Elektrownia Powiśle odkrywa tajemnice powstańczej historii
Pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego jest niezwykle ważna nie tylko dla mieszkańców stolicy. Jednym z kluczowych miejsc na historycznej mapie walk powstańczych jest Elektrownia Powiśle. To właśnie jej pracownicy 1 sierpnia 1944 r. o godzinie W stanęli do walki, której celem było odbicie elektrowni z rąk niemieckiego okupanta. Upamiętniając 79. rocznicę wybuchu walk, 5 sierpnia o godzinie 16:00 każdy może wziąć udział w zwiedzaniu Elektrowni Powiśle z przewodnikiem i odkryć tajemnice Powstania Warszawskiego i bohaterów tamtych dni.
W czasie Powstania Warszawskiego Elektrownia Powiśle zajmowała szczególnie istotne miejsce w walce o wolność stolicy. Zlokalizowana w strategicznym punkcie, stała się miejscem działalności powstańczej, zapewniając zasilanie dla potrzeb walki. Nie tylko dostarczała prąd do szpitali polowych i punktów obserwacyjnych, ale także stanowiła ważny punkt zaopatrzenia dla powstańców. To na terenie Elektrowni został zbudowany pojazd pancerny „Kubuś”, który wziął udział w szturmie na Uniwersytet Warszawski (jego replika znajduje się w Muzeum Powstania Warszawskiego).
Dzięki walkom Powstańców, budynek Elektrowni Powiśle nie został całkowicie zniszczony, a proces rewitalizacji obiektu pozwolił na zachowanie oryginalnych konstrukcji, które przetrwały II wojnę światową i Powstanie Warszawskie. Jedną z nich jest konstrukcja dawnej kotłowni, która nosi liczne ślady od kul i bomb. Konstrukcja nie była rozbierana, została pomalowana specjalną farbą ognioodporną i przeszła odpowiednie testy wytrzymałościowe. Co ważne, do dziś stanowi element konstrukcyjny tego budynku. W swojej oryginalnej formie została zachowana do 12 m. Nowa konstrukcja stalowa celowo została odróżniona innym kolorem farby.
Podczas prac rewitalizacyjnych, prowadzonych przez White Star Real Estate, starano się zachować możliwie najwięcej oryginalnych elementów odnalezionych na terenie nieruchomości. W tym celu podjęto współpracę z wieloma artystami, którzy – bazując na zachowanych oryginalnych elementach dawnego wyposażenia Elektrowni – projektowali elementy wystroju wnętrz. Przykładami są na przykład lampy umieszczone na kolumnach stalowej konstrukcji w budynku kotłowni czy żyrandole autorstwa Piotra Płoskiego, przy projekcie których zostały wykorzystane nie tylko izolatory, ale też inne elementy dawnego wyposażenia Elektrowni. W sumie podczas prac budowlanych udało się zabezpieczyć ponad 5 tysięcy oryginalnych elementów i dziś można je znaleźć w różnych przestrzeniach Elektrowni Powiśle, często w nowych i zaskakujących funkcjach. Będzie można je odkryć już w najbliższą sobotę 5 sierpnia o godzinie 16:00 podczas zwiedzania obiektu z przewodnikiem.
Elektrownia Powiśle to obiekt, który łączy bogatą 100-letnią historię z nowoczesnością. Dzisiaj stała się nie tylko miejscem upamiętniającym Powstanie Warszawskie, ale także centrum kulturalnym i artystycznym, przyciągającym mieszkańców i turystów z różnych zakątków świata. W zrewitalizowanych wnętrzach dawnej Elektrowni swoją przestrzeń znalazło ponad 90 polskich i zagranicznych marek, liczne restauracje serwujące kuchnie z różnych zakątków świata oraz pierwsza w Polsce strefa piękna – Beauty Hall, w której można skorzystać z usług kosmetycznych na najwyższej jakości. Przestrzeń Elektrowni Powiśle to także 90 apartamentów na wynajem, 3 budynki biurowe oraz hotel butikowy sieci Barceló. Elektrownia Powiśle tętni życiem każdego dnia, a jej niepowtarzalny charakter oraz liczne wydarzenia artystyczne, kulturalne czy modowe sprawiają, że jest to miejsce, do którego chce się wracać.
Zwiedzanie Elektrowni Powiśle z przewodnikiem odbędzie się w sobotę 5 sierpnia 2023 r. o godzinie 16:00. Wstęp jest wolny. W razie dużego zainteresowania, organizatorzy przewidują kolejne terminy. Dodatkowo 1 sierpnia o godzinie „W” (17:00) minutą ciszy w całym obiekcie zostanie uczczona pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Żywienie

Sylwia Bomba: Stosuję zasadę żywieniową 80/20. Raz w tygodniu jem z córką kebaba i organizm wybacza mi to
Influencerka przekonuje, że są takie momenty czy okoliczności, kiedy w swoim jadłospisie pozwala sobie na więcej. Jej zdaniem każdy powinien robić sobie taki „oszukany dzień” i spełniać wtedy swoje zachcianki żywieniowe. Oczywiście nie po to, żeby się najeść do syta, ale zaspokoić apetyt chociażby na coś słodkiego. Sylwia Bomba przyznaje, że do jej dietetycznych grzeszków należą: kebab, popcorn i cola.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Gwiazdy
Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj

Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.