Ekologiczne postanowienia noworoczne
Grupa FLPR
ul Powstańców Śląskich 50
53-333 Wrocław
kinga.kupniewska|flpr.pl| |kinga.kupniewska|flpr.pl
535 000 790
www.flpr.pl
Początek roku to czas, który sprzyja refleksjom nad swoimi działaniami oraz nowymi planami. Przedstawiamy więc noworoczne eko postanowienia, które warto wcielić w życie w 2021 roku i utrzymać przez kolejne lata, aby zatroszczyć się o naszą planetę.
Postanowienie pierwsze: będę oszczędzać wodę
Zacznijmy od podstaw. Ograniczenie wody może dla wielu wyświechtanym banałem, jednak to kwestia, do której warto zawsze wrócić, zwłaszcza że wprowadzenie nowych prostych nawyków nic nas nie kosztuje. Wystarczy zamienić kąpiele na prysznic, zakręcać kran, kiedy myjemy zęby oraz zmywać naczynia w zlewie napełnionym wodą zamiast pod bieżącą. Nic prostszego, prawda?
Postanowienie drugie: ograniczę ilość plastiku
Jeśli w nowym roku chcecie być bardziej eko, postarajcie się również ograniczyć zużywanie plastiku, który jest prawdziwą zmorą naszej planety. Tylko w Polsce zużywa się go nawet 3,5 mln ton rocznie. Aby ta liczba nie utrzymywała się na tak wysokim poziomie, warto zaopatrzyć się w płócienną torbę wielokrotnego użytku, a zamiast każdorazowego kupowania butelkowanej wody, zainwestować w kubek bądź dzbanek z filtrem. To proste kroki, od których dobrze zacząć ekologiczne przyzwyczajenie.
Postanowienie trzecie: będę segregować śmieci
Kolejną rzeczą, którą możecie zrobić dla środowiska, jest segregowanie śmieci. Brzmi banalnie, ale okazuje się, że pomimo wprowadzania kolejnych prawnych regulacji w tym zakresie, zaledwie 66% Polaków deklaruje się, że wykonuje tę czynność. Co więcej w dalszym ciągu wielu ludzi nie potrafi poprawnie rozdzielać śmieci. A przecież dzięki oddzieleniu od siebie szkła, papieru i plastiku, część odpadów trafi do recyklingu i będzie mogła zostać ponownie wykorzystana do stworzenia nowego produktu.
Postanowienie czwarte: będę oszczędzać prąd
Kolejnym zasobem, o który musimy się zatroszczyć dla dobra przyszłych pokoleń, jest energia. Współczesne mieszkania wykorzystują gigantyczną ilość prądu. Oświetlenie, sprzęty kuchenne, telewizory, laptopy - to tylko niewielka część sprzętów, które do pracy potrzebują zasilania. Na szczęście tak jak w przypadku wcześniej omawianych przykładów, tu również możemy zacząć od prostych zmian, które po jakimś czasie przerodzą się w nawyk. Wyłączanie nieużywanych sprzętów, gaszenie światła od razu po wyjściu z pomieszczenia, wyjmowanie ładowarki z kontaktu od razu po naładowaniu urządzenia, używanie ekologicznych trybów prania - to pierwsze kroki, jakie należy podjąć w celu zredukowania wysokości rachunków z prąd. Warto zainwestować również w energooszczędne żarówki oraz smart plug, czyli inteligentne gniazdka, dzięki którym będziecie mogli monitorować poziom zużycia energii oraz zdalnie włączać i wyłączać na przykład światło czy też telewizor, o którym zapomniał któryś z domowników przed wyjściem. Jednym z takich inteligentnych gniazdek jest T31 od ezviz. Wspomniane funkcje obsługiwane są z poziomu aplikacji dostępnej na telefony. W szybki i prosty sposób sprawdzicie, więc, ile kWh zużywają poszczególne sprzęty domowe, a następnie będziecie mogli zastanowić się, jak zmienić te dane.
Jak więc widzicie, wprowadzenie nowych eko nawyków do naszej codzienności wcale nie jest trudne. Najważniejsza jest jednak świadomość konieczności tych zmian. Na zakończenie pozostaje nam życzyć Wam wytrwania w ekologicznych postanowieniach noworocznych.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz
Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.