Dlaczego uciekamy z centrum miast? O zaletach życia na przedmieściach

Joanna Jakubowska
PB Lechbud
ul. Strzelecka 78
62-050 Mosina
biuro|pblechbud.pl| |biuro|pblechbud.pl
61 813 21 13
https://pblechbud.pl/
Mieszkania na przedmieściach to coraz częściej wybierane inwestycje. Trend ten utrzymuje się już od paru lat - wiele osób, szukających nieruchomości na sprzedaż, decyduje się na zakup domu lub segmentu na obrzeżach miasta, zamiast w centrum. Dlaczego? Mieszkanie poza miastem ma wiele zalet, które mają wpływ na podjęcie takiej właśnie inwestycji. W artykule wskazujemy kilka z nich.
Więcej za mniej
Ceny mieszkań za metr kwadratowy rosną, szczególnie w centrum dużych miast. Różnica w kosztach inwestycji w nieruchomość w centrum i na przedmieściach może być nawet dwukrotna! To jeden z powodów, dla którego osoby szukające nowego miejsca do życia, wybierają nieruchomości na obrzeżach. Często za cenę niewielkiego lokum w mieście można kupić nawet dom lub segment w podmiejskiej miejscowości - zwykle z tarasem lub ogrodem. Tę opcję często wybierają pary, a także rodziny z dziećmi, które potrzebują większej przestrzeni.
Brak problemów z parkowaniem
Mieszkanie w ścisłym centrum wiąże się też z typowymi dla tej lokalizacji problem, czyli tego, gdzie zaparkować. Często miejsce parkingowe nie jest wliczone w cenę mieszkania i wiąże się z dodatkową opłatą, jest jednak obowiązkowe. To dodatkowy koszt, który trzeba dodać do i tak wysokiej już ceny nieruchomości. A co, jeśli posiadamy więcej niż jeden samochód? Niektórzy deweloperzy, ze względu na ograniczony teren inwestycji, w pobliżu obiektu planują wyłącznie miejsca przypisane do mieszkania - zarówno naziemne, jak i podziemne. W takim przypadku realny koszt mieszkania rośnie o kolejne tysiące. Alternatywą jest parkowanie poza terenem inwestycji, jednak w niektórych przypadkach może okazać się to niemożliwe. Problem parkowania w na obrzeżach miasta praktycznie nie istnieje. Osiedla domków i szeregowców poprzecinane są spokojnymi ulicami wewnętrznymi, na których można zostawić auto, a wiele nowych obiektów proponowanych przez deweloperów posiada także garaże i podjazdy.
Zielona okolica
Osoby, które szukają ciszy i spokoju, będą miały nie lada wyzwanie, żeby znaleźć je w centrum. Przedmieścia oferują w tym kontekście więcej - nie tylko kawałek zielonej trawy, ale i zaciszną przestrzeń, poczucie prywatności. Zwykle dużo bliżej jest do lasu i nad jezioro, a przydomowe ogródki są większe. Życie na przedmieściach doceniają nie tylko rodziny z dziećmi, ale i wszyscy, którzy cenią aktywność fizyczną na świeżym powietrzu - jogging, nordic walking, kolarstwo, itd.
Infrastruktura spełniająca potrzeby mieszkańców
Na przedmieściach miast nie brakuje szkół, żłobków, sklepów spożywczych, czy placówek medycznych, dzięki czemu nie ma konieczności dojeżdżania do centrum. W podmiejskich miejscowościach często znajdują się także ścieżki spacerowe i rowerowe. Zagospodarowane osiedla na obrzeżach dużych miast są zwykle dobrze połączone z centrum za pomocą komunikacji miejskiej i podmiejskiej.
Wybory mieszkaniowe a Covid-19
Mieszkania na przedmieściach, z dala od tłumów, z własnym ogrodem lub tarasem, znajdujące się blisko natury, to nieruchomości, które zyskują na popularności. Nie bez znaczenia dla preferencji mieszkaniowych jest także pandemia koronawirusa - konieczność przebywania z dala od skupisk ludzkich sprawiła, że wiele osób zaczęło dostrzegać wyraźniej zalety związane z mieszkaniem na obrzeżach, zamiast w centrum miasta. Te preferencje przekładają się także na inwestycje.
Nowoczesne osiedla w Mosinie - tu warto mieszkać!
Jedną z lokalizacji, którą warto wybrać jest podpoznańska Mosina. Nowoczesne osiedla, takie jak osiedle Królewskie w zabudowie szeregowej czy osiedle Chełmońskiego, na którym znajdują się komfortowe mieszkania w nowych apartamentowcach, znajdują się w atrakcyjnej lokalizacji. Blisko centrum, bo zaledwie 20 km do serca Poznania, a jednocześnie blisko natury - Wielkopolskiego Parku Narodowego, jezior czy zespołu parkowego w Rogalinie. Bogata infrastruktura osiedli zapewnia swobodny dostęp do szkół, przedszkoli, żłobków, a także sklepów i placówek medycznych. Większość oferowanych w tej lokalizacji mieszkań posiada tarasy, balkony i przydomowe ogródki, podobnie jest w przypadku mieszkań w segmentach szeregowych, a ceny nieruchomości są dużo niższe niż lokali w centrum miasta.
Joanna Jakubowska, PB Lechbud

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania

Firma eventowa jako partner w organizacji eventów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.