Komunikaty PR

Dowiedz się, co ma wpływ na twoje zdrowie. Zielone Miasteczko w Magnolia Park

2024-04-05  |  10:45
Biuro prasowe
Kontakt
Adriana Kondratowicz
PR Expert

Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl

Zobaczymy, jakie bakterie mieszkają na naszych dłoniach oraz jak smog wpływa na płuca. Sprawdzimy, czym jest dieta planetarna oraz czy potrafimy segregować śmieci. Zielone Miasteczko zagości w Magnolia Park już jutro.

Akcja jest częścią serii wydarzeń, organizowanych w Magnolia Park we współpracy ze studentami zawodów medycznych, którzy chcą w ten sposób przybliżyć podstawową wiedzę o zdrowiu i profilaktyce, a także w lekkim stylu przekazać istotne ciekawostki.

Tym razem koncentrujemy się na wpływie środowiska na nasze zdrowie. Dziś już prawie każdy wie, że powinniśmy dbać o naszą planetę, bo wiąże się to ze zmianami klimatycznymi. Jednak dość mało osób ma świadomość, w jakim dużym stopniu nasze otoczenie oddziałuje na nasz dobrostan i samopoczucie – mówi Franciszek Kędzierski, przewodniczący Organizacji Studenckiej „Razem Możemy Więcej” na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.

W Magnolia Park będziemy mogli zobaczyć, w jaki sposób obecność smogu w powietrzu wpływa na nasze płuca. Studenci z Koła Naukowego Cytometrii Przepływowej i Badan´ Biomedycznych wykonają pomiar saturacji krwi, który jest podstawowym badaniem oceniającym pracę układu oddechowego. – Smog jest dziś jednym z najważniejszych problemów środowiska. Wdychanie zanieczyszczonego powietrza może prowadzić do uszkodzenia układu oddechowego, zmniejszenia ilości tlenu dostarczanego do krwi, czy wystąpienia chorób krążenia – wyjaśnia Franciszek Kędzierski.

Podczas poprzednich wydarzeń dużą popularnością cieszyło wykonywanie odbitek dłoni, by sprawdzić, jakie żyją na nich drobnoustroje. Studenci mikrobiologii farmaceutycznej pojawią się i tym razem – będą sprawdzać nie tylko nasze ręce, ale i drobne przedmioty, które nosimy przy sobie. – Z niektórych próbek pobranych z dłoni w czasie poprzednich akcji wyrosły nawet grzyby! Zapraszamy każdego, bo dzięki temu można poznać „małych mieszkańców” na naszym ciele. Stoisko cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, więc warto podejść tam już na początku wydarzenia – zachęca organizator.

Studenci psychiatrii podpowiedzą, jak dbać o swój dobrostan psychiczny i gdzie ewentualnie zgłosić się po pomoc. Będzie można również poznać ciekawostki na temat naturalnych olejków eterycznych oraz pyłków ros´lin zawieszonych we wdychanym powietrzu. Dowiemy się, jakie są zalety diety planetarnej i jak nie marnować jedzenia.

Studenci nie zapomnieli o najmłodszych – dla nich przygotowali tematyczne kolorowanki i grę edukacyjną. – Wykorzystamy wykonane przez nas modele kontenerów na odpady. Dzieci poprzez zabawę będą mogły nauczyć się zasad segregacji śmieci oraz oszczędzania prądu i wody – zapowiada Franciszek Kędzierski.

Akcja jest także zapowiedzią konferencji „UMW Zielona Uczelnia w Zielonym Mieście” poświęconej właśnie wpływowi środowiska na nasze życie, która odbędzie się 12 kwietnia na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Jest otwarta dla wszystkich. Wstęp jest darmowy, należy się jednak zarejestrować przez stronę: konferencje.umw.edu.pl/zielonauczelnia.

Udział w wydarzeniach Zielonego Miasteczka w Magnolia Park jest bezpłatny.

Zielone Miasteczko sobota 6 kwietnia, godz. 12:00-16:00, plac eventowy w Magnolia Park

  • Pomiar saturacji - studenci będą wykonywać pomiar saturacji krwi, podstawowe badanie oceniające pracę naszego układu oddechowego, w tym szczególnie płuc. Przedstawią wyniki badań naukowych dotyczących konsekwencji narażenia na smog dla zdrowia płuc, w tym zwiększonego ryzyka infekcji, astmy i innych schorzeń.
  • Mikrobiota i mikroorganizmy - przy stoisku Studenckiego Koła Naukowego Mikrobiologii Farmaceutycznej dowiedziemy się, czym jest mikrobiota człowieka. Studenci wykonają odbitki dłoni oraz drobnych przedmiotów, by sprawdzić, jakie żyją na nich bakterie i inne drobnoustroje.
  • Eko zabawa dla dzieci - zabawa edukacyjna sprawdzająca wiedzę z zakresu segregacji odpadków i ochrony środowiska. Dla dzieci przygotowane będą tematyczne kolorowanki.
  • Profilaktyka zaburzeń psychicznych - przy stoisku będzie można dowiedzieć się więcej o profilaktyce zaburzeń psychicznych, w tym depresji. Studenci podpowiedzą też, gdzie zgłosić się po pomoc.
  • Dietetyka - głównym tematem będzie dieta planetarna i jej związek z ochroną środowiska. Będzie można również dowiedzieć się, jak wykorzystywać resztki jedzenia.
  • Olejki eteryczne i pyłki roślin - tu będzie można poznać ciekawostki o olejkach eterycznych pochodzących z roślin. Studenci z Katedry Biologii i Biotechnologii Farmaceutycznej opowiedzą także o pyłkach roślin zawieszonych w powietrzu.
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Majówkowy piknik w Elektrowni Powiśle Biuro prasowe
2024-04-29 | 15:59

Majówkowy piknik w Elektrowni Powiśle

Przed nami niemal tydzień błogiego lenistwa nad Wisłą. Z pomysłem na spędzenie majówki w mieście przychodzi Elektrownia Powiśle. Piknik pod gołym niebem z wiosennym menu, otwarcie
Styl życia Cook Story w nowej odsłonie – teraz jeszcze bardziej smart
2024-04-29 | 11:15

Cook Story w nowej odsłonie – teraz jeszcze bardziej smart

25 kwietnia br. ponownie swoje przestrzenie otworzyło Cook Story by Samsung, unikatowy punkt na kulinarnej mapie Warszawy. W Cook Story można wziąć udział w warsztatach kulinarnych, jak
Styl życia Kwietniowe grillowanie – pomysły i przepisy
2024-04-29 | 01:00

Kwietniowe grillowanie – pomysły i przepisy

Opiekanie jedzenia nad żywym ogniem jest najstarszą formą gotowania. Czas spędzany przy ognisku od tysięcy lat służył nie tylko przetrwaniu gatunku, ale przede wszystkim budowaniu więzi

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rodziny zastępcze w kryzysie z powodu braku odpowiedniego wsparcia państwa. Zespoły robocze pracują nad wypracowaniem nowych przepisów

Na koniec 2022 roku w pieczy zastępczej przebywało 72,8 tys. dzieci, przy czym nieco ponad 56 tys. w pieczy rodzinnej. Od 2020 roku wzrasta ogólna liczba wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych kosztem rodzin zastępczych, których jest coraz mniej. – Problemem jest niedofinansowanie całego systemu, brakuje też wsparcia i szkoleń dla rodziców – podkreśla Agnieszka Smarzyńska, prezeska Fundacji Happy Kids. Powołane niedawno przez resort polityki społecznej zespoły robocze mają wypracować nowe rozwiązania, które zapobiegną kryzysowi w pieczy zastępczej w Polsce.

Film

Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

Gwiazdy

Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.