Eko marzanna na pierwszy dzień wiosny
Operacja Rzeka Sztab Główny
ul. Zamkowa 1
21-505 Janów Podlaski
iza|operacjarzeka.pl| |iza|operacjarzeka.pl
+40609900492
www.operacjarzeka.pl
Tradycyjne topienie marzanny 21 marca to jeden z najbardziej znanych polskich zwyczajów – jak jednak kultywować go w sposób odpowiedni dla środowiska naturalnego i uniknąć przy tym tworzenia niepotrzebnych śmieci? Edukatorzy ekologiczni z Operacja Czysta Rzeka, jak przygotować przyjazną dla środowiska biodegradowalną eko marzannę.
Operacja Czysta Rzeka zwraca szczególną uwagę na troskę o przyrodę, dlatego zachęca do nadania zwyczajowi witania wiosny marzanną ekologicznego charakteru. Prawdziwa eko marzanna to taka, która jest przyjazna środowisku, wykonana z naturalnych materiałów, które ulegną biodegradacji w odróżnieniu od eko marzanny, wykonanej ze śmieci.
"Możemy nadać odpadom drugie życie w postaci kukły – eksponatu, np. na wystawę szkolną, jednak w nie powinnismy jej palić ani wrzucać do wody, czyli zgodnie ze zwyczajem topić. Śmieci wciąż pozostają śmieciami nawet w artystycznej formie i stanowią zagrożenie dla zwierząt i wody. Palenie plastikowych odpadów też nie jest ani zdrowe ani bezpieczne czy przyjazne środowisku. Dlatego warto zastanowić się nad tym, jak zadbać o tradycję, pozostając w zgodzie z naturą. W Operacji Czysta Rzeka podpowiadamy, jak zrobić przyjazną środowisku marzannę i dopełnić tradycji jej topienia” – mówi Izabela Sałamacha, rzeczniczka Operacji Czysta Rzeka.
Do wykonania kukły potrzebujemy kilku naturalnych elementów roślinnych takich jak: sitowie, trzcina , słoma albo kwitnące trawy. Możemy je potem uzupełnić zielonymi ozdobami z barwinka lub bukszpanu i połączyć pakułami lnianymi lub sznurkiem konopnym. Żeby wzmocnić konstrukcję możemy posłużyć się odrobiną kleju z mąki i wody. Reszta będzie zależała już tylko od umiejętności manualnych i wyobraźni wykonawcy.
Topienie eko marzanny to także dobry pretekst do spaceru, na którym możemy zebrać zalegające nad naszymi rzekami odpady i cieszyć się czystszym, ładniejszym i zdrowszym otoczeniem.
Szczegółowe wskazówki w filmie instruktażowym, w którym bohater Operacji Czysta Rzeka Bob Er wraz z Ulką Panasiuk, artystką ludową podpowiada, co i jak połączyć, żeby powstała ekologiczna marzanna: https://youtu.be/qNmBuHLjBvY
Spotkajmy się nad rzeką, przywitajmy wiosnę i zróbmy coś dobrego! - zachęcają organizatorzy największej w Polsce akcji społecznego sprzątania.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz
Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.