Dove, Fundacja UNAWEZA i sieć sklepów Biedronka jednoczą siły, by wspierać zdrow
Według danych WHO depresja i zaburzenia lękowe należą do pięciu głównych zagrożeń chorobowych dotykających dzieci i młodzież w Europie. Samobójstwo jest główną przyczyną zgonów wśród 10-19-latków w krajach o niskich i średnich dochodach oraz drugim najczęstszym powodem w krajach o wysokich dochodach.[1] W Polsce według danych Policji w 2022 r. odnotowano ponad 2031 prób samobójczych młodych ludzi. To o 150% więcej niż w roku 2020.[2] Dove, Fundacja UNAWEZA i sieć sklepów Biedronka w dniach 10-19 lipca br. wspólnie realizują akcję, której celem jest wsparcie zdrowia psychicznego nastolatków.
Marka Dove od lat zaangażowana jest we wspieranie nastolatków na świecie, realizując od 2004 roku projekt Dove Self-Esteem. Celem programu jest budowanie u młodych ludzi poczucia własnej wartości oraz zmiana definicji piękna, które ma być źródłem pewności siebie, a nie obaw. W Polsce program realizowany jest od 2018 roku i polega na prowadzeniu lekcji warsztatowych w szkołach na podstawie materiałów przygotowanych i dostarczanych przez markę. Dzięki działaniom edukacyjnym programu do 2030 roku Dove chce pomóc 250 milionom nastolatków na całym świecie.
Dodatkowo Dove na bieżąco monitoruje zagrożenia, na jakie narażeni są młodzi ludzie, prowadząc badania wśród nastolatków. W I kwartale br. marka Dove rozpoczęła kampanię społeczną Detox FEEDu, by wesprzeć nastolatki w świadomym korzystaniu z social mediów. Podstawą akcji były alarmujące wyniki badania z listopada 2022 roku, z których wynikało, że co druga nastolatka czuje, że nie może sprostać standardom piękna, które widzi w mediach społecznościowych a 60% nastolatek po zobaczeniu wyidealizowanego zdjęcia chciałoby zmienić coś w swoim wyglądzie[3].
Dove podejmuje współpracę także z Fundacją UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej w ramach projektu MŁODE GŁOWY. Projekt został stworzony, aby działać na rzecz zdrowia psychicznego nastolatków w Polsce, będący reakcją na alarmujący stan psychiczny młodych ludzi, który często może prowadzić do tragicznych skutków, jak nieleczona depresja, a nawet samobójstwo.
Wspólne działania Dove, Fundacji UNAWEZA i sieci Biedronka mają zwrócić uwagę na problemy ze zdrowiem psychicznym wśród młodzieży, wskazać związane z tym wyzwania i przyczynić się do normalizacji sięgania po pomoc. Dzięki realizowanej akcji każdy z nas może pomóc – 1 zł ze sprzedaży każdego produktu Dove lub Dove Men+Care w Biedronce przeznaczony zostanie na Fundację UNAWEZA i projekt MŁODE GŁOWY.
Akcja startuje 10 lipca br. we wszystkich sklepach sieci Biedronka i potrwa do 19 lipca br.
Projekt wspierany jest przez działania PR realizowane przez agencję public relations Yellowcups, komunikację w mediach społecznościowych Fundacji UNAWEZA oraz jej założycielki Martyny Wojciechowskiej, w kanałach SoMe marki Dove oraz projektu MŁODE GŁOWY, a także w digitalu - w aplikacji mobilnej Moja Biedronka i folderze dla klientów Biedronki.
[1] https://www.who.int/europe/activities/supporting-country-work-around-mental-health/addressing-child-and-adolescent-mental-health
[2] https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1528416%2Csamobojstwa-dzieci-zatrwazajace-statystyki-jest-apel-do-ministrow-edukacji
[3] Dane przedstawione w artykule pochodzą z badania przeprowadzonego przez firmę Ipsos Polska Sp. z o.o. dla Unilever Polska w ramach programu Dove Self Esteem ,,Toksyczne porady w mediach społecznościowych" Listopad 2022, n=424 dziewczynek w wieku 10-17lat.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.