Eko marzanna na pierwszy dzień wiosny
Operacja Rzeka Sztab Główny
ul. Zamkowa 1
21-505 Janów Podlaski
iza|operacjarzeka.pl| |iza|operacjarzeka.pl
+40609900492
www.operacjarzeka.pl
Tradycyjne topienie marzanny 21 marca to jeden z najbardziej znanych polskich zwyczajów – jak jednak kultywować go w sposób odpowiedni dla środowiska naturalnego i uniknąć przy tym tworzenia niepotrzebnych śmieci? Edukatorzy ekologiczni z Operacja Czysta Rzeka, jak przygotować przyjazną dla środowiska biodegradowalną eko marzannę.
Operacja Czysta Rzeka zwraca szczególną uwagę na troskę o przyrodę, dlatego zachęca do nadania zwyczajowi witania wiosny marzanną ekologicznego charakteru. Prawdziwa eko marzanna to taka, która jest przyjazna środowisku, wykonana z naturalnych materiałów, które ulegną biodegradacji w odróżnieniu od eko marzanny, wykonanej ze śmieci.
"Możemy nadać odpadom drugie życie w postaci kukły – eksponatu, np. na wystawę szkolną, jednak w nie powinnismy jej palić ani wrzucać do wody, czyli zgodnie ze zwyczajem topić. Śmieci wciąż pozostają śmieciami nawet w artystycznej formie i stanowią zagrożenie dla zwierząt i wody. Palenie plastikowych odpadów też nie jest ani zdrowe ani bezpieczne czy przyjazne środowisku. Dlatego warto zastanowić się nad tym, jak zadbać o tradycję, pozostając w zgodzie z naturą. W Operacji Czysta Rzeka podpowiadamy, jak zrobić przyjazną środowisku marzannę i dopełnić tradycji jej topienia” – mówi Izabela Sałamacha, rzeczniczka Operacji Czysta Rzeka.
Do wykonania kukły potrzebujemy kilku naturalnych elementów roślinnych takich jak: sitowie, trzcina , słoma albo kwitnące trawy. Możemy je potem uzupełnić zielonymi ozdobami z barwinka lub bukszpanu i połączyć pakułami lnianymi lub sznurkiem konopnym. Żeby wzmocnić konstrukcję możemy posłużyć się odrobiną kleju z mąki i wody. Reszta będzie zależała już tylko od umiejętności manualnych i wyobraźni wykonawcy.
Topienie eko marzanny to także dobry pretekst do spaceru, na którym możemy zebrać zalegające nad naszymi rzekami odpady i cieszyć się czystszym, ładniejszym i zdrowszym otoczeniem.
Szczegółowe wskazówki w filmie instruktażowym, w którym bohater Operacji Czysta Rzeka Bob Er wraz z Ulką Panasiuk, artystką ludową podpowiada, co i jak połączyć, żeby powstała ekologiczna marzanna: https://youtu.be/qNmBuHLjBvY
Spotkajmy się nad rzeką, przywitajmy wiosnę i zróbmy coś dobrego! - zachęcają organizatorzy największej w Polsce akcji społecznego sprzątania.

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania

Firma eventowa jako partner w organizacji eventów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.