Empik inicjuje nowy cykl #EmpikTalks
Równość, różnorodność i tolerancja to wartości, które nieodłącznie związane są z kulturą. Dlatego rozmową na ich temat Empik inicjuje nowy cykl inspirujących spotkań online #EmpikTalks. W ramach projektu regularnie odbywać się będą rozmowy z twórcami na temat wartości, które uważają oni za szczególnie istotne w ich życiu. Na początek Empik wspólnie z Kayax oraz Going. zaprasza na dyskusję z udziałem Mery Spolsky, Barbary Wrońskiej oraz Michała Szpaka. Punktem wyjścia do rozmowy o tolerancji będzie wydany właśnie album „Music 4 Queers & Queens”, który powstał dzięki zaangażowaniu artystów z czołówki polskiej sceny muzycznej.
Czerwiec to miesiąc szczególny. W tym czasie na całym świecie zwraca się szczególną uwagę na kwestie dyskryminacji różnych grup mniejszościowych zagrożonych wykluczeniem. W czerwcu spotykamy się wspólnie, aby porozmawiać o tym, co nas łączy. A także o tym, co nas dzieli i odróżnia – i dzięki czemu nasza kultura staje się coraz bogatsza i bardziej różnorodna.
Empik dołącza do ogólnoświatowej debaty, inicjując nowy cykl spotkań #EmpikTalks. Pierwszymi gośćmi zaproszonymi przez markę do szczerej rozmowy będą wokaliści Mery Spolsky, Barbara Wrońska oraz Michał Szpak. Artyści wraz z Pauliną Drażbą-Kamińską porozmawiają o wartościach takich jak równość, różnorodność i tolerancja. Wirtualne spotkanie odbędzie się 5 czerwca o godz. 18:00 na kanale Empiku na Facebooku. Do rozmowy będą mogli włączyć się widzowie poprzez komentarze pod transmisją. Dyskusja będzie tłumaczona na język migowy.
Album będący bezpośrednią inspiracją do rozmowy w ramach nowo zainicjowanego cyklu #EmpikTalks to kontynuacja wydanej w 2007 roku składanki „Music 4 Boys & Gays” – docenionej przez fanów muzyki, która do dzisiaj ma swoich oddanych słuchaczy. Mery Spolsky, Barbara Wrońska oraz Michał Szpak to jedni z wielu cenionych w Polsce wykonawców, których utwory znalazły się na krążku „Music 4 Queers & Queens” przygotowanym przez wytwórnię Kayax.
– To, co wyróżnia tę składankę, to to, że znalazły się na niej piosenki wyłącznie polskich artystek i artystów. Żyjemy w Polsce i wszyscy czujemy to, że wsparcie naszego rodzimego rynku muzycznego jest potrzebne. Cieszy nas fakt, że wszyscy, którzy znaleźli się na tej składance, wyrazili chęć uczestnictwa w tym projekcie, a w dołączonej książeczce znajdziecie od nich krótkie słowa wsparcia. Pisałam to 13 lat temu i powtórzę dzisiaj – muzyka dociera do wszystkich, dla niej nie ma różnic. Niezależnie od koloru skóry, płci, orientacji seksualnej, narodowości, religii, przekonań politycznych – muzyka łączy, nie dzieli. Obyśmy wszyscy byli muzyką – mówi Kayah, pomysłodawczyni albumu.
Artystka przygotowała też dla Empik Music playlistę utworów, które będą towarzyszyć jej w tym miesiącu. W aplikacji muzycznej ukazywać się będą także składanki przygotowane specjalnie z okazji miesiąca równości przez różnych artystów, m.in. Michała Szpaka i Barbarę Wrońską, Brodkę oraz Krzysztofa Zalewskiego. Podzielą się oni utworami, które w czerwcu będą rozbrzmiewać w ich głośnikach wyjątkowo często.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.