Komunikaty PR

Co zrobić ze zbędnymi rzeczami? Upcykling pomysłem na jesienne porządki

2022-09-08  |  12:34
Biuro prasowe

Meble z palet, własnoręcznie ozdobiony wazon czy kwietnik z opony. To tylko niektóre z pomysłów na drugie życie niepotrzebnych przedmiotów, które można im dać podczas jesiennego sprzątania. Upcykling, czyli przemiana zbędnych rzeczy w pełnowartościowe produkty jest również kreatywnym sposobem na przetworzenie części domowych odpadów. Dzięki temu finalnie nie będą musiały one lądować w koszu na śmieci, znajdując nowe zastosowanie.

Coraz dłuższe i chłodniejsze wieczory skłaniają do spędzania czasu w domu. Przy odrobinie kreatywności, można jednak go zagospodarować niezwykle ciekawie. Katalog aktywności w tym przypadku jest szeroki. Oprócz surfowania w internecie czy oglądania filmów i seriali, warto spróbować rozrywek off-line, takich jak na przykład gry planszowe lub prace manualne. Ciekawym pomysłem okazuje się upcykling, czyli zmiana przeznaczenia i podniesienie wartości użytkowej niepotrzebnych przedmiotów. W ten sposób nie tylko można pozbyć się sterty nieużywanych już rzeczy, ale także stworzyć nowe, które będą stanowiły ozdobę lub pomoc w codziennym życiu.

Każdego dnia człowiek generuje wiele opadów, ale przynajmniej niektóre z nich nie muszą od razu okazywać się bezużyteczne. Między innymi kartony po paczkach, słoiki i butelki, a także tekstylia to rzeczy, które każdy z nas może ponownie wykorzystać. Opakowania kartonowe posłużą np. do magazynowania domowych przedmiotów oraz nadania przesyłki, a szklane opakowania z łatwością przemienimy w wazon lub karafkę. Jedynym ograniczeniem jest kreatywność – mówi Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock Sp. z o.o., działającej w branży gospodarowania odpadami i lider Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

Coś z niczego

Upcykling jest o tyle wyjątkowym sposobem gospodarowania odpadami, że nie wymaga dostępu do specjalistycznej technologii i skomplikowanych urządzeń. Wystarczy nieco pomysłowości, film instruktażowy znaleziony w internecie, odrobina chęci, proste narzędzia i gotowe. W wyniku zabawy z materiałem mogą powstać unikatowe ozdoby, biżuteria, a także przedmioty codziennego użytku. Elegancka szklana butelka to dobra baza do stworzenia wyjątkowego wazonu, który udekoruje salon, a z niepotrzebnej koszulki można zrobić ściereczki kuchenne. Popularnym trendem staje się też używanie drewnianych palet do konstruowania mebli. Ten zabieg sprawdza się szczególnie w loftowych wnętrzach o postindustrialnym charakterze.

Rosnąca popularność upcyklingu pokazuje, że troska o środowisko jest dosłownie w naszych rękach. Dzięki pomysłowości, zamiast wyrzucać, można jeszcze długo korzystać z rzeczy, które wydają się na pozór zbędne. Dbanie o środowisko w ten sposób to też korzyść dla portfela, ponieważ o wiele rzadziej trzeba kupować nowe przedmioty – zauważa Felice Scoccimarro.

Zobacz jakie to proste

Jak zabrać się do takiego działania w domowym zaciszu? Pierwszy etap prac zaczyna się w głowie. Po znalezieniu odpowiedniego przedmiotu, należy ustalić jego nowy wygląd i funkcję. Od pomysłu już krótka droga do realizacji. Do przemiany t-shirtu w ściereczkę wystarczą jedynie nożyczki, a w przypadku tworzenia wazonu warto przemyśleć zakup specjalnej farby do szkła, która nada mu ciekawe barwy i uwydatni jego kształt. Aby skonstruować meble z palet, potrzebne mogą okazać się narzędzia.  Młotek czy wkrętarka to jednak akcesoria, z których na co dzień korzysta się podczas drobnych napraw i bez trudu można je znaleźć w wielu gospodarstwach domowych.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Let’s colour Centrum Zdrowia Dziecka! Biuro prasowe
2024-07-02 | 13:35

Let’s colour Centrum Zdrowia Dziecka!

Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie jest jedną z największych placówek medycznych dla małych pacjentów w Polsce. To miejsce szczególne na mapie naszego kraju. Akcja
Styl życia Tężnia solankowa w Raszynie otwarta
2024-07-02 | 12:00

Tężnia solankowa w Raszynie otwarta

 Wójt Gminy Raszyn wraz z przedstawicielami Fundacji Pracowniczej Grupy VKR oraz  firmy VELUX Polska dokonali uroczystego otwarcia Tężni Solankowej w Raszynie. Od 26 czerwca
Styl życia Tysiąc km smoczą łodzią w dół Wisły - ZROBILIŚMY TO!
2024-07-01 | 01:00

Tysiąc km smoczą łodzią w dół Wisły - ZROBILIŚMY TO!

19 załogantów stałych i 6 załogantów wspomagających – w sumie 25 wioślarzy w ciągu ośmiu dni pokonało Wisłę i spłynęło z Krakowa do

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Katarzyna Pakosińska: Siostrzeństwo kobiet jest jeszcze w powijakach. Natomiast w „Pytaniu na śniadanie” mam wspaniałe koleżanki, a Kinga Dobrzyńska jest dla nas jak mama

Prezenterka TVP ubolewa nad tym, że kobiety nadal dość często postrzegają siebie nawzajem jako rywalki i zamiast się wspierać, to jedna drugiej wbija szpilkę. Katarzyna Pakosińska zauważa, że damska solidarność wciąż jest rzadkością, a dużo częściej ze względu na niską samoocenę i różne uprzedzenia kobiety rzucają sobie kłody pod nogi. Jednocześnie podkreśla, że miała ogromne szczęście, trafiając do ekipy „Pytania na śniadanie”. W tej redakcji może bowiem rozwijać skrzydła kariery i liczyć na wsparcie ze strony innych kobiet.

Handel

Konsumenci w coraz lepszych nastrojach. Mogą być dźwignią polskiej gospodarki

Dane z gospodarki wskazują, że inflacyjny szok jest za nami, a Polacy ruszyli na zakupy. – Konsument przestał aż tak bardzo patrzeć na każdą wydawaną złotówkę – mówi Agnieszka Górnicka, prezeska zarządu Inquiry. Wciąż jednak ostrożnie podchodzimy do przyszłości i planowania większych zakupów. Podejście konsumentów do cen, ale też kanału zakupowego to jeden z elementów, do którego branża handlowa musi się przystosowywać. Zmiany w sektorze wymuszają też kwestie regulacyjne. Wśród istotnych wyzwań na najbliższe miesiące będzie system kaucyjny i ewentualny powrót do handlowych niedziel.

Media

Aleksandra Popławska: Tantiemy z internetu to są zarobki za naszą pracę i nam się należą. W Europie wszyscy powinniśmy działać na podobnych prawach

W piątek zakończyła się batalia środowiska filmowego o tantiemy z platform streamingowych. Dzięki nowym przepisom twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów słownych i słowno-muzycznych będą uzyskiwać stosowne wynagrodzenie za udostępnianie ich dzieł w sieci. Za nowelą głosowało 417 posłów, 18 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Aktorzy mogą więc wreszcie odetchnąć z ulgą. Aleksandra Popławska i Krzysztof Dracz są jednak rozgoryczeni tym, że tak długo musieli czekać na takie rozwiązanie. Stosowne rozporządzenie powinno wejść w życie już trzy lata temu.