EMERYTURA TO NIE KONIEC ŻYCIA! JAK SIĘ ODPOWIEDNIO ZABEZPIECZYĆ?
Agencja Face It
ul. Bagatela 10 lok. 31
00-585 Warszawa
m.polawska|agencjafaceit.pl| |m.polawska|agencjafaceit.pl
+22 241 12 36
https://agencjafaceit.pl/
Prognozy emerytalne za 30-40 lat nie są zachęcające. Szacuje się, że świadczenie może wynosić nawet 1/5 obecnych zarobków. Fryderyk Karzełek, mentor, szkoleniowiec i autor książek zlikwidowałby obecny system emerytalny. Co zrobić, by jesień życia, nie była spędzoną na kanapie przez telewizorem wegetacją? Jak zbudować godne życie?
Wielu z nas wyobraża sobie emeryturę jako czas, kiedy można wreszcie cieszyć się zasłużonym wypoczynkiem. Jednak coraz częściej słyszymy, że emerytura nie musi oznaczać końca aktywności zawodowej i realizowania się w życiu codziennym. Czy będzie to obowiązujący trend?
- Ja kwestię emerytury i przyszłości traktuję bardzo poważnie. Moja wizja jest odmienna od tradycyjnego podejścia do emerytury. Uważam, że obecny system emerytalny jest przestarzały i nie spełnia oczekiwań przyszłych emerytów, naprawdę gdybym był politykiem, zlikwidowałbym go. W mojej opinii, emerytura nie powinna być końcem, ale nowym początkiem. Niestety dla wielu, jest to czekanie na śmierć. Niczego już nie planują, niczego nie oczekują od życia. Co więcej, dla osób bardzo aktywnych zawodowo zakończenie pracy często jest przyczyną depresji. Tracą cel. Dlatego namawiam, aby już wiele lat wcześniej planować emeryturę, zabezpieczyć się zarówno finansowo, jak i intelektualnie. Mieć listę marzeń do spełnienia, ciągle wyznaczać sobie nowe cele. – mówi Fryderyk Karzełek, mentor, szkoleniowiec, autor książek i Klubu 555.
Emerytura jako Szansa na Rozwój i Spełnienie Marzeń
Fryderyk Karzełek przekonuje, że emerytura powinna być okazją do spełnienia marzeń i realizacji pasji. Zamiast spędzać jesień życia na kanapie przed telewizorem, można wtedy rozwijać się, zdobywać nowe umiejętności, podróżować i działać społecznie. Emerytura może być czasem, kiedy powinniśmy realizować się w zupełnie nowy sposób.
Oto kilka porad jak odpowiednio zabezpieczyć swoją przyszłość emerytalną według Fryderyka Karzełka:
- Inwestycje na przyszłość: inwestujmy część swoich zarobków. Oszczędzanie i inwestowanie mogą pomóc w budowaniu dodatkowego źródła dochodów na emeryturze.
- Rozwijanie swoich pasji: Nie czekajmy z realizacją swoich pasji i marzeń na emeryturę. Znajdźmy czas na to już teraz, dzięki czemu emerytura stanie się bardziej satysfakcjonującym okresem w naszym życiu.
- Nawigowanie zmian: należy pamiętać, że przyszłość jest niepewna, więc warto być elastycznym i otwartym na zmiany. Możemy potrzebować nowych umiejętności i doświadczeń, aby dostosować się do zmieniającej się rzeczywistości, co widać już teraz w dobie postępującej cyfryzacji.
- Planowanie finansów: Niezależnie od wieku, warto tworzyć plan finansowy i monitorować swoje wydatki. Dobrze zarządzane finanse są kluczowe dla bezpiecznej emerytury. Nie ma co liczyć na świadczenie od rządu.
- Działania społecznie: Emerytura to doskonały czas, aby angażować się społecznie i pomagać innym. Działalność wolontariacka może dodać sensu naszemu życiu po przejściu na emeryturę.
Emerytura to nie koniec życia, ale nowy etap, który możemy kształtować według własnych potrzeb i marzeń. Fryderyk Karzełek przekonuje, że warto podchodzić do niej z otwartością i pomysłowością. Dzięki odpowiedniemu planowaniu, inwestowaniu w siebie i działaniu społecznemu, możemy uczynić swoją emeryturę pełną spełnienia i aktywności, a nie tylko czasem odpoczynku. Niech emerytura stanie się dla nas okazją do rozwoju i realizacji marzeń.
Fryderyk Karzełek: ekspert, mentor i doświadczony szkoleniowiec z dziedziny rozwoju osobistego. Pomysłodawca i założyciel firmy Heksagon Group oraz twórca koncepcji sprzedaży naturalnej. Od 2018 roku prowadzi Klub 555 – codziennie o godzinie 5:55 spotyka się na żywo z tysiącami osób, aby wspierać ich w budowaniu dobrych nawyków i wzmacnianiu samodyscypliny. Jest autorem wielu książek, takich jak: „Problemy są dobre”, „Sprzedaż naturalna” czy „Obudź się!”, która stanowi autobiograficzny poradnik z zakresu finansów i rozwoju osobistego. Jest również autorem Heksagonu Szczęścia – koncepcji, która zakłada, że źródłem szczęścia i satysfakcji w życiu jest zachowanie równowagi w sześciu najważniejszych obszarach życia. Jako doświadczony przedsiębiorca, prowadzi liczne szkolenia, zarówno z zakresu rozwoju osobistego, biznesu, jak i sprzedaży.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Żywienie

Sylwia Bomba: Stosuję zasadę żywieniową 80/20. Raz w tygodniu jem z córką kebaba i organizm wybacza mi to
Influencerka przekonuje, że są takie momenty czy okoliczności, kiedy w swoim jadłospisie pozwala sobie na więcej. Jej zdaniem każdy powinien robić sobie taki „oszukany dzień” i spełniać wtedy swoje zachcianki żywieniowe. Oczywiście nie po to, żeby się najeść do syta, ale zaspokoić apetyt chociażby na coś słodkiego. Sylwia Bomba przyznaje, że do jej dietetycznych grzeszków należą: kebab, popcorn i cola.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Gwiazdy
Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj

Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.