E.ON i Centrum Nauki Kopernik po raz kolejny świętują Dzień Tesli
Co roku w pierwszych dniach lipca E.ON Polska i Centrum Nauki Kopernik organizują obchody urodzin genialnego serbskiego wynalazcy – Nikoli Tesli. Już 100 lat temu marzył on o czerpaniu prądu „z kosmosu” i bezprzewodowej transmisji energii elektrycznej na duże odległości. Dziś niektóre jego pomysły wydają się coraz bardziej realne. Ponieważ chcemy powstrzymać zmiany klimatu, poszukujemy nowych źródeł energii. Musimy także zmniejszyć produkcję elektrośmieci. Podczas tegorocznego Dnia Tesli, 9 lipca, goście Centrum będą mogli wziąć udział w wielu eksperymentach i wykorzystać potencjał odnawialnych źródeł energii.
Moc energii od E.ON
W tym roku program obchodów urodzin Nikoli Tesli iskrzy się atrakcjami. W Teatrze Wysokich Napięć, którego E.ON Polska jest Wyłącznym Partnerem, co 45 minut, już od 9:30, będzie można wysłuchać spektaklu dźwięków wywołanych wysokim napięciem. W pokazie „Muzyczne prądy” wykorzystywane są transformatory zbudowane w oparciu o teorię serbskiego eksperymentatora. Zastosowano w nich współczesną elektronikę, dzięki czemu można wpływać na to, w jaki sposób działają i jakie dźwięki wywołuje generowane przez nie wysokie napięcie. Po południu, między 17:00 a 18:30 organizatorzy Urodzin zapraszają na warsztat z wykorzystaniem generatora Van de Graafa.
Jeszcze przed niedzielnym południem wystartuje niecodzienna debata. Ścierać się w niej będą tegoroczni jubilaci. Z jednej strony o palmę naukowego pierwszeństwa ubiegać się będzie Mikołaj Kopernik w postaci humanoida – wielki astronom urodził się 550 lat temu. Jego adwersarzem będzie Nikola Tesla. Merytoryczną dyskusję będzie można obserwować o każdej okrągłej godzinie, począwszy od 11:00.
E.ON wspiera Centrum w organizacji warsztatów, podczas których będzie można poznać lub przypomnieć sobie wiele przydatnych umiejętności, jak na przykład lutowanie, dzięki której naprawimy sprzęty zasilane prądem.
Zrównoważony rozwój jest jednym z filarów naszej strategii. Energia ze źródeł odnawialnych to konieczność – mówi Aleksandra Smyczyńska, szefowa komunikacji E.ON Polska. Podczas tegorocznego Dnia Tesli, edukatorzy Kopernika pokażą, że naprawdę możemy ją wykorzystać na co dzień. Warsztaty zapowiadają się bardzo ciekawie. Przy wykorzystaniu małych paneli z silnikami wibracyjnymi, zwiedzający będą mogli sami zbudować owady solarne i wprawić je w ruch po tym, jak wystawią je na słońce lub zasilą światłem z latarek. Będą się uczyć, jak korzystać z multimetra. To profesjonalny przyrząd, a nasi goście będą nim mierzyć natężenie energii generowanej z paneli słonecznych.
Firma zaprasza również do strefy relaksu ChillZone E.ON. Na 1. piętrze i schodach przy Fontannie powietrznej będzie można naładować baterie nie tylko własne, ale także swoich smartfonów.
Wszystkie atrakcje są dostępne w godz. 9.30-18.30, w ramach biletu na Wystawy. A szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.kopernik.org.pl/wydarzenia/dzien-tesli
***
Dodatkowe informacje dla mediów:
Biuro prasowe E.ON: +48 (22) 821 41 51
Email: biuro.prasowe@eon.pl
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.