Komunikaty PR

Co zrobić ze zbędnymi rzeczami? Upcykling pomysłem na jesienne porządki

2022-09-08  |  12:34
Biuro prasowe

Meble z palet, własnoręcznie ozdobiony wazon czy kwietnik z opony. To tylko niektóre z pomysłów na drugie życie niepotrzebnych przedmiotów, które można im dać podczas jesiennego sprzątania. Upcykling, czyli przemiana zbędnych rzeczy w pełnowartościowe produkty jest również kreatywnym sposobem na przetworzenie części domowych odpadów. Dzięki temu finalnie nie będą musiały one lądować w koszu na śmieci, znajdując nowe zastosowanie.

Coraz dłuższe i chłodniejsze wieczory skłaniają do spędzania czasu w domu. Przy odrobinie kreatywności, można jednak go zagospodarować niezwykle ciekawie. Katalog aktywności w tym przypadku jest szeroki. Oprócz surfowania w internecie czy oglądania filmów i seriali, warto spróbować rozrywek off-line, takich jak na przykład gry planszowe lub prace manualne. Ciekawym pomysłem okazuje się upcykling, czyli zmiana przeznaczenia i podniesienie wartości użytkowej niepotrzebnych przedmiotów. W ten sposób nie tylko można pozbyć się sterty nieużywanych już rzeczy, ale także stworzyć nowe, które będą stanowiły ozdobę lub pomoc w codziennym życiu.

Każdego dnia człowiek generuje wiele opadów, ale przynajmniej niektóre z nich nie muszą od razu okazywać się bezużyteczne. Między innymi kartony po paczkach, słoiki i butelki, a także tekstylia to rzeczy, które każdy z nas może ponownie wykorzystać. Opakowania kartonowe posłużą np. do magazynowania domowych przedmiotów oraz nadania przesyłki, a szklane opakowania z łatwością przemienimy w wazon lub karafkę. Jedynym ograniczeniem jest kreatywność – mówi Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock Sp. z o.o., działającej w branży gospodarowania odpadami i lider Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

Coś z niczego

Upcykling jest o tyle wyjątkowym sposobem gospodarowania odpadami, że nie wymaga dostępu do specjalistycznej technologii i skomplikowanych urządzeń. Wystarczy nieco pomysłowości, film instruktażowy znaleziony w internecie, odrobina chęci, proste narzędzia i gotowe. W wyniku zabawy z materiałem mogą powstać unikatowe ozdoby, biżuteria, a także przedmioty codziennego użytku. Elegancka szklana butelka to dobra baza do stworzenia wyjątkowego wazonu, który udekoruje salon, a z niepotrzebnej koszulki można zrobić ściereczki kuchenne. Popularnym trendem staje się też używanie drewnianych palet do konstruowania mebli. Ten zabieg sprawdza się szczególnie w loftowych wnętrzach o postindustrialnym charakterze.

Rosnąca popularność upcyklingu pokazuje, że troska o środowisko jest dosłownie w naszych rękach. Dzięki pomysłowości, zamiast wyrzucać, można jeszcze długo korzystać z rzeczy, które wydają się na pozór zbędne. Dbanie o środowisko w ten sposób to też korzyść dla portfela, ponieważ o wiele rzadziej trzeba kupować nowe przedmioty – zauważa Felice Scoccimarro.

Zobacz jakie to proste

Jak zabrać się do takiego działania w domowym zaciszu? Pierwszy etap prac zaczyna się w głowie. Po znalezieniu odpowiedniego przedmiotu, należy ustalić jego nowy wygląd i funkcję. Od pomysłu już krótka droga do realizacji. Do przemiany t-shirtu w ściereczkę wystarczą jedynie nożyczki, a w przypadku tworzenia wazonu warto przemyśleć zakup specjalnej farby do szkła, która nada mu ciekawe barwy i uwydatni jego kształt. Aby skonstruować meble z palet, potrzebne mogą okazać się narzędzia.  Młotek czy wkrętarka to jednak akcesoria, z których na co dzień korzysta się podczas drobnych napraw i bez trudu można je znaleźć w wielu gospodarstwach domowych.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień? Biuro prasowe
2024-12-31 | 14:15

SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?

Większość z nas ma już określone plany na sylwestra, ale niektórzy, zastanawiają się dopiero w ostatniej chwili, jak spędzić ostatnią noc w roku. Wyjazd last minute w tym
Styl życia BRAK ZDJĘCIA
2024-12-30 | 09:00

MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia

Stres dotyka niemal każdego z nas. Aż 95% osób aktywnych zawodowo odczuwa napięcie w pracy. Taki sam odsetek Polaków twierdzi, że stresujące jest ich życie prywatne. Niemalże identyczna jest też częstotliwość stresu
Styl życia Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
2024-12-27 | 10:20

Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025

Każdego roku mierzymy się z coraz większymi zagrożeniami związanymi z degradacją środowiska. Zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza, wód i gleby oraz nadmierne zużycie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku

Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Ochrona środowiska

Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić

Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.

Muzyka

Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy

Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.