Komunikaty PR

Ferie czas start! Nie zapomnij o środowisku podczas zimowego szaleństwa

2022-01-17  |  11:36
Biuro prasowe

W drugiej połowie stycznia polscy uczniowie rozpoczynają ferie zimowe. Przerwa w nauce to czas, kiedy wielu z nich uda się na międzysemestralny odpoczynek. Część wybierze się w góry, niektórzy zobaczą jak zimą wygląda Bałtyk, a jeszcze inni zostaną w domach, korzystając z uroków zimy na okolicznych pagórkach. Jednak bez względu na miejsce, podczas każdej aktywności należy pamiętać o środowisku naturalnym.

Jako pierwsi, 17 stycznia, ferie w 2022 r. rozpoczynają uczniowie z pięciu województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Tydzień później z kolejnych dwóch – podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. W ostatni dzień stycznia przerwę w nauce zaczną dzieci i młodzież z województwa dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Od 14 lutego wolne będą mieli natomiast uczniowie z Lubelszczyzny, Łódzkiego, Podkarpacia, Pomorza i Śląska. Okres ferii w Polsce będzie trwać łącznie półtora miesiąca i w tym czasie popularne, turystyczne miejsca będą zmagały się z większą liczbą odwiedzających. Tym bardziej istotne jest przestrzeganie zasad pozwalających na ograniczenie zniszczeń środowiska naturalnego.

Podczas urlopu należy pamiętać, jak zachowywać się na łonie natury. Na stokach, górskich szlakach, oraz w najbliższej okolicy nie pozostawiać odpadów, które po ustąpieniu zimy nie znikną wraz ze śniegiem, a będą rozkładać się przez dziesiątki lub setki lat i zagrażać przyrodzie. Spacerując na łonie natury warto również zaopatrzyć się w ochronne rękawiczki i worki. Pozbieranie śmieci pozostawionych przez innych ludzi pomoże ochronić nie tylko zwierzęta, ale także cały ekosystem – mówi Felice Scoccimarro, prezes spółki Amest Otwock, twórca Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

Chrońmy ekosystem

W czasie odpoczynku na świeżym powietrzu należy zabierać ze sobą wszelkie odpady, które wytworzyliśmy – butelkę po wodzie, papierek po batonie energetycznym czy opakowanie po konserwie. Tego rodzaju śmieci, pozostawione wśród przyrody, mogą być niebezpieczne o każdej porze roku. Butelka jest śmiertelnym niebezpieczeństwem dla małych zwierząt, nie tylko owadów. Z kolei pozostawione przez turystów dzikie śmietnisko może zagrażać większym ssakom. Zdarzają się przypadki odnajdywania odpadów w porożach np. danieli. Taki los spotkał przedstawiciela tego gatunku w 2012 roku w nadleśnictwie Nidzica.

Na szlaku turystycznym warto także pamiętać o zachowywaniu względnej ciszy i nieschodzeniu z wyznaczonej trasy. Nieodpowiedzialne zachowanie może doprowadzić do spotkania budzących się ze snu zimowego zwierząt. Wygłodniałe ssaki, poszukujące pożywienia, mogą być bardzo niebezpieczne, a żyjące w polskich górach niedźwiedzie kończą okres gawrowania już w lutym.

W parku, w lesie i… w domu

Zimowe spacery wśród przyrody mogą być tak samo przyjemne jak podczas ciepłych, letnich dni. Oczywiście przed wybraniem tego rodzaju aktywnego wypoczynku, należy zadbać o właściwy ubiór, dostosowany do panujących warunków pogodowych. Jednak obserwacja przyrody, w nieco innej niż dobrze znanej scenerii, to doskonały moment, by lepiej poznać otaczający nas świat.

Dobrym pomysłem podczas zimowego spaceru jest zabranie ze sobą ziaren. W parkach, przy stawach, możemy spotkać duże ptaki, takie jak kaczki krzyżówki czy łabędzie. Wskazane jest dokarmianie naszych podniebnych przyjaciół nasionami zbóż, np. kukurydzy, a także gotowanymi warzywami, bez dodatku soli, gdyż jest ona dla nich szkodliwa. Dlatego też nie należy dawać ptakom do zjedzenia chleba, co niestety wciąż jest powszechną praktyką – mówi Felice Scoccimarro.

Ptakom można również pomóc przetrwać zimę tworząc własny karmnik i ustawiając go np. na balkonie bądź w ogrodzie. Najlepiej jednak, by nie znajdował się on w bezpośrednim sąsiedztwie okien. W ten sposób ptaki – sikorki, kosy czy gile – nie będą płoszone. Dodatkowo, do budowy tego rodzaju instalacji można wykorzystać materiały, które mogłyby trafić do śmietnika, np. plastikową butelkę i nieużywaną podstawkę doniczki. Tak powstały karmnik warto napełnić drobnymi ziarnami zbóż i orzechami oraz powiesić słoninę lub specjalne pyzy dla ptaków (gotowe mieszanki w formie kul).

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia „Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję Biuro prasowe
2025-04-22 | 13:00

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Z okazji Dnia Ziemi marka SodaStream przypomina, że zmiana może zacząć się od jednej decyzji – i jednej butelki wielorazowej. Nowa kampania „Zamień jednorazowe butelki na
Styl życia Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
2025-02-27 | 15:00

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Lagardère Travel Retail w Polsce rozpoczyna ekspansję sieci Costa Coffee w nowym modelu biznesowym. Pierwsza kawiarnia działająca na zasadach franczyzy została uruchomiona
Styl życia Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
2025-02-19 | 13:30

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania

Pokolenie Z wkroczyło na rynek pracy, wnosząc na niego świeżą energię, pomysły i… oczekiwania. A te determinują podejście pracodawców do szeroko pojętego zarządzania

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Moda

Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania

Z obserwacji dziennikarza wynika, że choć niektóre firmy promują swoje działania i produkty jako ekologiczne, to zdarza się, że rzeczywistość jest zgoła inna. Podobnie jest z  osobami z naszego otoczenia. Bywa, że głośno mówią o recyklingu, a jednocześnie ślepo gonią za modą i wciąż kupują nowe ubrania, dodatki czy elementy wyposażenia wnętrz. Krzysztof Skórzyński i Kajra zapewniają jednak, że zależy im na tym, by nie zanieczyszczać środowiska kolejnymi odpadami, dlatego są zwolennikami ponownego wykorzystywania różnych rzeczy.

Ochrona środowiska

Rynki materiałów biodegradowalnych i biopochodnych będą rosły w szybkim tempie. W Polsce dopiero raczkują

Rynek biodegradowalnych tworzyw sztucznych do 2031 roku ponad trzykrotnie zwiększy swoje obroty. Również tworzywa biopochodne są coraz częściej rozwijane i wykorzystywane. Choć rynki na świecie notują dynamiczny rozwój, napędzany nie tylko świadomością klientów, ale też surowymi przepisami środowiskowymi, w Polsce ten potencjał jest wykorzystywany szczątkowo. Tymczasem biotworzywa mogą z powodzeniem zastąpić większość materiałów syntetycznych.

Muzyka

Marta Wiśniewska: Konkurs Eurowizji jest odrobinę polityczny i tam są różne dziwne sytuacje. Mam jednak nadzieję, że Justyna Steczkowska rozwali system

Wokalistka zapewnia, że mocno kibicuje Justynie Steczkowskiej w drodze po zwycięstwo w 69. Konkursie Piosenki Eurowizji w Szwajcarii. I choć te zmagania mają drugie dno i nie zawsze liczą się tylko umiejętności wokalne reprezentantów poszczególnych krajów, to Marta Wiśniewska wierzy, że talent i potencjał polskiej gwiazdy będą ponad wszelkimi podziałami. Tancerka zaznacza też, że ona sama nie wzięłaby udziału w tym konkursie.