Chiński Nowy Rok Królika w Instytucie Konfucjusza w Krakowie
Instytut Konfucjusza w Krakowie
Oleandry 2A
30-063 Kraków
media|instytutkonfucjusza.pl| |media|instytutkonfucjusza.pl
12 663 26 07
www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl/
Instytut Konfucjusza w Krakowie serdecznie zaprasza na obchody Chińskiego Nowego Roku Królika. Z okazji Święta Wiosny Instytut Konfucjusza przygotował wiele ciekawych atrakcji: wykłady, pokaz mody, warsztaty oraz wernisaż wystawy.
Program obchodów Chińskiego Nowego Roku 17-20 stycznia 2023:
Wtorek 17 stycznia 2023
Godz. 17:00 - Noworoczne warsztaty dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej
Z okazji zbliżającego się Święta Wiosny, Instytut Konfucjusza w Krakowie organizuje dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej warsztaty poświęcone obchodom Chińskiego Nowego Roku.
W trakcie półtoragodzinnych zajęć uczestnicy będą mieli okazję poznać noworoczne tradycje oraz zwyczaje Chińczyków, dowiedzieć się jakie zwierzęta reprezentują kolejne lata w tradycyjnym kalendarzu księżycowym oraz nauczyć się piosenki z życzeniami po chińsku. Ponadto, własnoręcznie wykonają również ozdoby: znaki 福 (pomyślność), wycinanki z króliczkami i lampiony.
Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: instytut.konfucjusza@uj.edu.pl.
Miejsce: Oleandry 2A, sala 2.01.
Środa 18 stycznia 2023
Godz. 18:00 - Wykład i mini-lekcja nt. Chińskiego Nowego Roku
Podczas zajęć uczestnicy będą starali się znaleźć odpowiedzi na pytania: Jak ważne jest dla Chińczyków Święto Wiosny, czyli Chiński Nowy Rok? Czy 22 stycznia rozpocznie się Rok Królika, czy Zająca? Co oznacza to zwierzę w chińskiej kulturze? Jak złożyć po chińsku życzenia noworoczne?
Wstęp wolny.
Miejsce: Oleandry 2A, sala 3.04.
Godz. 19:15 - Noworoczne warsztaty z chińskich wycinanek
W związku ze zbliżającym się Świętem Wiosny, zajęcia poświęcone będą motywom noworocznym oraz oczywiście królikom, reprezentującym rok 2023.
Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: instytut.konfucjusza@uj.edu.pl.
Miejsce: Oleandry 2A, sala 2.11.
Czwartek 19 stycznia 2023
Godz. 18:00 - Noworoczne warsztaty kaligraficzne
W trakcie spotkania uczestnicy przygotują noworoczne ozdoby z kaligrafią, między innymi znaki 福 pomyślność na czerwonym papierze.
Zajęcia prowadzone w języku chińskim z tłumaczeniem na polski.
Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: instytut.konfucjusza@uj.edu.pl.
Miejsce: Oleandry 2A, sala 2.11.
Godz. 18:30 - Noworoczne hanfu Celebrując Chunjie strojem - wykład i pokaz mody
Radosne świętowanie chunjie, związane jest z wieloma tradycjami. Dekoruje się domy, przygotowuje specjalne potrawy, jak również wybiera odświętne stroje. Wraz z powrotem do mody hanfu, w okresie noworocznym, popularnym jest dobieranie ich specjalnie na tę okazję. W trakcie wykładu zaprezentowane zostaną popularne kolory i wzory, wraz z ich symboliką. Przyjrzymy się najnowszym modelom przygotowanym specjalnie z okazji nadchodzącego Roku Królika.
Wykładowi towarzyszyć będzie pokaz noworocznych stylizacji.
Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: instytut.konfucjusza@uj.edu.pl.
Miejsce: Oleandry 2A, sala 2.01.
Piątek 20 stycznia
Godz. 18:30 - Wernisaż wystawy konkursu „W Chinach i o Chinach”.
W piątek odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć, które zakwalifikowały się do finału tegorocznej edycji konkursu "W Chinach i o Chinach", organizowanego przez Instytut Konfucjusza w Krakowie już po raz dziewiąty.
W ramach wystawy zaprezentowane zostaną również pozostałe nadesłane prace oraz odbędzie się wręczenie nagród laureatom konkursu.
Wstęp wolny.
Miejsce: Oleandry 2A, sala 3.04.
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, ale na niektóre wykłady i warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.
Więcej informacji na:
https//instytutkonfucjusza.uj.edu.pl
www.facebook.com/instytutkonfucjusza

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Moda

Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania
Z obserwacji dziennikarza wynika, że choć niektóre firmy promują swoje działania i produkty jako ekologiczne, to zdarza się, że rzeczywistość jest zgoła inna. Podobnie jest z osobami z naszego otoczenia. Bywa, że głośno mówią o recyklingu, a jednocześnie ślepo gonią za modą i wciąż kupują nowe ubrania, dodatki czy elementy wyposażenia wnętrz. Krzysztof Skórzyński i Kajra zapewniają jednak, że zależy im na tym, by nie zanieczyszczać środowiska kolejnymi odpadami, dlatego są zwolennikami ponownego wykorzystywania różnych rzeczy.
Ochrona środowiska
Rynki materiałów biodegradowalnych i biopochodnych będą rosły w szybkim tempie. W Polsce dopiero raczkują

Rynek biodegradowalnych tworzyw sztucznych do 2031 roku ponad trzykrotnie zwiększy swoje obroty. Również tworzywa biopochodne są coraz częściej rozwijane i wykorzystywane. Choć rynki na świecie notują dynamiczny rozwój, napędzany nie tylko świadomością klientów, ale też surowymi przepisami środowiskowymi, w Polsce ten potencjał jest wykorzystywany szczątkowo. Tymczasem biotworzywa mogą z powodzeniem zastąpić większość materiałów syntetycznych.
Muzyka
Marta Wiśniewska: Konkurs Eurowizji jest odrobinę polityczny i tam są różne dziwne sytuacje. Mam jednak nadzieję, że Justyna Steczkowska rozwali system

Wokalistka zapewnia, że mocno kibicuje Justynie Steczkowskiej w drodze po zwycięstwo w 69. Konkursie Piosenki Eurowizji w Szwajcarii. I choć te zmagania mają drugie dno i nie zawsze liczą się tylko umiejętności wokalne reprezentantów poszczególnych krajów, to Marta Wiśniewska wierzy, że talent i potencjał polskiej gwiazdy będą ponad wszelkimi podziałami. Tancerka zaznacza też, że ona sama nie wzięłaby udziału w tym konkursie.