Dookoła Polski i świata: jakie rodzaje serników są najpopularniejsze na święta?
Publicon Services Sp. z o.o
pl. Grunwaldzki 23
50-365 Wrocław
a.piszczalka@publicon.pl
721291712
https://publicon.pl
Jeśli zapytamy przeciętnego Polaka, które słodkości uważa za najlepsze na świątecznym stole, to usłyszymy odpowiedź chórem – sernik! O tym cieście pisał nawet starożytny grecki filozof Agimus. Z jego notatek możemy się dowiedzieć, że w dawnych czasach częstowano nim zwycięzców olimpiad. Tak brzmiał pierwszy przepis na sernik: „2 kilogramy sera dobrze pokruszyć w moździerzu, dodać 1 funt chleba z mąki pszennej, wymieszać z serem, dodać 1 jajo i wszystko dobrze wymieszać. Uformować placek i piec na gorącym kamieniu”. Popularność sernika wzrosła po ekspansji Rzymian. W tym czasie zaczęły się pojawiać nowe przepisy.
Dzisiaj jest to bez wątpienia „gwóźdź programu” nie tylko przy świątecznym stole, ale i na zwykłym rodzinnym obiedzie. Według badania przeprowadzonego przez SW Research aż 54% Polaków uważa sernik za swoje ulubione świąteczne ciasto. Dalej plasują się makowiec (52%) i pierniczki (31,7%).
Co ważne, przepis na sernik jest wyjątkowo prosty. Można do niego dodać wiele różnych składników – rodzynki, mak, owoce, kakao, czekoladę – słowem, wszystko, na co tylko przyjdzie nam ochota. Dużą zaletą jest to, że może być on pieczony w piekarniku lub robiony na zimno, co pozwala uzyskać zupełnie inny efekt. Choć wariacji na temat tego ciasta jest wiele i co roku powstają nowe interpretacji deseru na bazie sera, to najpopularniejsze są te rodzaje serników, których tradycje sięgają jeszcze z XIV wieku.
- Sernik krakowski
Jest to typowy, tradycyjny sernik z rodzynkami, upieczony w prostokątnej formie. Jest przygotowany na bazie masy serowej z bakaliami i pod spodem z kruchego ciasta. Jest chętnie wybierany dlatego, że bardzo długo zachowuje swoją świeżość. Nawet tydzień po świętach możesz rozkoszować się jego smakiem, jeśli przechowujesz go w niskiej temperaturze. Jego idealnym dopełnieniem będzie skórka pomarańczy, którą można ozdobić wierzch sernika.
- Sernik wiedeński
Sernik wiedeński jest połączeniem szlachetności i jednocześnie prostoty. To król pośród wszystkich serników. Jest pieczony bez spodu, z dużą ilością jajek i tłustego twarogu. Jest bardzo puszysty, delikatny i nie opada po upieczeniu. To klasyka, która sprawdza się zawsze.
- Sernik królewski
To ciasto swoim wyglądem bardzo przypomina słynny włoski deser tiramisu. Główne składniki to kakao, pyszna masa serowa i ciasto kruche. Sernik krakowski i wiedeński są do siebie bardzo podobne, natomiast sernik królewski wręcz przeciwnie – jest bardziej mięsisty i kremowy.
- Sernik na zimno
Jak sama nazwa wskazuje, nie jest to sernik do pieczenia. Choć głównie jest wybierany na letnie dni (idealnie chłodzi!), to sprawdzi się również zimą – jako szybka i lekka alternatywa popularnego deseru. Można spróbować użyć do niego mascarpone lub kremowy serek, dzięki czemu uzyskamy zupełnie inną konsystencję. Można pokusić się również o stworzenie kolorowej masy żelatynowej, a do niej idealnie pasują owoce w tych samych barwach.
Jak się piecze w innych krajach?
Ile krajów jest na świecie, tyle tradycji i przepisów na sernik. Wiecie, że w całym świecie istnieje ponad 1000 przepisów na sernik? Sprawdźmy, jakie zwyczaje panują za granicą!
W Japonii sernik jest przygotowany nie w piekarniku, a w kąpieli wodnej i przypomina suflet. W Hiszpanii sernik nie jest podobny do tego znanego nam z Polski, ponieważ przypomina raczej spalony placek. Przepis ten doczekał się nawet swojej nazwy – to sernik baskijski. Z kolei sernik królewski, o którym była mowa wcześniej, tradycyjnie pochodzi z Niemiec. Zupełnie innej konsystencji ciasta można spodziewać się w USA – tu króluje przepis na bazie kremowego serka.
Każdy kraj na swój własny przepis na sernik, ale jedno jest pewne – to ciasto zasługuje na to, by uszlachetnić swoją obecnością świąteczny stół.
Program „Ja Cię SERniczę!” jest sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka.

Nakręć mile, nie promile Rusza dziewiąta edycja kampanii Trzymaj Pion

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Maciej Dowbor: Mamy dom w Hiszpanii i tam odpoczywamy, ale na co dzień mieszkamy w Polsce. Tu pracujemy, płacimy podatki, a nasze córki chodzą do szkoły
Prezenter zaznacza, że co prawda wraz ze swoją żoną kupili dom w Hiszpanii, to jednak większość czasu spędzają w Polsce. Tutaj bowiem mają pracę, a ich córki chodzą do miejscowych szkół. Maciej Dowbor zdradza też, że dużo lepiej funkcjonuje mu się w naszym kraju. Tu realizuje większość swoich projektów zawodowych, natomiast możliwość wyjechania z dala od Warszawy pomaga mu się wyciszyć, odpocząć od zgiełku i nabrać do wszystkiego dystansu.
Podróże
Damian Janikowski: Po ostatniej walce muszę porządnie odpocząć i wyleczyć kontuzje. Zazwyczaj na wakacje wybieram Egipt albo Turcję

Sportowiec przyznaje, że jego ulubionymi kierunkami na wakacje są Egipt i Turcja. Lubi odpoczywać w egzotycznych kurortach i cieszy się, kiedy cała rodzina ma wreszcie czas dla siebie. Damian Janikowski zaznacza, że teraz przede wszystkim chce wyleczyć kontuzje i naładować akumulatory, a kolejne walki na ringu stoczy dopiero pod koniec tego roku lub na początku przyszłego.
Polityka
Dane statystyczne pomogą przyspieszyć rozwój turystyki. Posłużą również do promocji turystycznej Polski

Główny Urząd Statystyczny we współpracy z resortem turystyki buduje nowoczesny portal analityczny Turystyka+. To interaktywne narzędzie, które umożliwia śledzenie zmian i porównywanie danych. Celem projektu jest wsparcie rozwoju turystyki na wielu poziomach – nie tylko krajowym, ale również lokalnym i regionalnym. Ma on być pomocny zarówno w podejmowaniu decyzji politycznych dotyczących infrastruktury turystycznej, jak i dla przedsiębiorców, co ma się przełożyć na rozwój sektora i gospodarki.