Dzieła sztuki w szczytnym celu w Atrium Targówek
Ta niezwykła wystawa miejskich mebli w postaci otwartych książek ma skłonić klientów do zatrzymania się w codziennym pędzie i chwili odpoczynku na ławkach z bezpłatnym dostępem do utworów literackich. Celem artystycznej instalacji jest też przypomnienie, jakie wartości płyną z czytania książek i jak ważną rolę pełnią one w naszym życiu. Wydarzeniu będzie towarzyszyć zbiórka książek dla pacjentów Szpitala Bródnowskiego, zaplanowana na 26 stycznia.
Czytanie niesie ze sobą cały szereg korzyści zarówno z neurobiologicznego, jak i psychologicznego punktu widzenia. Wciągająca lektura rozwija wyobraźnię i wspomaga koncentrację, relaksuje, pogłębia wiedzę, wzbogaca słownictwo, poprawia pamięć, ćwiczy myślenie analityczne, opóźnia demencję i spowalnia rozwój choroby Alzheimera oraz podnosi empatię. Dzieci, którym czyta się książki dużo szybciej się uczą i mają lepsze wyniki w szkole. Wspólne czytanie umacnia także więź z rodzicem. Dlatego Atrium Targówek aktywnie włącza się do ogólnopolskiej akcji „Zaczytana Wystawa”, by wspólnie z jej organizatorem, Fundacją Zaczytani.org, zachęcać klientów galerii handlowej oraz mieszkańców Warszawy do częstszego spędzania czasu z książką.
Wystawa „Zaczytane Ławki” będzie dostępna w Atrium Targówek w dniach 21 stycznia – 4 lutego w godzinach funkcjonowania galerii. Artystyczne instalacje, o niezwykłym designie, z pewnością skłonią przechodniów do zatrzymania się na chwilę, a być może dla części zwiedzających staną się też źródłem inspiracji i zachęcą do sięgnięcia po literaturę. Autorami ławek są znani artyści oraz osoby medialne: Michał Rusinek, Mateusz Damięcki, Beata Pawlikowska, Wojciech Mazolewski, Rafał Żak, Rafał Olbiński, Dorota Gorczyca oraz Dominik Jasiński, co zapewnia unikalny charakter każdej rzeźby.
Wystawie towarzyszyć będzie zbiórka książek, zaplanowana na niedzielę, 26 stycznia. W tym dniu każdy będzie mógł podzielić się swoim domowym księgozbiorem w szczytnym celu. Przekazana literatura powinna być w dobrym stanie i wydana po 2000 roku. Zebrane zasoby zasilą bibliotekę Szpitala Bródnowskiego i posłużą do bajko- oraz biblioterapii dla pacjentów. Zainicjowana 26 stycznia zbiórka zainauguruje też całoroczną akcję zbierania książek na rzecz szpitala na Bródnie realizowaną przez Atrium Targówek we współpracy z Zaczytani.org.
Na 26 stycznia galeria przygotowała także szereg dodatkowych atrakcji. W godzinach 11:00 - 14:00 dla rodziców wraz z dziećmi zaplanowano wspólne czytanie bajek z bajkoedukatorem Zaczytanych, przedstawienie interaktywnego teatrzyka lalkarskiego w wykonaniu Konny Puppets, a także animacje, konkursy oraz bajkowe malowanie buziek i tatuaży.
– 8 unikalnych ławek, które staną w naszej galerii handlowej oraz w okolicy przystanku autobusowego obok Atrium Targówek ma przede wszystkim propagować częstsze sięganie po literaturę – mówi Michał Nowakowski, dyrektor Atrium Targówek. – Książka i zawarta w niej historia mogą oderwać nas na chwilę od codzienności i pomóc się zrelaksować. Mogą stać się również elementem terapii i wpłynąć na poprawę zdrowia, dlatego dodatkowo organizujemy zbiórkę książek dla dzieci i dorosłych przebywających w szpitalu – dodaje Michał Nowakowski. Zachęcamy mieszkańców Warszawy i okolic do aktywnego udziału w wystawie i podzielenia się swoim księgozbiorem w tym szczytnym celu.
Odpowiedzialne podejście Atrium Targówek do realizowanej działalności to naturalny efekt silnego związku galerii handlowej z mieszkańcami i miastem oraz świadomego prowadzenia biznesu przez obiekt należący do Grupy Atrium. Spółka rozwija i unowocześnia swoje centra handlowe tak, by mogły pełnić ważną społecznie funkcję w przestrzeni publicznej oraz być dostosowane do lokalnych potrzeb i oczekiwań mieszkańców miast, w których działają.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Iwona Guzowska: W programie „Mistrzowskie pojedynki" jest kilka osób stricte nastawionych na rywalizację. Chciały jak najwyżej zajść i szły po trupach do celu
Mistrzyni świata w kickboxingu z entuzjazmem wspomina swój udział w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory”, bo jak podkreśla, okazał się dla niej wyjątkowo cennym doświadczeniem. Realizując poszczególne zadania, sportowcy musieli bowiem stawić czoła nie tylko rywalom, ale i własnym ograniczeniom. Iwona Guzowska zdradza też, że niektórzy uczestnicy byli mocno zdeterminowani. Nie ukrywali, że przyjechali po to, żeby wygrać, i nie dawali sobie żadnej taryfy ulgowej.
Gwiazdy
Damian Janikowski: Charakter wojownika pozwolił mi przejść z zapasów do MMA. Mam zamiar wysoko zajść w Federacji KSW
Były zapaśnik nie ukrywa, że przejście z dyscypliny, w której zdobył brązowy medal olimpijski, do MMA nie było łatwe. Przede wszystkim zaskoczyła go technika walki, w której dozwolonych jest dużo więcej chwytów niż na macie. Udało mu się jednak pokonać kryzys i teraz jest dumny ze swoich sukcesów na nowej płaszczyźnie. Ma nawet ambicje walczyć o najwyższe trofea w KSW. Damian Janikowski zaznacza, że nie boi się wyzwań ani ciężkiej pracy. Nie wyklucza więc, że po zakończeniu kariery sportowej zostanie trenerem albo wróci do wojska.
Sport
Rośnie pokolenie osób otyłych i z nadwagą. To duże obciążenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi
Niemal co trzecie polskie dziecko w wieku 7–9 lat ma nieprawidłową masę ciała – alarmują eksperci ochrony zdrowia i wskazują, że będzie to mieć poważne konsekwencje. Rośnie pokolenie osób, które w młodym wieku będą się zmagały z chorobami metabolicznymi, ale też z problemami natury psychicznej. Wciąż brakuje efektywnych działań zapobiegających problemowi i współpracy międzyresortowej na tym polu. Eksperci ostrzegają jednak przed biernym oczekiwaniem na odgórne akcje i zachęcają do zmiany nawyków już na poziomie domu rodzinnego.