Komunikaty PR

Czy na wakacjach pamiętamy o ekonawykach?

2022-07-06  |  10:00
Biuro prasowe

Rozpoczęły się upragnione wakacje. W czasie wyjazdów urlopowych nie tylko odpoczywamy od tradycyjnych obowiązków zawodowych, ale również zmieniamy swój harmonogram dnia
i nawyki. Z raportu „
Klimat tworzą ludzie – zachowania ekologiczne Polaków”[1] wynika, że 1/3 respondentów podczas odpoczynku wakacyjnego pamięta o zachowaniach proekologicznych i stosuje je w praktyce. Które postawy są nam najbliższe podczas wypoczynku?

Ekonawyki w trakcie podróży

Okres letni i związane z nim upalne dni to czas, kiedy szczególnie powinniśmy zadbać
o odpowiednie nawodnienie. Przygotowując napoje przed wyjazdem warto zainwestować
w butelki wielokrotnego użytku, dzięki czemu będziemy generować mniejszą ilość odpadów. Tymczasem z takiego rozwiązania korzysta tylko co trzeci respondent, biorący udział
w badaniu „Klimat tworzą ludzie – zachowania ekologiczne Polaków”, przygotowanym
w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej Ministerstwa Klimatu i Środowiska „Nasz Klimat”. Wciąż najczęściej sięgamy po wodę i napoje w plastikowych butelkach – taką odpowiedź wskazało 53 proc. ankietowanych. Przyczyną takiej postawy może być większa dostępność takich produktów w sklepach.

Większy optymizm może budzić fakt, że Polacy zdecydowanie częściej sięgają po wielorazowe opakowania do prowiantu. 58 proc. badanych wskazało, że wybiera m.in. silikonowe woreczki czy owijki. Natomiast 26 proc. ankietowanych wciąż wykorzystuje torby foliowe lub folię aluminiową, a 15 proc. zaopatruje się w jedzenie na stacjach benzynowych czy
w przydrożnych sklepach, co w wielu przypadkach może oznaczać korzystanie z opakowań plastikowych, które często trafiają na składowiska.

Postawy ekologiczne w miejscu wakacyjnego pobytu

Nawyki, które przyczyniają się do ochrony środowiska, warto również stosować w hotelach czy pensjonatach, w których spędzamy urlop. Wśród tych „tradycyjnych” możemy wymienić przede wszystkim: segregowanie odpadów, oszczędzanie energii elektrycznej czy wody.
W trakcie wakacji, w wielu przypadkach, zdecydowanie trudniej utrzymać nam dyscyplinę
w tych obszarach. Może to także mieć podłoże ekonomiczne, ponieważ ilość zużycia mediów najczęściej nie ma wpływu na ostateczny koszt pobytu. Jakie jest podejście Polaków do stosowania tych zasad podczas urlopu?

Z przeprowadzonego badania wynika, że 39 proc. osób „pilnuje bycie eko na wakacjach”, a 49 proc. „stara się, ale nie zawsze się to udaje”. Najczęściej stosowaną ekopraktyką jest segregowanie odpadów, które deklaruje blisko 60 proc. respondentów, a 23 proc. robi to wówczas, gdy wymagają tego zasady panujące w miejscu zakwaterowania.

Ważnym aspektem jest również kontrolowanie zużycia energii elektrycznej. Wiele miejsc noclegowych jest wyposażonych np. w telewizory, które powinniśmy wyłączać, gdy opuszczamy pokój. Pamiętajmy też o wyłączaniu oświetlenia oraz wyjmowaniu z kontaktów ładowarek do telefonu, komputera czy szczoteczki elektrycznej. Według badania 54 proc. respondentów zawsze odłącza wszystkie urządzenia na prąd od zasilania. Kolejnych 29 proc. stara się stosować te zasady, jednak nie zawsze im się to udaje – jednym
z przykładów jest pozostawianie uruchomionej klimatyzacji, aby zachować pożądaną temperaturę w pokoju. Niestety wciąż 17 proc. badanych nie zwraca uwagi na wykorzystywanie energii elektrycznej ze względu na stały koszt pobytu.

Jak jeszcze chronimy klimat na wakacjach?

Niektóre działania, które mają korzystny wpływ na klimat, mogą być dla nas nieoczywiste. Wciąż niemal połowa Polaków wybiera samochód jako najbardziej wygodny środek transportu wakacyjnego. Dlatego dobrym pomysłem jest tzw. carpooling, czyli wspólne podróżowanie samochodem z innymi osobami, które zmierzają w tym samy kierunku. Znalezienie współtowarzyszy, nie musi być zadaniem trudnym, zwłaszcza gdy wybieramy się w miejsce często uczęszczane przez turystów. Pozwoli nam to na mniejsze zużycie paliw (redukcja emisji szkodliwych gazów do atmosfery), a także na oszczędność pieniędzy (podział wydatków na paliwo). W tym przypadku niemal połowa badanych deklaruje jednak, że nie zamierza korzystać z tej formy podróżowania. Decyduje się na nią tylko 21 proc. respondentów, a co czwarty rozważa taką możliwość.

Warto również pamiętać o stosowaniu takiego stylu jazdy, który pozwala na optymalizację zużycia paliwa oraz podzespołów samochodu (tzw. ecodriving). Ponad 40 proc. z nas wdraża te zasady podczas jazdy na co dzień, a kolejne 26 proc. w trakcie dłuższych podróży (np. wakacyjnych).

Nawet proste zasady i nawyki przyczyniają się do ochrony klimatu, dlatego warto o nich pamiętać także podczas wakacji.

Więcej informacji nt. wpływu indywidualnych działań na ochronę klimatu można znaleźć na stronie: www.naszklimat.gov.pl, a raport z badania i szczegółowe dane dostępne są w zakładce Klimat dla wszystkich.

 


[1] Badanie ilościowe realizowane techniką CAWI na reprezentatywnej grupie Polaków i w grupie rodziców dzieci w wieku 0-14 lat. Badanie jest zrealizowane przez firmę badawczo-rozwojową Zymetria w marcu 2022.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień? Biuro prasowe
2024-12-31 | 14:15

SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?

Większość z nas ma już określone plany na sylwestra, ale niektórzy, zastanawiają się dopiero w ostatniej chwili, jak spędzić ostatnią noc w roku. Wyjazd last minute w tym
Styl życia BRAK ZDJĘCIA
2024-12-30 | 09:00

MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia

Stres dotyka niemal każdego z nas. Aż 95% osób aktywnych zawodowo odczuwa napięcie w pracy. Taki sam odsetek Polaków twierdzi, że stresujące jest ich życie prywatne. Niemalże identyczna jest też częstotliwość stresu
Styl życia Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
2024-12-27 | 10:20

Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025

Każdego roku mierzymy się z coraz większymi zagrożeniami związanymi z degradacją środowiska. Zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza, wód i gleby oraz nadmierne zużycie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku

Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Ochrona środowiska

Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić

Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.

Muzyka

Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy

Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.