‘Eko-Mural’ w mieście Murali
Ewelina Janczylik-Foryś
VELUX Polska
ul. Krakowiaków 34
02-255 Warszawa
ewelina.janczylik-forys|velux.com| |ewelina.janczylik-forys|velux.com
532566475
https://prasa.velux.pl/
Fundacja Pracownicza Grupy VKR w 2023 roku w ramach programu „Zdrowe nawyki” wsparła wykonanie największego muralu w Namysłowie. Projekt ten powstał dzięki zaangażowaniu pracowników namysłowskiej fabryki VELUX.
Miasto Namysłów stało się wielkim płótnem i przestrzenią sprzyjającą dla tzw. street artu. Artyści mogli poprzez swoją ekspresję, poprawić przestrzeń miejską nadając jej kolorytu i zmieniając ściany blokowisk w dzieła sztuki, jednocześnie poprawiając jakość powietrza miasta. Pracownicy fabryki VELUX w Namysłowie pozyskując grant z Fundacji Pracowniczej Grupy VKR zmienili kolejną miejską przestrzeń w barwną, ekologiczną zabudowę.
„Pozwólmy miastu oddychać” - to główne hasło, które towarzyszyło realizacji projektu zgłoszonego do Fundacji Pracowniczej Grupy VKR przez pracowników fabryki VELUX w Namysłowie. Na dwuetapowe działania przeznaczono 55 tys. złotych. Pierwszy etap projektu miał charakter edukacyjny i polegał na wspólnym posprzątaniu terenu zielonego. I tak we wrześniu ubiegłego roku pracownicy VELUX wspólnie z lokalną społecznością i uczniami namysłowskich szkół, zebrali w sumie 30 worków 120 L śmieci. Drugim etapem był zrealizowanie tzw. ”ekomuralu” wybranego spośród nadesłanych prac, które w mieście Namysłów cieszą się dużą popularnością.
Firma VELUX, w odpowiedzialny sposób podchodząc do wpływu jaki prowadzenie biznesu ma na środowisko naturalne, na co dzień podejmuje szereg działań, aby ograniczyć swój ślad węglowy i w pozytywny sposób przyczynić się do rozwoju lokalnych społeczności. Zaangażowanie w takie projekty jak „Eko-Mural” w Namysłowie jest tego doskonałym przykładem. – powiedział Bartłomiej Rozpęda, dyrektor generalny fabryki VELUX w Namysłowie.
To co niezwykłe to zastosowana farba, którą został namalowany mural. Farba KNOxOUT redukuje o 0,02g więcej tlenków azotu niż średniej wielkości drzewo.
Według Urban Forest Mural, 1000 metrów kwadratowych powierzchni pokrytej specjalną farbą może usunąć do 32 ton zanieczyszczeń rocznie. To równowartość posadzenia nawet 100 drzew liściastych. Metoda ta jest niezwykle innowacyjnym sposobem na ochronę naszej planety, a jednocześnie ozdobienie fasad starych budynków. Powstałe w Namysłowie dzieło sztuki, filtruje powietrze zastępując w tym miejscu 160 drzew.
Użyta farba zaczyna wykorzystywać swoje właściwości pod wpływem światła. Zastosowana powłoka wzmacnia elewację budynku, a także posiada wysokie właściwości oczyszczające, bakteriostatyczne i dezynfekujące. Usuwa zanieczyszczenia gazów kwaśnych (NOx i SOx), bakterie, pleśnie i grzyby.
Powstały mural doskonale wpisuje się w działania pro środowiskowe Grupy VELUX, która od ponad 80 lat każdego dnia dostarcza światło i świeże powietrze na poddasza użytkowników. Wartości firmy takie jak zaangażowanie, wzajemny szacunek, doskonalenie, sumienność, odwaga, oddziaływanie na społeczeństwo lokalne czy otoczenie są głęboko zakorzenione w organizacji. Ta unikatowość stanowi drogowskaz dla naszych pracowników oraz interesariuszy, jak należy pracować.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.