Komunikaty PR

Dzień Ziemi 2023. Jak praktykować eko podejście na co dzień?

2023-04-20  |  14:00
Biuro prasowe

Dzień Ziemi – szczypta historii

Rosnąca dziś świadomość ekologiczna ma swoje początki w połowie XX w., kiedy to za sprawą aktywistów świat skierował wzrok ku narastającym problemom środowiskowym. Zbliżający się Dzień Ziemi, obchodzony 22 kwietnia ma swoje początki w latach 70., kiedy troska o środowisko nabrała szczególnego znaczenia.

Historia Dnia Ziemi sięga 1969 roku, gdy na jednej z kalifornijskich plaż w Santa Barbara doszło do wycieku ropy naftowej, czego następstwem była śmierć tysięcy zwierząt morskich oraz ptaków, a także długotrwałe zanieczyszczenie ekosystemu. Jednym ze świadków tej katastrofy ekologicznej był senator Gaylord Nelson, aktywnie działający na rzecz ochrony środowiska. Za jego inicjatywą, rok po wydarzeniu w Kalifornii, 22 kwietnia 1970 roku odbył się pierwszy Dzień Ziemi, który dziś obchodzony jest nie tylko w USA, ale w ponad 190 państwach na całym świecie.

W Polsce tej okazji towarzyszą liczne akcje społeczne i działania mające na celu promocję proekologicznych postaw. Troska o dobrostan naszej planety zdecydowanie wykracza jednak poza wyjątkowe okazje w roku, a działania wspierające środowisko naturalne warto wpisać w swoją codzienną rutynę. Jak być bardziej eko na co dzień? Można zacząć od wprowadzenia w życie zasady 3R.

Czym jest zasada 3R? 

Zasada 3R odnosi się do świadomej konsumpcji i zrównoważonego podejścia do gospodarowania odpadami. Pozwalanie tylko zadbać o środowisko, ale także ograniczyć wydatki. Opiera się na trzech filarach:

  • reduce (ograniczaj),

  • reuse (używaj ponownie),

  • recycle (recyklinguj).

Reduce (ograniczaj) odnosi się do zmniejszenia generowania odpadów w naszym domu. Rozsądnie zaplanowane zakupy, korzystanie z toreb wielorazowego użytku czy powstrzymywanie się od kupowania przedmiotów zbędnych to jedne z kluczowych  elementów racjonalnej konsumpcji, która jest podstawą do zmniejszenia ilości śmieci w naszym domu. 

Reuse (używaj ponownie) związane jest z ponownym wykorzystywaniem produktów po ich pierwotnym użyciu. Odnosi się to m.in. do ubrań czy butów, które możemy przekazać innym członkom rodziny, oddawania do naprawy zepsutych sprzętów, odnawiania oraz przerabiania starych mebli oraz wielu innych przedmiotów, którym możemy dać drugie życie. Co więcej, świadomie wybierając marki i producentów oferujących produkty wysokiej jakości, które posłużą nam na długo, także ograniczamy generowanie niepotrzebnych śmieci.

Recycle (recyklinguj) ma związek z przetwarzaniem odpadów.  Nikogo nie trzeba przekonywać, że absolutnie kluczowe jest segregowanie odpadów, gdyż proces ten umożliwia ponowne przerobienie surowcu, z których  zostały  wykonane. Warto zadbać, aby w naszym domu pojawiły się specjalne kosze na śmieci, dedykowane poszczególnym grupom segregowalnych śmieci. Recyklingowanie pozwala na realne zmniejszenie postępującej dewastacji środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem zmniejszenia ilości plastiku, redukcję emisji CO2 do atmosfery oraz zmniejszenie zużycia wody. 

Jak z ideą less waste radzą sobie producenci upominków?

Zyskujący na popularności trend less waste, czyli powtórnego wykorzystywania rzeczy dotyczy różnych przedmiotów w naszym otoczeniu i świetnie sprawdza się w przypadku prezentów! Jak wybierać upominki, by były zgodne z podejściem less waste? Marka Nobilia, producent autorskich zestawów prezentowych, udowadnia, że można podarować bliskim elegancki, niebanalny podarunek, który będzie mógł zostać powtórnie wykorzystany i przydać się przez kolejne lata. W swojej ofercie posiada ręcznie skomponowane upominki na każdą okazję, któr zapakowane są w kuferki, skrzynie i inne pudełka tworzone w idei less waste. 

Wśród proponowanych przez markę Nobilia zestawów znajdziemy m.in. Kuferek Bawełniany Ćmielów, który kryje w sobie elegancki porcelanowy kubek ze słynnej  fabryki w Ćmielowie oraz wyjątkowe smakołyki – rodzynki rumowe w czekoladzie, trufle czekoladowe oraz słoik konfitury wiśniowej. Całość zestawu została umieszczona w zamykanym pudełku o kwiatowym motywie. Po opróżnieniu jego zawartości, kuferek sprawdzi się doskonale jako przestrzeń do przechowywania rodzinnych pamiątek, jak zdjęcia, kartki lub pocztówki.

Fanom niecodziennych smaków z pewnością przypadnie do gustu Koszyczek Frajda Skład Praski, w którym znajdziemy asortyment produktów inspirowanych smakami dawnej Warszawy, m.in. agrest w deserowej czekoladzie i kakao, orzechy w karmelu i cynamonie, wypełnioną owocami czekoladową bombkę do rozpuszczenia w kubku gorącego mleka, kostki sezamowe, czekoladowe pralinki. Sam koszyczek wykonany jest z wytrzymałej, naturalnej tkaniny, dzięki czemu można wykorzystać go ponownie do przechowywania akcesoriów kosmetycznych, lakierów do paznokci czy innych drobnych gadżetów.

Coraz więcej marek przykłada dziś dużą wagę do segregowania śmieci czy recyklingu. Niektórzy producenci współpracują również z firmami zewnętrznymi, które odbierają od nich i poddają ponownemu przetworzeniu niewykorzystane surowce. Jak dodaje Anna Garmada, właścicielka marki Nobilia: W naszej firmie korzystamy także z usług tzw. zielonych przewoźników, którzy dostarczają nasze upominki w sposób neutralny dla środowiska. Jesteśmy z tego dumni, ponieważ wierzymy, że jest to kolejna cegiełka do zielonej przyszłości naszej planety.

Korzystając z oferty producentów i marek, które w sposób odpowiedzialny i świadomy podchodzą do tworzenia produktów, nie tylko wspieramy wartościowe koncepty, ale równocześnie dbamy o ekologię, nabywając i otaczając się przedmiotami, które są przyjazne dla środowiska. Warto pamiętać o tym nie tylko od święta!

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia „Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję Biuro prasowe
2025-04-22 | 13:00

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Z okazji Dnia Ziemi marka SodaStream przypomina, że zmiana może zacząć się od jednej decyzji – i jednej butelki wielorazowej. Nowa kampania „Zamień jednorazowe butelki na
Styl życia Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
2025-02-27 | 15:00

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Lagardère Travel Retail w Polsce rozpoczyna ekspansję sieci Costa Coffee w nowym modelu biznesowym. Pierwsza kawiarnia działająca na zasadach franczyzy została uruchomiona
Styl życia Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
2025-02-19 | 13:30

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania

Pokolenie Z wkroczyło na rynek pracy, wnosząc na niego świeżą energię, pomysły i… oczekiwania. A te determinują podejście pracodawców do szeroko pojętego zarządzania

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Muzyka

Konsument

Eksperci apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę w polityce nikotynowej. Powinna lepiej chronić dzieci i młodzież

Wprowadzanie kolejnych zakazów w ustawie tytoniowej nie przyniesie spodziewanego rezultatu – oceniają lekarze i terapeuci pracujący z osobami uzależnionymi. Według nich należy osobno rozpisać działania rozwiązujące problem na poziomie osób dorosłych, które już palą, i te, które będą nakierowane na ochronę dzieci i młodzieży przed dostępem do wyrobów nikotynowych. Stowarzyszenie Jump93 wraz z przedstawicielami środowisk psychiatrycznych i zdrowia publicznego zaapelowało o systemowe podejście do polityki nikotynowej, z uwzględnieniem potencjału strategii redukcji szkód.

Prawo

Rząd planuje dalsze zmiany w opiece wczesnodziecięcej. Ma to pomóc odwrócić negatywne trendy demograficzne

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi prekonsultacje dotyczące dalszych etapów reformy opieki wczesnodziecięcej i podkreśla, że jest to jedno z kluczowych zadań podjętych przez resort. Ma to pomóc w zatrzymaniu negatywnych trendów demograficznych. W 2024 roku w Polsce urodziło się 252 tys. dzieci, czyli o ponad 20 tys. mniej niż w poprzednim roku i najmniej w całym okresie powojennym.