Dzień Długu Ekologicznego. Od 1 sierpnia świat żyje „na kredyt”
Dzień Długu Ekologicznego został ustanowiony przez fundację Global Footprint Network. Przy jego obliczaniu bierze się pod uwagę zużycie paliw kopalnych (gazu, ropy, węgla), wody, gleby, emisję dwutlenku węgla czy liczbę złowionych ryb. W poprzednich latach data ta również wypadała w zbliżonym czasie, co oznacza, że deficyt ciągle się powiększa. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w Polsce. W 2024 roku żyjemy „na kredyt” od 28 kwietnia, a w 2023 roku był to 2 maja.
Ta niepokojąca tendencja prowadzi do poważnych konsekwencji środowiskowych. Należą do nich zmiany klimatyczne, drastyczne zjawiska pogodowe czy utrata bioróżnorodności. Niestety, problemy ekologiczne to efekt śnieżnej kuli, który sprawia, że jedna negatywna zmiana pociąga za sobą kolejne.
– Wysoka emisja gazów cieplarnianych skutkuje występowaniem ekstremalnych zjawisk pogodowych, podnoszenia poziomu mórz oraz globalnego ocieplenia. Z kolei niszczenie naturalnych siedlisk powoduje spadek liczby gatunków roślin i zwierząt, zagrażając bioróżnorodności naszej planety. Jej utrata wpływa natomiast negatywnie na ekosystemy, osłabiając ich zdolność do oczyszczania powietrza i wody, zapylania roślin czy utrzymania żyzności gleb – zauważa LisaScoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.
Dzień Długu Ekologicznego powinien być sygnałem do refleksji i działania. Zmiana nawyków, korzystanie ze zrównoważonych technologii oraz ograniczenie konsumpcji to istotne kwestie, które mogą znacząco zmniejszyć nasz ślad. Global Footprint Network podaje, że obniżenie emisji CO2 ze spalania paliw kopalnych o połowę przesunęłoby tę niechlubną datę o 93 dni później. Z kolei wprowadzenie zeroemisyjnego transportu o 12 dni, a ograniczenie marnowania żywności o 50% – o 11 dni.
– Każda, nawet najmniejsza decyzja może przyczynić się do poprawy stanu natury. Wybierając niskoemisyjne środki transportu, oszczędzając energię i wodę, czy redukując ilość odpadów, możemy wspólnie stworzyć zdrowsze i bardziej zrównoważone otoczenie – podkreśla Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.
Ochrona środowiska to nie tylko troska o przyszłość naszej planety, ale także o życie kolejnych pokoleń. Oto kilka prostych kroków, które każdy może podjąć, aby przyczynić się do bardziej ekologicznego stylu życia:
- Oszczędzanie wody i energii: wyłączaj urządzenia elektryczne, gdy ich nie używasz i korzystaj z energooszczędnych technologii. Zamień długą kąpiel na krótki prysznic i zawsze naprawiaj cieknący kran.
- Ograniczenie emisji dwutlenku węgla: wybieraj ekologiczne środki transportu: rower, hulajnoga, komunikacja miejska.
- Redukcja odpadów: korzystaj z produktów wielokrotnego użytku, unikaj plastiku i segreguj odpady.
- Kupowanie lokalnych i sezonowych produktów: wspieraj lokalnych rolników i przedsiębiorców. Zmniejszy to emisję związaną z transportem żywności.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.