Coming out. Teraz.
Richardson PR
Warszawa
00-000 Warszawa
biuro|monikarichardson.pl| |biuro|monikarichardson.pl
+48 510 189 848
https://monikarichardson.pl/
Powiedział matce, że jest gejem, gdy miał 16 lat. Na jego wyznanie kobieta zareagowała płaczem. Potem przez rok nie mieli kontaktu. Karol nigdy nie żałował swojej decyzji, ale ma świadomość, że coming out to dla wielu nieheteronormatywnych osób niezwykle trudny moment w życiu, i że osoby te naprawdę potrzebują wsparcia.
Każde życie człowieka to kompletnie różna opowieść – mówi Karol Przyborowski – to zawsze inna historia problemówz nietolerancyjnym środowiskiem, odrzuceniem przez rodzinę, brakiem akceptacji samego siebie. Wiele z tych smutnych zjawisk zaczyna się od „wyjścia z szafy” – nie każdy ma więc odwagę, by ogłosić otoczeniu kim jest – myślę, że w pierwszej kolejności warto żyć w zgodzie z samym sobą, czyli nikogo nie udawać. Wiem jednak, jakie to niesie konsekwencje.
Czego nauczyła mnie mama?
Karol do 2019 r. mieszkał w Polsce. W Krakowie chodził do technikum elektronicznego – miałem w klasie prawie samych chłopaków. Oni wiedzieli, że jestem gejem. Nic złego mnie tam nie spotkało. Podobno gorzej było w Warszawie – spotkałem trochę osób, które były niezdrowo zainteresowanemoim życiem, zamiast zajmować się swoim. Decyzję by wyjechać z kraju, Karol podjął po incydencie w Białymstoku – będąc w mieście, wsiadłem do taksówki. Powiedziałem wtedy taksówkarzowi, że jadę do męża. Słysząc to, facet się wkurzył, wyrzucił mnie z samochodu i parę razy przyłożył mi w twarz – mimo wszystko Karol nie żałuje swojej szczerości. Zapytany, z okazji niedawnego Dnia Matki, o korzyści z matczynego wychowania, wzrusza się – dzięki niej zyskałem poczucie, że warto być sobą, nawet, jeśli prawda ma swoje bolesne konsekwencje. Dzięki mamie mogłem budować poczucie własnej wartości w oparciu o to kim jestem. Ona pokazała mi, że, że nie warto ukrywać swoich zamiarów. Lepiej grać w otwarte karty. Pytanie, czy każdy potrafi tak żyć? Ten rok bez niej, po tym jak przyznałem się do swojej orientacji, był dla mnie trudny. Wyprowadziłem się wtedy z domu, pomagała mi ciocia. Na szczęście ten kontakt z mamą odzyskaliśmy. Mama zmarła niestety rok temu na Covid, ale obecna Żona mojego Taty zwraca się do mojego męża „synu”.
A to ciekawe – nie mówiłeś mi, że jesteś hetero!
Znany piosenkarz jest gejem? Szok! Rozpoznawalny trener personalny okazuje się homoseksualistą? Wszyscy czekają na doniesienia medialne. A gdyby tak odwrócić sytuację? – pyta Karol – co by było, gdyby celebryta przyznał się publicznie, że odczuwa pociąg do osób płci przeciwnej? Dlaczego tak bardzo interesuje nas to, z kim żyje drugi człowiek? W Hiszpanii, w której Karol żyje razem z mężem, nie ma potrzeby mówienia o swojej orientacji. Nie ma jej także w wielu innych krajach Europy Zachodniej. A w Polsce wciąż trzeba o tym mówić. Należy głośno i wyraźnie oznajmiać kogo się kocha, żeby „ludzie nie gadali”. Istnieje jednak pewien efekt uboczny tych publicznych coming outów – społeczeństwu niestety wciąż trzeba uświadamiać, że homoseksualiści są zwykłymi obywatelami. Że mogą być pracownikami biurowymi, wykładowcami na uczelni i kierowcami autobusów, a nie tylko artystami i osobowościami telewizyjnymi. Wszyscy ci reprezentanci dowolnych zawodów potrzebują coming outów.
My, ludzie LGBTQ+ jesteśmy tu, i jesteśmy w pierwszej kolejności ludźmi o określonych cechach osobowości, mamy swój wygląd, swoje pasje i swoje umiejętności – zaznacza Karol – każde z nas jest po pierwsze sobą, a nie lesbijką, gejem, czy transseksualistą. I uważam, że nikogo nie powinna interesować najpierw moja orientacja, zanim nie pozna mnie, jako człowieka. Owszem, bycie gejem jest istotną częścią mojej tożsamości, tak samo jak fakt, że mam korzenie żydowskie. Ale w pierwszej kolejności jestem Karolem – programistą, kochającym mężem, urodzonym w Belgii, mieszkającym w Hiszpanii Polakiem, i chcę, by tak postrzegano mnie i innych reprezentantów LGBTQ+ – jako ludzi.
Wsparcie potrzebne od zaraz zawsze
Od jakiegoś czasu, w miastach widoczne są billboardy z hasłem: „Kochajcie mnie mamo i tato”. Sygnalizują one problem odrzucenia ze strony rodziców, którego doświadczają nastolatkowie, przyznający się do swojej orientacji seksualnej. To odtrącenie może prowadzić w skrajnej sytuacji do wyrzucenia młodego człowieka z domu, a w konsekwencji nawet do życia na ulicy. Samorządy, zamiast tworzyć homofoniczne „strefy wolne od” powinny budować ośrodki wsparcia dla takich potrzebujących. Mamy przecież domy samotnej matki, mamy noclegownie do bezdomnych, a gdzie są miejsca, do których mogą zgłosić się dzieciaki nieakceptowane przez tych, od których są materialnie zależni? – pyta Karol – nie każdy ma znajomych, którzy mu pomogą, nie wszyscy mogą liczyć na wsparcie bliskich członków rodziny – coming outy są więc potrzebne i potrzebne jest wsparcie, także systemowe – mój coming out to cały styl mojego życia. Wyszedłem z szafy i po prostu żyję po swojemu. Życzę wszystkim, by w przyszłości także mogli tak decydować o sobie, i by nie musieli w tym celu opuszczać Polski.
Karol Andrzej Przyborowski jest autorem książki „Żyd mi powodzenia”. Jest to powieść o homoseksualnym Żydzie, idącym swoją ścieżką, dzięki której zdobywa wszystkie potrzebne umiejętności i pozbywa się tych zbędnych.

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.