Dzień bez Śmiecenia - Operacja Czysta Rzeka inauguruje letnią edycję
Operacja Rzeka Sztab Główny
ul. Zamkowa 1
21-505 Janów Podlaski
iza|operacjarzeka.pl| |iza|operacjarzeka.pl
+40609900492
www.operacjarzeka.pl
11 maja obchodzimy „Dzień bez Śmiecenia”. Jego celem jest przypomnienie, jak odpowiedzialnie gospodarować odpadami, zachęcanie do proekologicznych postaw i ochrony środowiska. "W Operacji Czysta Rzeka nie śmiecimy, a sprzątamy. Dlatego tak ważna jest dla nas edukacja, aby śmieci nie pojawiały się na łonie natury i żebyśmy potrafili się z nimi obchodzić na co dzień" - mówią oragnizatorzy, inaugurując letnie sprzątanie na rzekach.
Edycja letnia - czas start!
Sprzątnie Kamiennej zainauguruje cykl spływów porządkowych w całej Polsce.
"Zakończyliśmy edycję wiosennych akcji sprzątania, ale nie ustajemy z dalszych porządkach i ruszamy na rzeki. Już w ten weekend (14-15 maja) pierwsza letnia kajakowa akcja w woj. świętokrzyskim w Ćmielowie. To kolejna akcja sprzątania w tej okolicy. W edycji wiosennej z okazji Dnia Ziemi tutejszy sztab zebrał 72 studwudziestolitrowych worków, co daje ponad tonę odpadów" - informuje sztab główny.
Sztab w Ćmielowie został więc zaproszony do kontynuacji akcji na rzekach.
Do dyspozycji wolontariuszy będą 23 kajaki. W akcji wezmą udział także osoby, które nie chcą lub nie mogą sprzątać z poziomu wody, oczyszczą brzegi Kamiennej.
"Będziemy sprzątać teren na obszarze Natura 2000. Rzeka Kamienna na tym odcinku przypomina Amazonkę, jest bardziej dzika i wymagająca. Znajdziemy tutaj też sporo śmieci, które gromadzą się w miejscach, gdzie są powalone drzewa na rzece" - mówi Przemysław Syta, miłośnik kajakarstwa i organizator lokalnego sztabu Operacji Czysta Rzeka w Ćmielowie.
Letnia edycja Operacji Czysta Rzeka potrwa do końca wakacji. Swoim zasięgiem obejmie rzeki 16 województw. Latem akcja odwiedzi także 6 festiwali, gdzie będzie okazja posłuchać gości Operacji Rzeka, którzy podpowiedzą, co i jak możemy jeszcze zrobić dla naszej planety.
W tym czasie będa również odbywać się wydarzenia z partnerami IV edycji Operacji Czysta Rzeka. Zaplanowano wspólne sprzątanie m.in. z pracownikami i tam będzie można zobaczyć operacyjne czerwone canoe.
W wiosennej edycji Operacji Czysta Rzeka w 424 akcjach wzięło dział 7196 uczestników. Zaraportowano ponad 169 ton śmieci, ale dane ze sztabów lokalnych wciąż spływają.
W latach 2019-2021 w ramach Operacji Czysta Rzeka zebrano poand 280 ton odpadów.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.