowanym specjalnie z okazji nadchodzącego Roku Królika.

Wykładowi towarzyszyć będzie pokaz noworocznych stylizacji.

Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: instytut.konfucjusza@uj.edu.pl.

Miejsce: Oleandry 2A, sala 2.01.

 

Piątek 20 stycznia

 

Godz. 18:30 - Wernisaż wystawy konkursu „W Chinach i o Chinach”.

W piątek odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć, które zakwalifikowały się do finału tegorocznej edycji konkursu "W Chinach i o Chinach", organizowanego przez Instytut Konfucjusza w Krakowie już po raz dziewiąty.

W ramach wystawy zaprezentowane zostaną również pozostałe nadesłane prace oraz odbędzie się wręczenie nagród laureatom konkursu.

Wstęp wolny.

Miejsce: Oleandry 2A, sala 3.04.

 

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, ale na niektóre wykłady i warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.

 

Więcej informacji na:

https//instytutkonfucjusza.uj.edu.pl

www.facebook.com/instytutkonfucjusza

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Instytut Konfucjusza w Krakowie
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Tysiąc km smoczą łodzią w dół Wisły - ZROBILIŚMY TO! Biuro prasowe
2024-07-01 | 01:00

Tysiąc km smoczą łodzią w dół Wisły - ZROBILIŚMY TO!

19 załogantów stałych i 6 załogantów wspomagających – w sumie 25 wioślarzy w ciągu ośmiu dni pokonało Wisłę i spłynęło z Krakowa do Gdańska smoczą łodzią. To
Styl życia Polski fotograf u ministra w Ghanie!
2024-06-28 | 10:00

Polski fotograf u ministra w Ghanie!

Polski fotograf u ministra w Ghanie!   Wojciech Zaremba dokumentuje życie w Ghanie. Jego zdjęcia były wielokrotnie prezentowane na wystawach w Polsce. Pasją naszego rodaka
Styl życia Trendy wśród pokolenia Silver – 57% seniorów chce korzystać z mikromobilności
2024-06-27 | 19:10

Trendy wśród pokolenia Silver – 57% seniorów chce korzystać z mikromobilności

Starzenie się społeczeństw jest zjawiskiem globalnym, jednak dzisiejsze pokolenie Silver, znacząco różni się od niegdysiejszych seniorów. Osoby starsze coraz częściej są

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Aleksandra Popławska: Tantiemy z internetu to są zarobki za naszą pracę i nam się należą. W Europie wszyscy powinniśmy działać na podobnych prawach

W piątek zakończyła się batalia środowiska filmowego o tantiemy z platform streamingowych. Dzięki nowym przepisom twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów słownych i słowno-muzycznych będą uzyskiwać stosowne wynagrodzenie za udostępnianie ich dzieł w sieci. Za nowelą głosowało 417 posłów, 18 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Aktorzy mogą więc wreszcie odetchnąć z ulgą. Aleksandra Popławska i Krzysztof Dracz są jednak rozgoryczeni tym, że tak długo musieli czekać na takie rozwiązanie. Stosowne rozporządzenie powinno wejść w życie już trzy lata temu.

Ochrona środowiska

Nowe obowiązki przedsiębiorców dotyczące jednorazowych opakowań z plastiku. Takie regulacje zyskują duże poparcie społeczne

1 lipca wchodzą w życie nowe obowiązki dotyczące gospodarowania odpadami opakowaniowymi. Przedsiębiorcy w gastronomii będą musieli oferować klientom alternatywne dla plastikowych opakowania wielorazowego użytku na żywność i napoje. Obowiązkiem staje się także stosowanie zakrętek i wieczek przymocowanych do butelek i kartoników, by ten cenny surowiec trafiał również do przetworzenia. Nowe wymogi to kolejne etapy wdrażania dyrektywy plastikowej, której celem jest ograniczenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych zalegających na wysypiskach śmieci. W planach są kolejne regulacje, które mają sprawić, że opakowania staną się bardziej przyjazne dla środowiska. Globalne badania wskazują, że takie przepisy cieszą się dużym poparciem w społeczeństwach.

Konsument

Nawyki żywieniowe z dzieciństwa przekładają się na ryzyko otyłości w dorosłym życiu. Naukowcy zbadali wpływ podawanych dzieciom napojów

Dbanie o odpowiednią dietę w pierwszych latach dziecka ma duże znaczenie dla ograniczenia ryzyka otyłości w jego dorosłym życiu. Naukowcy ze Szkoły Psychologii Uniwersytetu Swansea badali to na przykładzie napojów spożywanych przez dzieci. Przyglądali się przez ponad dwie dekady 1,4 tys. dorastających dzieci i doszli do wniosków, że spożywanie napojów słodzonych cukrem w pierwszych latach wpływa na tworzenie złych nawyków dietetycznych, a co się z tym wiąże – zwiększa ryzyko otyłości, nawet po wielu latach.