Chiński Nowy Rok Królika w Instytucie Konfucjusza w Krakowie
Instytut Konfucjusza w Krakowie
Oleandry 2A
30-063 Kraków
media|instytutkonfucjusza.pl| |media|instytutkonfucjusza.pl
12 663 26 07
www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl/
Instytut Konfucjusza w Krakowie serdecznie zaprasza na obchody Chińskiego Nowego Roku Królika. Z okazji Święta Wiosny Instytut Konfucjusza przygotował wiele ciekawych atrakcji: wykłady, pokaz mody, warsztaty oraz wernisaż wystawy.
Program obchodów Chińskiego Nowego Roku 17-20 stycznia 2023:
Wtorek 17 stycznia 2023
Godz. 17:00 - Noworoczne warsztaty dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej
Z okazji zbliżającego się Święta Wiosny, Instytut Konfucjusza w Krakowie organizuje dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej warsztaty poświęcone obchodom Chińskiego Nowego Roku.
W trakcie półtoragodzinnych zajęć uczestnicy będą mieli okazję poznać noworoczne tradycje oraz zwyczaje Chińczyków, dowiedzieć się jakie zwierzęta reprezentują kolejne lata w tradycyjnym kalendarzu księżycowym oraz nauczyć się piosenki z życzeniami po chińsku. Ponadto, własnoręcznie wykonają również ozdoby: znaki 福 (pomyślność), wycinanki z króliczkami i lampiony.
Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: instytut.konfucjusza@uj.edu.pl.
Miejsce: Oleandry 2A, sala 2.01.
Środa 18 stycznia 2023
Godz. 18:00 - Wykład i mini-lekcja nt. Chińskiego Nowego Roku
Podczas zajęć uczestnicy będą starali się znaleźć odpowiedzi na pytania: Jak ważne jest dla Chińczyków Święto Wiosny, czyli Chiński Nowy Rok? Czy 22 stycznia rozpocznie się Rok Królika, czy Zająca? Co oznacza to zwierzę w chińskiej kulturze? Jak złożyć po chińsku życzenia noworoczne?
Wstęp wolny.
Miejsce: Oleandry 2A, sala 3.04.
Godz. 19:15 - Noworoczne warsztaty z chińskich wycinanek
W związku ze zbliżającym się Świętem Wiosny, zajęcia poświęcone będą motywom noworocznym oraz oczywiście królikom, reprezentującym rok 2023.
Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: instytut.konfucjusza@uj.edu.pl.
Miejsce: Oleandry 2A, sala 2.11.
Czwartek 19 stycznia 2023
Godz. 18:00 - Noworoczne warsztaty kaligraficzne
W trakcie spotkania uczestnicy przygotują noworoczne ozdoby z kaligrafią, między innymi znaki 福 pomyślność na czerwonym papierze.
Zajęcia prowadzone w języku chińskim z tłumaczeniem na polski.
Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: instytut.konfucjusza@uj.edu.pl.
Miejsce: Oleandry 2A, sala 2.11.
Godz. 18:30 - Noworoczne hanfu Celebrując Chunjie strojem - wykład i pokaz mody
Radosne świętowanie chunjie, związane jest z wieloma tradycjami. Dekoruje się domy, przygotowuje specjalne potrawy, jak również wybiera odświętne stroje. Wraz z powrotem do mody hanfu, w okresie noworocznym, popularnym jest dobieranie ich specjalnie na tę okazję. W trakcie wykładu zaprezentowane zostaną popularne kolory i wzory, wraz z ich symboliką. Przyjrzymy się najnowszym modelom przygotowanym specjalnie z okazji nadchodzącego Roku Królika.
Wykładowi towarzyszyć będzie pokaz noworocznych stylizacji.
Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: instytut.konfucjusza@uj.edu.pl.
Miejsce: Oleandry 2A, sala 2.01.
Piątek 20 stycznia
Godz. 18:30 - Wernisaż wystawy konkursu „W Chinach i o Chinach”.
W piątek odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć, które zakwalifikowały się do finału tegorocznej edycji konkursu "W Chinach i o Chinach", organizowanego przez Instytut Konfucjusza w Krakowie już po raz dziewiąty.
W ramach wystawy zaprezentowane zostaną również pozostałe nadesłane prace oraz odbędzie się wręczenie nagród laureatom konkursu.
Wstęp wolny.
Miejsce: Oleandry 2A, sala 3.04.
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, ale na niektóre wykłady i warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.
Więcej informacji na:
https//instytutkonfucjusza.uj.edu.pl
www.facebook.com/instytutkonfucjusza
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Podróże
Radosław Majdan: W Grecji zaginęła mi walizka. To jest kraj lekkoduchów, wszystko odkładają na jutro, a pracę traktują drugorzędnie
Były piłkarz przyznaje, że z perspektywy uczestników program „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” to bardzo wymagające przedsięwzięcie. Dla niego ten format okazał się nie tylko testem fizycznym, ale także emocjonalnym, bo trzeba było stawić czoła zarówno rywalom, jak i własnym słabościom. Radosław Majdan zdradza też, że emocji nie brakowało już na lotnisku. Tuż po przylocie do Grecji okazało się bowiem, że jego walizka zaginęła. Na szczęście miał przy sobie kilka zapasowych ubrań.
Finanse
Wciąż niewielkie finansowanie wsparcia psychicznego przez państwo. Usługi terapeutyczne są dziś głównie prywatne
Co czwarty Polak przynajmniej raz w ciągu swojego życia zmaga się z poważnym kryzysem zdrowia psychicznego. Może więc on statystycznie dotyczyć każdej polskiej rodziny – przypomina Fundacja Pomagam.pl. Problemem jest wciąż niskie finansowanie wsparcia psychicznego i psychiatrycznego przez państwo oraz słaba wiedza o zdrowiu psychicznym. Organizacja zwraca uwagę, że świadomość problemu może uwolnić ogromny potencjał wzajemnego wsparcia.
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.