Ekologiczne nawyki – praktykuj je także na wakacjach!
Wyjazd wakacyjny nie powinien być czasem rezygnacji z ekologicznych nawyków, które praktykujemy na co dzień w domu. Oszczędzajmy zasoby, sprzątajmy naturalnymi środkami czystości, a przy okazji dajmy dobry przykład innym towarzyszom wakacji!
Wszędzie, gdzie jedziesz – bądź sobą, także w kwestii ekologii! Natura nie zna bowiem granic, dlatego nawet na innym kontynencie powinniśmy wciąż dbać o nią tak, jak robimy to w domu. Jak zaadaptować nasze codzienne nawyki do urlopowej wersji? Podpowiadamy!
Zero waste zawsze i wszędzie
Zasada nieoszczędzania na przyjemnościach jest pożądanym elementem każdego urlopu, ale nie powinna dotyczyć marnowania np. wody czy jedzenia. Bez względu na to, gdzie jesteśmy, warto pozostać wiernym swoim ideałom. Dlatego nawet w zagranicznym kurorcie pamiętajmy o zakręcaniu wody kranowej podczas mycia zębów, czy o segregacji śmieci. Tak jak w domu praktykujmy również wyłączanie niepotrzebnego światła w pomieszczeniach czy niemarnowanie jedzenia, nawet jeśli w hotelowej restauracji mamy do niego nieograniczony dostęp. Planeta będzie nam za to wdzięczna!
Sprzątanie w stylu eko
Jeśli naszą wakacyjną destynacją jest domek na działce albo przyczepa kempingowa to, tak jak w domu, będziemy musieli zadbać o czystość tego miejsca. W tej kwestii także nie musimy rezygnować ze swoich proekologicznych przyzwyczajeń. Naprzeciw oczekiwaniom miłośników naturalnej czystości wychodzi marka Bethru, która stworzyła linię produktów pochodzących w 92 proc. z naturalnych składników, przeznaczonych do czyszczenia różnych powierzchni. Innowacyjna forma tabletki musującej, która po zalaniu wodą staje się płynem do czyszczenia, sprawdzi się w urlopowym bagażu, bo nie zajmuje wiele miejsca. Estetyczna, wielorazowa butelka z atomizerem, która jest dołączona do zestawu startowego będzie doskonałym kompanem letnich porządków. Bethru to trzy linie produktów – niebieska zadba o idealną czystość luster i szkła, a różowa przeznaczona jest do czyszczenia łazienek. Żółta z kolei świetnie sprawdzi się w przypadku wszelkich innych powierzchni, także tych nietypowych. Możemy wyczyścić tym naturalnym detergentem np. blat stołu ogrodowego, wakacyjny leżak albo… ubrudzony podczas letniej przejażdżki rower!
Zakupy bez plastiku
Nieodłącznym elementem wyjazdów wakacyjnych są zakupy, zarówno spożywcze, jak i takie, podczas których nabywamy lokalne pamiątki. Warto więc pamiętać, żeby do swojej walizki wrzucić ekologiczną, materiałową torbę na zakupy oraz wielorazową butelkę na wodę. Unikniemy dzięki temu generowania kolejnych plastikowych śmieci w postaci jednorazowych foliówek i butelek po napojach.
Wakacje to czas beztroski i dobrej zabawy, ale warto przy okazji zadbać o to, by środowisko naturalne nie ucierpiało podczas naszego urlopu. Nie trzeba dokonywać wielkich rewolucji w tym celu – wystarczy, że, poza dobrym humorem i kremem w filtrem, na urlop zabierzemy także nasze codzienne, proekologiczne nawyki!

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Dom i ogród

Eliza Gwiazda: Bez chemii naprawdę można wysprzątać mieszkanie na błysk. Wiele rzeczy da się doczyścić na przykład sodą
Influencerka lubi, gdy w jej domu wszystko lśni, i ma swoje sprawdzone metody sprzątania bez używania chemii. Popularne składniki, które można znaleźć w każdej kuchni, takie jak soda, ocet czy kwasek cytrynowy, okazują się bowiem równie skuteczne i wydajne jak detergenty. Eliza Gwiazda zaznacza, że naturalne metody sprzątania i czyszczenia różnych powierzchni są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne dla domowników i zwierząt.
Handel
Piwo bezalkoholowe stanowi już 6,5 proc. sprzedaży browarów. Konsumenci świadomie ograniczają spożycie alkoholu

W 2024 roku polscy konsumenci kupowali ponad 1 mln butelek i puszek piwa 0,0% dziennie. Przez ostatnią dekadę rynek tych piw urósł pod względem wolumenu 10-krotnie. Branża inwestuje w innowacje w segmencie piw bezalkoholowych, wzmacniając nie tylko smak, ale również ich wartości odżywcze. Piwa 0,0% wpisują się w coraz popularniejszy, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia, trend NoLo (no alcohol low alcohol), co może okazać się furtką do ograniczenia konsumpcji alkoholu.
Moda
Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania

Z obserwacji dziennikarza wynika, że choć niektóre firmy promują swoje działania i produkty jako ekologiczne, to zdarza się, że rzeczywistość jest zgoła inna. Podobnie jest z osobami z naszego otoczenia. Bywa, że głośno mówią o recyklingu, a jednocześnie ślepo gonią za modą i wciąż kupują nowe ubrania, dodatki czy elementy wyposażenia wnętrz. Krzysztof Skórzyński i Kajra zapewniają jednak, że zależy im na tym, by nie zanieczyszczać środowiska kolejnymi odpadami, dlatego są zwolennikami ponownego wykorzystywania różnych rzeczy.