Komunikaty PR

Eko wakacje, czyli jak dbać o środowisko podczas wakacji?

2022-06-29  |  01:00
Biuro prasowe

Latem bardziej niż kiedykolwiek odczuwamy, że jesteśmy częścią biosfery. Wakacyjne wyjazdy w jeszcze większym stopniu niż codzienność uzmysławiają nam nierozerwalność człowieka z przyrodą. Najlepiej odpoczywamy na łonie natury. Popularnością cieszą się tereny wiejskie i akweny wodne. Żeby zregenerwać siły wracamy do "domu". Dotykamy go wszystkimi zmysłami: wzrokiem, węchem, słuchem i dotykiem. Wszystkie babriery, w tym grube wierzchnie okrycia idą na dno szafy. Tak, pięknie jest wziąć w płuca haust czytego powietrza, znaleźć ukojenie na stres w śpiewie ptaków i szumie drzew, karmić wzrok zielonymi krajobrazami. Podczas urlopów ładujemy baterie organizmu i czerpiemy ze źródła. Nabieramy mocy od sił przyrody. A zasoby i bogactwa ziemi będą nam służyć dopóty, dopóki będziemy nimi rozsądnie gospodarować.

Bez dbałości o środowisko, nasze życiodajne źródło szybko się wyczerpie. Dlatego postęp techniczny i technologiczny powinien być nastawiony nie tylko na branie od przyrody, ale przede wszystkim na branie w sposób rozważny, aby przyroda nie ucierpiała.

Egoistyczna eksploatacja sprawi, że zasoby się skończą, a nasz naturalny "dom" zostanie zdewastowany. W obecnych czasach savoir-vivre życia polega na równowadze.

Bo produkujemy i konsumujemy więcej, niż potrzebujemy. Świat stał się targowiskiem jednorazowych przedmiotów. Kiedyś jedną pralkę rodzina eksplatowała przez lata, a w przypadku awarii ją naprawiała. Dziś, kiedy nasz sprzęt się zepsuje, idziemy do sklepu po nowy. Tym samym góra śmieci rośnie i bez mądrych działań w tym kierunku zabierze nam wkrótce lasy i akweny.

Jak wiec chronić swój dom? Po pierwsze, konsumować uważnie. Po drugie - przy rosnącej eksploatacji zacząć stosować recykling. Bo odzyskiwanie i powtórne przetwarzanie stało się koniecznością. Podobnie rzecz ma się z odpadami bio, które należy poddać procesom kompostowania, żeby zwrócić je naturze.

Całe szczęście, że ludzie zaczynają zdawać sobie sprawę z konieczności dbania o środowisko. W końcu jakość naszego życia nie zależy już tylko od tego, jak drogie i modne rzeczy kupimy. Powiem więcej, nic nam po tych rzeczach, jeśli bedziemy mieszkać na jednym wielkim wysypisku - mówi właścicel Bio Degry, Robert Kornobis. - Uczmy się od poprzednich pokoleń, bo dzięki nim dziś jeszcze mamy naturę. Podam przykład, którym lubię się posługiwać: polskie przepisy umożliwiają   producentom kompostu, wytworzonego z bioodpadów, przekwalifikowanie go na wartościowy produkt o właściwościach nawozowych. Nasi dziadkowie robili to intuicyjnie; ale rozwój technologii i aglomeracji miejskich pokazał konieczność systemowego zadbania o to, co jest w naturze człowieka. Dbanie o środowisko naturalne staje się powszechnym standardem, a my przecież lubimy wysokie standardy. Na przykład nieopodal Łodzi, w gminie Kowiesy,  planowana jest budowa zakładu produkcji polepszacza glebowego. Chcemy pozyskać produkt, który przyniesie korzyści środowiskowe  i ekonomiczne, a przede wszystkim uwolni nas od ton zalegających odpadów. Od tego, czy ludzie zmodyfikują swój styl życia i zaczną być eko bedzie zależała przyszłość nas wszystkich.

Jak to wygląda w praktyce? W XXI wieku każda biokompostownia, żeby spełnić swoją misję, musi spełnić wiele wymogów. W zamkniętych halach znajdują się szczelne komory, w których przebiegają procesy fermentyzacji i kompostowania. Każda hala technologiczna jest wyposażona w oczyszczalnię powietrza, które jest zasysane z wewnątrz obiektu. Dzięki temu cały proces jest bezzapachowy. Kiedy proces kompostowania jest zakończony, produkt jest magazynowany pod wiatą, gdzie podlega procesowi dojrzewania. Odpady podlegające biodegredacji dostają drugie życie. Coś, co zalegałoby na normalnej stercie śmieci, staje się ważnym i użytecznym nawozem. W ten sposób ekologia nabiera prawdziwego sensu. Za kilkanaście lat bio-kompostownie będą standardem, bez którego nie będziemy wyobrażali sobie życia. Efektywne wykorzystanie odpadów w bikompostowniach ma jeszcze jeden wymierny, gospodarczy aspekt. Oprócz tego, że tworzy coś z niczego, daje również realne miejsca pracy. Pracy pożytecznej i ważnej. Natura będzie szczodra dla człowieka tylko wtedy, kiedy człowiek będzie się jej odwdzięczał. Tak właśnie intuicyjnie działali nasi przodkowie, którzy nie wyobrażali sobie, że można wziąć coś z natury i jej tego nie oddać. Uczmy się od nich i uczmy nasze dzieci, że na tym właśnie polega krąg życia, a my jesteśmy jego ważnym ogniwem. Szczególnie w chwilach, kiedy ładujemy akumulatory na łonie przyrody. Od naszych wyborów zależy więcej, niż nam się wydaje. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień? Biuro prasowe
2024-12-31 | 14:15

SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?

Większość z nas ma już określone plany na sylwestra, ale niektórzy, zastanawiają się dopiero w ostatniej chwili, jak spędzić ostatnią noc w roku. Wyjazd last minute w tym
Styl życia BRAK ZDJĘCIA
2024-12-30 | 09:00

MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia

Stres dotyka niemal każdego z nas. Aż 95% osób aktywnych zawodowo odczuwa napięcie w pracy. Taki sam odsetek Polaków twierdzi, że stresujące jest ich życie prywatne. Niemalże identyczna jest też częstotliwość stresu
Styl życia Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
2024-12-27 | 10:20

Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025

Każdego roku mierzymy się z coraz większymi zagrożeniami związanymi z degradacją środowiska. Zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza, wód i gleby oraz nadmierne zużycie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku

Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Ochrona środowiska

Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić

Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.

Muzyka

Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy

Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.