Ekologiczny Współdzielnik. Wola Park i WCK rozpoczynają konsultacje społeczne
Budowanie relacji z lokalną społecznością oraz angażowanie się w inicjatywy z zakresu zrównoważonego rozwoju, ekologii i zero waste to od wielu lat priorytety warszawskiego Wola Parku. Obecnie – we współpracy z Wolskim Centrum Kultury – Wola Park przygotowuje Współdzielnik, czyli ekologiczną przestrzeń dla warszawiaków. Przed startem tej inicjatywy odbędą się konsultacje społeczne, podczas których zebrane zostaną oczekiwania i pomysły mieszkańców – wszystko po to, aby powstająca przestrzeń jak najlepiej odpowiadała na potrzeby lokalnej społeczności.
Wola Park wraz z Wolskim Centrum Kultury przygotowują się do uruchomienia Współdzielnika, czyli specjalnej przestrzeni, w której mieszkańcy będą mogli spędzać wolny czas oraz poszerzać swoją wiedzę i umiejętności związane z życiem w duchu zrównoważonego rozwoju i zero waste. Zgodnie ze wstępnymi założeniami będzie tam działał m.in. punkt wymiany rzeczy, w tym ubrań. Współdzielnik będzie zlokalizowany na pierwszym piętrze w Wola Parku, a jego otwarcie jest zaplanowane na lato 2021 roku.
– Jednym z najważniejszych elementów naszej działalności jest wspieranie lokalnych społeczności – realizowanie działań dla mieszkańców i razem z nimi. Chcemy odpowiadać na ich realne potrzeby, dlatego wspólnie z naszym wieloletnim partnerem – Wolskim Centrum Kultury – będziemy prowadzić konsultacje społeczne, podczas których przedyskutujemy z warszawiakami nasze wstępne pomysły – mówi Katarzyna Julia Olesińska, Community Engagement Leader w Wola Parku oraz dodaje – Jesteśmy przekonani, że nasi sąsiedzi chętnie zaangażują się w tworzenie nowej, inspirującej przestrzeni w swojej okolicy, a rozmowy sprawią, że Współdzielnik stanie się ważnym miejscem dla lokalnej społeczności, które będzie ich inspirowało do podejmowania działań przyjaznych dla planety.
Wola Park we współpracy z Wolskim Centrum Kultury przygotował ramowy plan działania oraz wyglądu Współdzielnika. Aby mieć pewność, że inicjatywa spełni rzeczywiste oczekiwania lokalnej społeczności, organizatorzy zapraszają warszawiaków na konsultacje. Podczas rozmów mieszkańcy Woli oraz okolic, będą mogli wyrazić swoją opinię, a także zaproponować nowe rozwiązania. Konsultacje odbędą się w różnych formach, zarówno online, jak i offline. Dzięki temu każdy chętny będzie mógł podzielić się swoimi pomysłami.
Konsultacje społeczne odbędą się na terenie Wola Parku, przy mobilnym stanowisku, które będzie poruszać się po osiedlu Koło i Ulrychów, a także podczas spotkań online. Poniżej terminarz spotkań:
Mobilne stanowisko zlokalizowane na osiedlu Koło i Ulrychów:
- 20 kwietnia (wtorek), godz. 17.00 – 19.00, osiedle Koło
- 21 kwietnia (środa), godz. 11.00 – 13.00, osiedle Koło
- 26 kwietnia (poniedziałek), godz. 17.00 – 19.00, osiedle Ulrychów
Stanowisko konsultacyjne w Wola Parku (poziom 0, na placu obok sklepu C&A):
- 5 maja (środa), godz. 11.00 – 14.00
- 7 maja (piątek), godz. 17.00 – 20.00
Spotkania online:
- 27 kwietnia (wtorek), godz. 18.00 – 20.00
- 8 maja (sobota), godz. 16.00 – 18.00
Chętne osoby mogą uczestniczyć w zdalnych spotkaniach na dwa sposoby. Dzięki platformie ZOOM można zabrać głos podczas dyskusji (należy wcześniej wysłać wiadomość na adres wspoldzielnik@wck-wola.pl, a organizatorzy udostępnią link oraz instrukcję). Drugą opcją jest obejrzenie spotkania na kanale „Konsultacje społeczne Warszawa” na YouTube – wówczas można zgłaszać swoje propozycje na czacie. Ponadto do 11 maja warszawiacy mogą mailowo wysyłać do organizatorów swoje pomysły oraz uwagi. Ramowy plan działania i propozycja wyglądu Współdzielnika są dostępne na stronie: wspoldzielnik.wck-wola.pl
W przeprowadzeniu konsultacji społecznych Wola Park i Wolskie Centrum Kultury wspiera Centrum Komunikacji Społecznej urzędu m. st. Warszawy.

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania

Firma eventowa jako partner w organizacji eventów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Żywienie

Sylwia Bomba: Stosuję zasadę żywieniową 80/20. Raz w tygodniu jem z córką kebaba i organizm wybacza mi to
Influencerka przekonuje, że są takie momenty czy okoliczności, kiedy w swoim jadłospisie pozwala sobie na więcej. Jej zdaniem każdy powinien robić sobie taki „oszukany dzień” i spełniać wtedy swoje zachcianki żywieniowe. Oczywiście nie po to, żeby się najeść do syta, ale zaspokoić apetyt chociażby na coś słodkiego. Sylwia Bomba przyznaje, że do jej dietetycznych grzeszków należą: kebab, popcorn i cola.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Gwiazdy
Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj

Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.