Komunikaty PR

Dla 6 na 10 Polaków praca w ogrodzie to nie obowiązek, a relaks

2024-03-20  |  13:00
Kontakt
ZOOM BSC
ZOOM BSC

Angorska 25/2
02-920 Warszawa
luiza.roslon|zoom-bsc.pl| |luiza.roslon|zoom-bsc.pl
500 140 254
zoom-bsc.pl

Dla 6 na 10 z nas prace w ogrodzie to forma relaksu i odpoczynku, a jako obowiązek postrzega je 28 proc. osób – wynika z badania Grupa INCO SA, producenta nawozów do roślin Florovit. Częściej jako atrakcyjny sposób na spędzenie czasu widzą je kobiety niż mężczyźni. Własny kawałek zieleni wielu Polaków zaczęło bardziej doceniać po pandemii – twierdzi tak 56 proc. zapytanych. Dla większej urody ogrodu czy plonów w warzywniku co drugi ogrodnik-pasjonat stosuje nawozy. Przy ich wyborze mniej liczy się cena, zdecydowanie bardziej skuteczność i naturalne pochodzenie.  

Niemal co drugi Polak dysponuje własnym kawałkiem zieleni – w postaci ogrodu, kwiatów na balkonie, trawiastego tarasu czy warzywnika. Zajmowanie się nim – jak wynika z badania zleconego przez Grupa INCO SA – zdecydowanie częściej jest dla nas przyjemnością niż obowiązkiem (62 proc. vs. 28 proc. wskazań). Szczególnie kobiety postrzegają takie zajęcie jako atrakcyjny sposób spędzania czasu, odpowiedziało tak 68 proc. Polek i 54 proc. Polaków. Co więcej, rola własnego ogrodu, tarasu czy balkonu wzrosła w czasie niedawnej pandemii koronawirusa. 56 proc. badanych obecnie bardziej ceni pełne zieleni miejsce do odpoczynku w domu.

Posiadanie domu z ogrodem, tarasem czy chociaż mieszkania z dużym balkonem, na którym można uprawiać rośliny, to marzenie wielu z nas. I faktycznie widać, że coraz chętniej otaczamy się zadbaną zielenią. Co więcej, wielu osobom ogromną satysfakcję sprawia uprawa własnych warzyw i owoców w sadzie i warzywniku, a jeśli nie ma takiej możliwości, to chociaż w donicy na balkonie. Aby dobrze rosły chętnie sięgamy po nawozy. Jednocześnie, jesteśmy coraz bardziej świadomi, że ważna jest nie tylko ich efektywność, ale także wpływ na zdrowie i środowisko. Jak wynika z naszego badania, nie cena, a skuteczność, naturalne pochodzenie i ekologiczność to trzy główne czynniki, którymi kierujemy się przy zakupie – mówi Marcin Kroczek, dyrektor sprzedaży nawozów, Grupa INCO SA, producenta nawozów do roślin Florovit.

Zdrowe i ekologiczne rośliny

Ponad połowa właścicieli roślin w ogrodzie, na tarasie, balkonie czy w warzywniku stosuje nawozy (52 proc.) – wynika z badania Grupa INCO SA. W ten sposób o zieleń dba 56 proc. kobiet i 47 proc. mężczyzn. Im starsze osoby, tym chętniej wspomagają w ten sposób swoje rośliny. Wśród osób w wieku 25-34 lata nawozy stosuje 36 proc., w grupie 45-54 lata 57 proc., a spośród mających więcej niż 55 lat aż 61 proc.

Niezależnie od tego, czy uprawiamy warzywa, owoce, zioła czy rośliny ozdobne takie jak kwiaty, krzewy czy drzewa, najważniejszymi kryteriami wyboru nawozów są ich skuteczność, naturalne pochodzenie i ekologiczność. Na pierwszy z elementów wskazuje połowa zapytanych, bez znaczenia co uprawiają. Naturalne pochodzenie jest ważne dla 46 proc. osób uprawniających warzywa, owoce i zioła oraz dla 43 proc. osób posiadających rośliny ozdobne. Na ekologię wskazało odpowiednio 38 proc. i 39 proc. respondentów.

Jako kolejne elementy, które bierzemy pod uwagę przy wyborze nawozu, wskazujemy łatwość stosowania, długość działania, niską cenę i polskiego producenta.

Naturalny jak nawóz

Z badania producenta Florovitu i Azofoski wynika, że naturalne pochodzenie nawozu zyskuje na znaczeniu przy decyzjach konsumentów. 4 na 10 osób w ostatnich latach częściej zwraca uwagę na ten czynnik. Kolejne, które obecnie częściej bardziej bierzemy pod uwagę przy zakupie to skuteczność (38 proc.) oraz ekologia (34 proc.). Dla jednej czwartej coraz ważniejsze są niska cena, długość działania i łatwość stosowania. 

To ważne, że nie tylko w przypadku roślin, które zjadamy, wybieramy naturalne i ekologiczne nawozy. Działanie nawozów naturalnych jest bardziej rozłożone w czasie i trzeba poczekać dłużej aby zobaczyć efekt działania. Są one jednak bardziej neutralne dla środowiska naturalnego, oraz poprawiają żyzność gleby. Dlatego tam gdzie szybki efekt i silne odżywienie roślin nie są dla użytkowników kluczowe, warto oprócz nawozów mineralnych korzystać także z produktów pochodzenia naturalnego. Dzięki nawozom takim jak np. Florovit Humus, BIOnawozy, Mikroflora 3w1 czy granulowany obornik Florovit pro–natura, łatwiej zachować biologiczną równowagę gleby – dodaje Marcin Kroczek.

Metodologia badania:

Badania zostały zlecone przez Grupa INCO i przeprowadzone na panelu Ariadna. Kwoty zostały dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Badania przeprowadzono od 19 lutego do 3 marca 2024. Metoda: CAWI.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: ZOOM BSC
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Workation - pracuj i wypoczywaj w Trójmieście Biuro prasowe
2024-07-22 | 11:20

Workation - pracuj i wypoczywaj w Trójmieście

  Zdjęcia: https://1drv.ms/f/s!Ak6vnk2kpo84jPsrkKOMReX6D0_z9g?e=UDghVT  Wetransfer: https://we.tl/t-2nufSqFPD2  Workation - pracuj i wypoczywaj w
Styl życia Sulejów – kajakowa stolica Polski bije rekord
2024-07-22 | 07:30

Sulejów – kajakowa stolica Polski bije rekord

Urząd Miejski w Sulejowie postanowił podjąć próbę pobicia Rekordu Polski w kategorii „Największa parada kajaków”. 25 lipca 2024 roku w Gminie
Styl życia Frydrychowo: czy padnie nowy rekord na plon pszenicy ozimej?
2024-07-19 | 07:30

Frydrychowo: czy padnie nowy rekord na plon pszenicy ozimej?

Rekord Polski w kategorii „Największy plon pszenicy ozimej z hektara” cieszy się niesłabnącą popularnością. W tym roku, oprócz Śmielina, wyzwanie podejmie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Eliza Rycembel: Sztukę „Czułe słówka” zrobiliśmy na podstawie znanego filmu. Udało się uwspółcześnić tę historię i przenieść ją na nasze realia

Już po pierwszych przedstawieniach Eliza Rycembel i Krzysztof Dracz widzą, że bardziej współczesna teatralna wersja obsypanego Oscarami kinowego hitu sprzed 40 lat również przypadła do gustu widzom. „Czułe słówka” w reżyserii Pawła Paszta to historia wzruszająca, ale nie ckliwa, z odpowiednią dozą akcentów dramatycznych i komediowych. Spektakl opowiada o trudnej relacji nadopiekuńczej matki i córki, która czując się przytłoczona jej miłością i oczekiwaniami, decyduje się na szybkie małżeństwo i opuszczenie domu.

Inwestycje

Polskie wybrzeże przyciąga coraz więcej turystów z zagranicy. Apartamenty nad morzem wracają do łask inwestorów

Polskie wybrzeże z każdym rokiem cieszy się rosnącym zainteresowaniem krajowych, ale i zagranicznych turystów – głównie z Niemiec, Czech, Szwecji i Norwegii. Tym, co przyciąga ich nad Bałtyk, są m.in. ceny, które wciąż pozostają konkurencyjne w stosunku do cen innych, popularnych destynacji wakacyjnych, jak i dobra baza noclegowa. Nadmorskie hotele i apartamenty w sezonie notują nawet ponad 90-proc. obłożenie, a zainteresowanie inwestowaniem w takie obiekty nie słabnie. Apartamenty typowo pod wynajem – wykończone pod klucz, w dobrej lokalizacji, z operatorem i gwarancją comiesięcznego zysku – są popularne wśród osób, którym zależy na zabezpieczeniu i pomnożeniu swoich oszczędności, które jednocześnie oczekują, by formalności związane obsługą lokalu były dla nich jak najmniej angażujące.

Media

Katarzyna Dowbor: Niektórym bohaterom programu „Nasz nowy dom” pomagam do dziś. A moje nazwisko otwiera drzwi, których inaczej nie można otworzyć

Prezenterka przyznaje, że historia wielu bohaterów programu „Nasz nowy dom” poruszyła ją do tego stopnia, że postanowiła im pomagać także na własną rękę, już poza kamerami. I mimo że teraz nie jest już związana z tym formatem Polsatu, to nadal ma kontakt z niektórymi uczestnikami i wspiera ich, jak tylko może. Katarzyna Dowbor podkreśla, że dużą satysfakcje daje jej to, że ktoś chętnie korzysta z jej rad i życiowego doświadczenia. Ma też żal do władz Polsatu, że nadal nie poznała powodów ich decyzji dotyczącej zmiany gospodyni programu, który tworzyła od podszewki.