‘Eko-Mural’ w mieście Murali

Ewelina Janczylik-Foryś
VELUX Polska
ul. Krakowiaków 34
02-255 Warszawa
ewelina.janczylik-forys|velux.com| |ewelina.janczylik-forys|velux.com
532566475
https://prasa.velux.pl/
Fundacja Pracownicza Grupy VKR w 2023 roku w ramach programu „Zdrowe nawyki” wsparła wykonanie największego muralu w Namysłowie. Projekt ten powstał dzięki zaangażowaniu pracowników namysłowskiej fabryki VELUX.
Miasto Namysłów stało się wielkim płótnem i przestrzenią sprzyjającą dla tzw. street artu. Artyści mogli poprzez swoją ekspresję, poprawić przestrzeń miejską nadając jej kolorytu i zmieniając ściany blokowisk w dzieła sztuki, jednocześnie poprawiając jakość powietrza miasta. Pracownicy fabryki VELUX w Namysłowie pozyskując grant z Fundacji Pracowniczej Grupy VKR zmienili kolejną miejską przestrzeń w barwną, ekologiczną zabudowę.
„Pozwólmy miastu oddychać” - to główne hasło, które towarzyszyło realizacji projektu zgłoszonego do Fundacji Pracowniczej Grupy VKR przez pracowników fabryki VELUX w Namysłowie. Na dwuetapowe działania przeznaczono 55 tys. złotych. Pierwszy etap projektu miał charakter edukacyjny i polegał na wspólnym posprzątaniu terenu zielonego. I tak we wrześniu ubiegłego roku pracownicy VELUX wspólnie z lokalną społecznością i uczniami namysłowskich szkół, zebrali w sumie 30 worków 120 L śmieci. Drugim etapem był zrealizowanie tzw. ”ekomuralu” wybranego spośród nadesłanych prac, które w mieście Namysłów cieszą się dużą popularnością.
Firma VELUX, w odpowiedzialny sposób podchodząc do wpływu jaki prowadzenie biznesu ma na środowisko naturalne, na co dzień podejmuje szereg działań, aby ograniczyć swój ślad węglowy i w pozytywny sposób przyczynić się do rozwoju lokalnych społeczności. Zaangażowanie w takie projekty jak „Eko-Mural” w Namysłowie jest tego doskonałym przykładem. – powiedział Bartłomiej Rozpęda, dyrektor generalny fabryki VELUX w Namysłowie.
To co niezwykłe to zastosowana farba, którą został namalowany mural. Farba KNOxOUT redukuje o 0,02g więcej tlenków azotu niż średniej wielkości drzewo.
Według Urban Forest Mural, 1000 metrów kwadratowych powierzchni pokrytej specjalną farbą może usunąć do 32 ton zanieczyszczeń rocznie. To równowartość posadzenia nawet 100 drzew liściastych. Metoda ta jest niezwykle innowacyjnym sposobem na ochronę naszej planety, a jednocześnie ozdobienie fasad starych budynków. Powstałe w Namysłowie dzieło sztuki, filtruje powietrze zastępując w tym miejscu 160 drzew.
Użyta farba zaczyna wykorzystywać swoje właściwości pod wpływem światła. Zastosowana powłoka wzmacnia elewację budynku, a także posiada wysokie właściwości oczyszczające, bakteriostatyczne i dezynfekujące. Usuwa zanieczyszczenia gazów kwaśnych (NOx i SOx), bakterie, pleśnie i grzyby.
Powstały mural doskonale wpisuje się w działania pro środowiskowe Grupy VELUX, która od ponad 80 lat każdego dnia dostarcza światło i świeże powietrze na poddasza użytkowników. Wartości firmy takie jak zaangażowanie, wzajemny szacunek, doskonalenie, sumienność, odwaga, oddziaływanie na społeczeństwo lokalne czy otoczenie są głęboko zakorzenione w organizacji. Ta unikatowość stanowi drogowskaz dla naszych pracowników oraz interesariuszy, jak należy pracować.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.
Żywienie
Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.