Komunikaty PR

Dzień Dzikiej Fauny, Flory i Naturalnych Siedlisk. Sprawdź, jak troszczyć się o

2022-09-19  |  07:46
Biuro prasowe

Rozwój technologiczny i gospodarczy, a także postępująca urbanizacja powodują, że coraz trudniej o fragmenty przyrody nienaruszone przez działania człowieka – często niestety destrukcyjne. Obchodzony 19 września Dzień Dzikiej Fauny, Flory i Naturalnych Siedlisk to dobra okazja, by przypomnieć o zasadach, których przestrzeganie pozwoli cieszyć się z uroków natury w przyszłości.

Złota polska jesień zbliża się wielkimi krokami. Niepowtarzalna aura tego okresu zachęca do spacerów przez pokryte kolorowymi liśćmi lasy. Piękne barwy, słońce i przystępne temperatury sprawiają, że tego typu aktywności mogą być niezwykle przyjemne. Niestety, w lasach oprócz grzybów, równie łatwo napotkać bezmyślnie rozrzucane śmieci, a nawet całe dzikie wysypiska.

Pozostawiane wśród natury odpady, nieodpowiednio zabezpieczone, są groźne dla przyrody. Szkodliwe substancje mogą przedostawać się gleby czy wód podziemnych oraz – w przypadku ich spożycia – negatywnie wpływać na dobrostan zwierząt. Tymczasem, według danych WWF, w przeciągu ostatnich 50 lat populacja dzikiej zwierzyny na świecie zmniejszyła się o ponad połowę (58%). Za ten stan rzeczy w dużej mierze odpowiada człowiek. Maleje powierzchnia obszarów nienaruszonych jego działalnością, a tam gdzie się pojawia, często zachowuje się nieodpowiedzialnie.

Chociaż dziś szczególną uwagę zwracamy na dziką roślinność i zwierzynę, to o przyrodę powinniśmy dbać nie tylko od święta. Warto zacząć od ograniczenia produkcji odpadów i właściwej ich segregacji. Z kolei w bezpośrednim kontakcie z przyrodą należy nie śmiecić, a w ramach możliwości zabierać ze sobą napotkane odpady. Dobrą praktyką jest też zachowywanie ciszy. Tak, aby nie płoszyć okolicznej zwierzyny – mówi Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock Sp. z o.o., działającej w branży gospodarowania odpadami i lider Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

Zagrożone w Polsce

Dbanie o żyjące dziko zwierzęta jest szczególnie ważne. Wśród tych żyjących w Polsce można wymienić rysia, niedźwiedzia czy żbika. Rodzima reprezentacja każdego z tych gatunków nie przekracza ok. 200 osobników, na co wskazuje WWF. W niebezpieczeństwie są również wilki czy żubry. W kraju żyje ich łącznie ok. 4000. To pokazuje, że niezwykle trudno spotkać te zwierzęta w naturalnym środowisku.

Populacja Polski wynosi ok. 38 mln osób, a w kraju żyje zaledwie ok. 600 przedstawicieli rysia, niedźwiedzia i żbika. Z tego względu niełatwo natrafić na te gatunki, spędzając czas na łonie natury. Spacerując w górach czy po lesie trzeba pamiętać, że jest się tam tylko gościem, a głównymi mieszkańcami tej przestrzeni są zwierzęta, które należy szanować – zauważa Felice Scoccimarro.  

Tak samo warto pamiętać o działaniach proekologicznych, które podejmujemy każdego dnia i mogą pozytywnie wpływać na przyrodę. W ogrodach i na balkonie dobrze posadzić rośliny miododajne, wspierające pracę zapylaczy – pszczół (również tych dziko żyjących) i trzmieli. Dobrze także zadbać o jakość powietrza, którym oddychamy nie tylko my, czyli ludzie, ale także zwierzęta. Już w czwartek (22 września) obchodzony będzie Dzień bez Samochodu. To szansa na poznanie zalet transportu publicznego, który pozwala na ograniczanie spalania paliw oraz generuje znaczne oszczędności – bilet miesięczny jest zdecydowanie tańszy niż tankowanie auta. Z kolei najlepszym wyborem dla własnego zdrowia będzie rower czy dłuższy spacer.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień? Biuro prasowe
2024-12-31 | 14:15

SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?

Większość z nas ma już określone plany na sylwestra, ale niektórzy, zastanawiają się dopiero w ostatniej chwili, jak spędzić ostatnią noc w roku. Wyjazd last minute w tym
Styl życia BRAK ZDJĘCIA
2024-12-30 | 09:00

MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia

Stres dotyka niemal każdego z nas. Aż 95% osób aktywnych zawodowo odczuwa napięcie w pracy. Taki sam odsetek Polaków twierdzi, że stresujące jest ich życie prywatne. Niemalże identyczna jest też częstotliwość stresu
Styl życia Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
2024-12-27 | 10:20

Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025

Każdego roku mierzymy się z coraz większymi zagrożeniami związanymi z degradacją środowiska. Zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza, wód i gleby oraz nadmierne zużycie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku

Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Ochrona środowiska

Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić

Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.

Muzyka

Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy

Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.