Czy jesteś szczęśliwy? Jak osiągnąć równowagę w życiu?
Agencja Face It
ul. Bagatela 10 lok. 31
00-585 Warszawa
m.polawska|agencjafaceit.pl| |m.polawska|agencjafaceit.pl
+22 241 12 36
https://agencjafaceit.pl/
Celem każdego z nas jest bycie szczęśliwym. Co jednak kryje się pod pojęciem szczęścia i jak je osiągnąć? Odpowiedź na to pytanie opracował Fryderyk Karzełek, trener rozwoju osobistego i mentor, który precyzyjnie wymienia wszystkie 6 życiowych obszarów, które składają się na tzw. heksagon szczęścia.
Jak wiadomo, szczęście to pojęcie względne, ale czy na pewno? Fryderyk Karzełek w swoim autorskim koncepcie wskazuje te dziedziny życia, o które musimy zadbać oraz wyjaśnia w jaki to zrobić.
- Według mnie na poczucie szczęścia wpływa umiejętność zachowania równowagi pomiędzy sześcioma obszarami, a są to relacje z rodziną i przyjaciółmi, praca, finanse, zdrowie, permanentny rozwój osobisty oraz realizacja pasji. Zarówno deficyt, jak i nadmiar w każdym z poszczególnych obszarów prowadzić może do dysfunkcji, przez co cierpi na tym jakość naszego życia. – mówi autor konceptu heksagonu szczęścia.
Dlaczego tak ważna jest równowaga między tymi głównymi obszarami?
Powyższe sześć obszarów między którymi poruszamy po prostu żyjąc na co dzień, to nic innego jak sześć stref naszego życia, z których żadna nie jest ważniejsza od innych, dlatego w równej mierze musimy zadbać o każdy obszar.
- Co dzieje się, gdy o jakąś część życia dbamy za bardzo lub za mało? Nadmiar pracy czyni nas pracoholikami, często cierpi na tym nasza rodzina i przyjaciele. Obsesja na punkcie pieniędzy zamienia nas w materialistów, tracimy wrażliwość na otaczający świat i ludzi, wszystko zaczyna mieś swoją cenę. Przesadzenie z rozwojem osobistym może mieć źródło w kompleksach jakie w sobie nosimy i w ten sposób próbujemy je zakryć, wyleczyć. Zbytnie, wręcz hipochondryczne skupianie się na zdrowiu, sprawia, że ciężko nam się poruszać po jakichkolwiek innych obszarach, bo wszędzie widzimy zagrożenie. Z drugiej strony brak troski o zdrowie, prawie zawsze skończy się ciężką chorobą. Całkowite poświęcenie się rodzinie sprawia, że na dłuższą metę zatracamy siebie i stajemy się zgnuśniałymi, bezwolnymi domatorami, bez pasji i przyjaciół, bez własnych spraw. Zaniedbanie relacji rodzinnych i międzyludzkich popchnie nas z kolei w samotność. – tłumaczy swoją teorię Fryderyk Karzełek.
- Chodzi o to aby tę równowagę utrzymywać, nie przesadzać, ale i nie zaniedbywać żadnego obszaru, bo gdy to zrobimy, na pewno zaczniemy odczuwać dyskomfort, nie będziemy szczęśliwi. Będzie to znak, że straciliśmy wypracowany balans i jak najszybciej należy go odzyskać, by owo szczęście i równowaga do nas powróciły. – dodaje Karzełek.
Więcej na temat strategii dbania o równowagę w życiu znaleźć można w książce Fryderyka Karzełka „Heksagon Szczęścia”, a także „OBUDŹ SIĘ”.
Fryderyk Karzełek: ekspert, mentor i doświadczony szkoleniowiec z dziedziny rozwoju osobistego. Pomysłodawca i założyciel firmy Heksagon Group oraz twórca koncepcji sprzedaży naturalnej. Od 2018 roku prowadzi Klub 555 – codziennie o godzinie 5:55 spotyka się na żywo z tysiącami osób, aby wspierać ich w budowaniu dobrych nawyków i wzmacnianiu samodyscypliny. Jest autorem wielu książek, takich jak: „Problemy są dobre”, „Sprzedaż naturalna” czy „Obudź się!”, która stanowi autobiograficzny poradnik z zakresu finansów i rozwoju osobistego. Jest również autorem Heksagonu Szczęścia – koncepcji, która zakłada, że źródłem szczęścia i satysfakcji w życiu jest zachowanie równowagi w sześciu najważniejszych obszarach życia. Jako doświadczony przedsiębiorca, prowadzi liczne szkolenia, zarówno z zakresu rozwoju osobistego, biznesu, jak i sprzedaży.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.