Elektrownia Powiśle odkrywa tajemnice powstańczej historii
Pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego jest niezwykle ważna nie tylko dla mieszkańców stolicy. Jednym z kluczowych miejsc na historycznej mapie walk powstańczych jest Elektrownia Powiśle. To właśnie jej pracownicy 1 sierpnia 1944 r. o godzinie W stanęli do walki, której celem było odbicie elektrowni z rąk niemieckiego okupanta. Upamiętniając 79. rocznicę wybuchu walk, 5 sierpnia o godzinie 16:00 każdy może wziąć udział w zwiedzaniu Elektrowni Powiśle z przewodnikiem i odkryć tajemnice Powstania Warszawskiego i bohaterów tamtych dni.
W czasie Powstania Warszawskiego Elektrownia Powiśle zajmowała szczególnie istotne miejsce w walce o wolność stolicy. Zlokalizowana w strategicznym punkcie, stała się miejscem działalności powstańczej, zapewniając zasilanie dla potrzeb walki. Nie tylko dostarczała prąd do szpitali polowych i punktów obserwacyjnych, ale także stanowiła ważny punkt zaopatrzenia dla powstańców. To na terenie Elektrowni został zbudowany pojazd pancerny „Kubuś”, który wziął udział w szturmie na Uniwersytet Warszawski (jego replika znajduje się w Muzeum Powstania Warszawskiego).
Dzięki walkom Powstańców, budynek Elektrowni Powiśle nie został całkowicie zniszczony, a proces rewitalizacji obiektu pozwolił na zachowanie oryginalnych konstrukcji, które przetrwały II wojnę światową i Powstanie Warszawskie. Jedną z nich jest konstrukcja dawnej kotłowni, która nosi liczne ślady od kul i bomb. Konstrukcja nie była rozbierana, została pomalowana specjalną farbą ognioodporną i przeszła odpowiednie testy wytrzymałościowe. Co ważne, do dziś stanowi element konstrukcyjny tego budynku. W swojej oryginalnej formie została zachowana do 12 m. Nowa konstrukcja stalowa celowo została odróżniona innym kolorem farby.
Podczas prac rewitalizacyjnych, prowadzonych przez White Star Real Estate, starano się zachować możliwie najwięcej oryginalnych elementów odnalezionych na terenie nieruchomości. W tym celu podjęto współpracę z wieloma artystami, którzy – bazując na zachowanych oryginalnych elementach dawnego wyposażenia Elektrowni – projektowali elementy wystroju wnętrz. Przykładami są na przykład lampy umieszczone na kolumnach stalowej konstrukcji w budynku kotłowni czy żyrandole autorstwa Piotra Płoskiego, przy projekcie których zostały wykorzystane nie tylko izolatory, ale też inne elementy dawnego wyposażenia Elektrowni. W sumie podczas prac budowlanych udało się zabezpieczyć ponad 5 tysięcy oryginalnych elementów i dziś można je znaleźć w różnych przestrzeniach Elektrowni Powiśle, często w nowych i zaskakujących funkcjach. Będzie można je odkryć już w najbliższą sobotę 5 sierpnia o godzinie 16:00 podczas zwiedzania obiektu z przewodnikiem.
Elektrownia Powiśle to obiekt, który łączy bogatą 100-letnią historię z nowoczesnością. Dzisiaj stała się nie tylko miejscem upamiętniającym Powstanie Warszawskie, ale także centrum kulturalnym i artystycznym, przyciągającym mieszkańców i turystów z różnych zakątków świata. W zrewitalizowanych wnętrzach dawnej Elektrowni swoją przestrzeń znalazło ponad 90 polskich i zagranicznych marek, liczne restauracje serwujące kuchnie z różnych zakątków świata oraz pierwsza w Polsce strefa piękna – Beauty Hall, w której można skorzystać z usług kosmetycznych na najwyższej jakości. Przestrzeń Elektrowni Powiśle to także 90 apartamentów na wynajem, 3 budynki biurowe oraz hotel butikowy sieci Barceló. Elektrownia Powiśle tętni życiem każdego dnia, a jej niepowtarzalny charakter oraz liczne wydarzenia artystyczne, kulturalne czy modowe sprawiają, że jest to miejsce, do którego chce się wracać.
Zwiedzanie Elektrowni Powiśle z przewodnikiem odbędzie się w sobotę 5 sierpnia 2023 r. o godzinie 16:00. Wstęp jest wolny. W razie dużego zainteresowania, organizatorzy przewidują kolejne terminy. Dodatkowo 1 sierpnia o godzinie „W” (17:00) minutą ciszy w całym obiekcie zostanie uczczona pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.