Co żyje w oceanie? Centrum handlowe organizuje warsztaty ekologiczne dla dzieci
Tomasz Pietrzak
Guarana Public Relations
ul. Żelazna 2
40-851 Katowice
tomasz.pietrzak|guaranapr.pl| |tomasz.pietrzak|guaranapr.pl
509106256
www.guaranapr.pl
Według naukowców, wody oceanów i mórz zamieszkuje ponad milion różnych gatunków, m.in. ryb, koralowców, gadów i skorupiaków. Niestety, życie w głębinach jest zagrożone przez działalność człowieka. Szacuje się, że nawet jedna trzecia ryb może wyginąć w najbliższym czasie.
O tym, jaką rolę pełnią morza i oceany, a także jakie stworzenia zamieszkują ich dna, dzieci z Torunia i okolic będą mogły przekonać się już w najbliższą sobotę, 21 września, podczas warsztatów ekologicznych organizowanych przez Nowe Bielawy.
Tego dnia centrum handlowe zaprosi najmłodszych do wspólnego tworzenia środowiska wodnego. Korzystając z materiałów plastycznych, dzieci będą mogły wykonać ryby i inne stworzenia zamieszkujące to środowisko. Powstałe w ten sposób prace plastyczne trafią na specjalną ścianę, która będzie imitować morską i oceaniczną toń.
– Celem warsztatów jest pokazanie dzieciom bogactwa życia w morzach i oceanach, ale także uwrażliwienie ich na los tego ekosystemu, który, za sprawą działalności człowieka, jest coraz bardziej zagrożony. W czasie warsztatów ich uczestnicy poznają m.in. różne gatunki ryb, a także dowiedzą się więcej o ich życiu – mówi Marta Wiśniewska z CH Nowe Bielawy w Toruniu.
– Nie będzie to jednak tradycyjna lekcja ekologii. W czasie warsztatów połączymy naukę z zabawą, zachęcimy dzieci do twórczego myślenia oraz samodzielnego tworzenia. Efektem pracy będzie makieta ekosystemu morskiego, którą każdy będzie mógł zobaczyć w Nowych Bielawach – dodaje.
Warsztaty przygotowane przez centrum handlowe są częścią realizowanego tu od kilku lat programu edukacji ekologicznej „Eco Smart”. Projekt ten przybliża dzieciom i dorosłym różne zagadnienia związane z ochroną przyrody. W przeszłości, w ramach inicjatywy, dzieci m.in. sadziły drzewa pod okiem ogrodników, sprzątały okoliczne lasy, a także stawiały poidełka dla ptaków.
Udział w warsztatach, trwających od godziny 10:00 do 17:00, jest bezpłatny.
CH Nowe Bielawy, ul. Olsztyńska 8.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.