Komunikaty PR

Ekologiczne święta – jak ograniczyć odpady i zadbać o planetę?

2024-12-03  |  10:15
Biuro prasowe
Kontakt
Alina Geniusz-Siuchnińska
Inntu

ul. Traugutta 115C
80-226 Gdańsk
alina.geniusz|inntu.pl| |alina.geniusz|inntu.pl
531 150 022
www.inntu.pl

W Polsce co roku wyrzuca się 4,8 mln ton żywności – część w okresie świątecznym. To także czas zwiększonych zakupów, co wiąże się ze wzrostem ilości odpadów wytwarzanych przez gospodarstwa domowe. Ten trend obserwuje między innymi Eko Dolina, spółka zajmująca się zagospodarowywaniem odpadów mieszkańców Gdyni i ościennych gmin. 

Znaczna część odpadów, które powstają na przełomie roku, związana jest ze Świętami Bożego Narodzenia. To między innymi żywność, odpady opakowaniowe po żywności, a także pozostałości po opakowaniach prezentowych, czyli papiery, tasiemki, wstążki. 

Z początkiem roku wzrasta ilość odpadów zielonych, co związane jest z pozbywaniem się naturalnych drzewek. W tym czasie rośnie także ilość odpadów niebezpiecznych po środkach pirotechnicznych oraz zwykłych odpadów po hucznym świętowaniu nadejścia Nowego Roku. 

Jak zmniejszyć ilość odpadów w okresie świątecznym? 

Jednym z problemów jest marnowanie żywności. W Polsce rocznie marnuje się 4,8 mln ton żywności, z czego aż 60% pochodzi z gospodarstw domowych – tak wynika z badania opublikowanego w październiku 2024 przez Polskie Banki Żywności. Ilość jedzenia, które jest wyrzucane, wystarczyłaby na przygotowanie około 12 miliardów posiłków o średniej wadze 400 gramów. Zjawisko wyrzucania żywności jest szczególnie widoczne w okresach okołoświątecznych. W grudniu 2023 i w styczniu 2024 roku Eko Dolina przyjęła prawie 2,5 tysiąca ton kuchennych bio odpadów – w większości były to resztki z gospodarstw domowych. 

Powyższe dane pokazują, że każdy ma realny wpływ na zmniejszenie liczby wyrzucanej żywności. Warto zaplanować zakupy świąteczne i kupić odpowiednią ilość jedzenia, a jeśli zostaną jakieś potrawy warto je zamrozić lub skorzystać z lodówki społecznej i oddać potrzebującym. 

Ekologiczne święta 

Jest kilka sposobów na to, aby  podczas świąt wygenerować mniej odpadów. O tym warto pomyśleć już na etapie przygotowywania prezentów. Zgodnie z ideą less waste mogą one pochodzić z drugiego obiegu. Alternatywą będą prezenty niematerialne, które propagują kolekcjonowanie doświadczeń, a nie rzeczy. Mogą to być bilety do teatru, na koncert, zaproszenie na warsztaty z rękodzieła, voucher na weekendowym pobyt w ciekawym miejscu czy do spa, udział w warsztatach kulinarnych, udział w obozie sportowym, kurs rysunku czy tańca, nauka gry na instrumencie muzycznym. 

Nieodłącznym symbolem Świąt Bożego Narodzenia jest choinka, czyli iglaste drzewko z ozdobami. Może się wydawać, że żywe drzewko jest bardziej ekologiczne niż sztuczne. Co roku Polacy kupują 5-6 mln żywych drzewek. Przeciętnie iglak na świątecznie potrzeby rośnie około 8 lat. Z ekologicznego punktu widzenia lepszym wyborem będzie dobrej jakości sztuczna choinka, która posłuży nam przez kilkanaście lat, niż co roku ścinane naturalne drzewko. Jedną z opcji na skorzystanie z żywego drzewka są coraz bardziej popularne wypożyczalnie choinek. 

Ekologiczne mogą być również ozdoby świąteczne. Najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie tych z poprzednich lat lub tych pozyskanych z drugiego obiegu, np. podczas sąsiedzkiej wymiany. Własnoręczne wykonanie dekoracji to świetny pomysł, który nie tylko zmniejsza ilość odpadów, ale także dodaje wyjątkowego uroku świętom. Przydatne tutaj będą na przykład suszone owoce, orzechy, siano, gałązki, liście, a także stare książki czy mapy. Te ostatnie mogą posłużyć również do pakowana prezentów. Podczas tej czynności warto także pamiętać o jednej z zasad nurtu less waste – użyj ponownie. Warto wykorzystać papier czy torebki prezentowe, które już mamy w domach. 

Odpowiednia segregacja 

Wyzwaniem świątecznym może być odpowiednia segregacja odpadów. To, czy dany odpad trafi do odpowiedniego pojemnika u źródła, ma wpływ na jego dalsze losy. Warto pamiętać o podstawowych zasadach segregacji:

  • Stłuczone bombki lub zniszczone ozdoby świąteczne należy wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. 
  • Lampki choinkowe to elektroodpady, należy je więc umieścić w odpowiednim pojemniku (np. w sklepach wielkopowierzchniowych) lub odwieźć do PSZOKu.
  • Papier do pakowania prezentów – jeżeli jest to zwykły papier, to trzeba wyrzucić go do niebieskiego pojemnika na makulaturę. Papier z dodatkiem brokatu, czy powleczony folią powinien trafić do odpadów zmieszanych. 
  • Wstążki, kokardki, gwiazdki zdobiące prezenty wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane. 
  • Żywa choinka powinna trafić do odpadów zielonych. Drzewko bez ozdób, bez donicy, bez żadnej folii należy zostawić przy wiacie śmietnikowej. Zostanie ono odebrane zgodnie z harmonogramem odbioru choinek. 

Szczegółowe informacje na temat segregowania odpadów znajdują się na stronach internetowych gmin, które korzystają z usług Eko Doliny. Przydatna może być również strona przygotowana przez Miasto Gdynię WyrzucamTo.pl oraz wyszukiwarka odpadów na stronie Komunalnego Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki”.

Każdy z nas ma wpływ na środowisko również w okresie świątecznym. Świadome zakupy, mniejsze marnowanie żywności, przemyślane prezenty i odpowiednia segregacja odpadów to proste kroki, które mogą zrobić ogromną różnicę. 

O spółce Eko Dolina

Spółka Eko Dolina jest zakładem komunalnym zajmującym się gospodarką odpadami, w tym ich bezpieczną utylizacją.

Eko Dolina rozpoczęła działalność w 2003 roku. Zakład przyjmuje i przetwarza odpady od blisko pół miliona mieszkańców z Gminy Miasta Gdyni, Gminy Wejherowo, Gminy Miasta Sopot, Gmina Miejskiej Rumia, Gminy Miasta Reda, Gmina Miasta Wejherowo, Gmin Luzino, Szemud, Kosakowo.

Na terenie zakładu wytwarzany jest w procesie kompostowania biomasy certyfikowany nawóz organiczny o szerokim zastosowaniu, dostępny do zakupu przez mieszkańców.

Jednym z obszarów działalności zakładu jest również aktywność proekologiczna obejmująca inicjatywy edukacyjne dla mieszkańców, skupiające się na potrzebie i właściwym sposobie segregacji odpadów.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Inntu
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta Biuro prasowe
2025-02-27 | 15:00

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Lagardère Travel Retail w Polsce rozpoczyna ekspansję sieci Costa Coffee w nowym modelu biznesowym. Pierwsza kawiarnia działająca na zasadach franczyzy została uruchomiona
Styl życia Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
2025-02-19 | 13:30

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania

Pokolenie Z wkroczyło na rynek pracy, wnosząc na niego świeżą energię, pomysły i… oczekiwania. A te determinują podejście pracodawców do szeroko pojętego zarządzania
Styl życia Firma eventowa jako partner w organizacji eventów
2025-02-18 | 12:50

Firma eventowa jako partner w organizacji eventów

Współczesne eventy to nie tylko okazja do spotkań, ale także istotny element strategii marketingowych i komunikacyjnych. Profesjonalna firma eventowa odgrywa kluczową rolę

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Gwiazdy

Problemy społeczne

Dramatyczna sytuacja w opiece długoterminowej. Kolejki oczekujących są coraz dłuższe [DEPESZA]

Ponad 20 tys. pacjentów czeka w kolejce do zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i pielęgniarskiej opieki domowej. Wraz ze zmianami wprowadzonymi dla osób z orzeczoną niepełnosprawnością inni oczekujący pacjenci są przesuwani do tyłu w kolejce, nawet jeżeli są w stanie cięższym. Mimo apeli kierowanych od kilku lat do rządzących sytuacja sektora opieki długoterminowej zamiast się poprawiać, wciąż się pogarsza.

Gwiazdy

Krzysztof Skórzyński: Dla mnie Wielkanoc ma wymiar symboliczny i duchowy. Podczas przygotowań w kuchni ja jestem od wykonywania poleceń córki

Gospodarz programu „Dzień Dobry TVN” lubi celebrować Wielkanoc w dużym, rodzinnym gronie. Z ekscytacją czeka więc na te świąteczne dni i zapowiada, że w tym czasie nie stroni również od obowiązków w kuchni. Co prawda szefują w niej panie, ale on dwoi się i troi, by pomóc jak najwięcej. Krzysztof Skórzyński zapewnia, że w menu oczywiście nie zabraknie „królowej” świątecznego stołu – tradycyjnej sałatki jarzynowej, a on będzie miał duży udział w jej przygotowaniu.