Festiwal Explory we Wrocławiu
15 marca rozpoczyna się kolejny Regionalny Festiwal Explory we Wrocławiu. W hybrydowej formie- na żywo i online Program Explory, w partnerstwie z Wrocławskim Parkiem Technologicznym i Fundacją Pro Mathematica będzie inspirować młodych i przekonywać, że nauka jest ciekawa.
Program Explory to największa w Polsce inicjatywa wyszukująca, sieciująca i rozwijająca młode talenty, która od 11 lat pomaga młodym badaczom i naukowcom odnaleźć się w świecie nauki i biznesu. Od lat ważnym dla programu punktem na mapie jest Wrocław. To tutaj odbywa się Regionalny Festiwal Nauki czyli spotkania ze społecznościami szkolnymi oraz regionalny etap prestiżowego konkursu. 15-16 marca Fundacja Zaawansowanych Technologii (organizator Explory) odwiedzi Szkołę Podstawową nr 28 im. Generała Leopolda Okulickiego oraz Liceum Ogólnokształcące nr V im. Generała Jakuba Jasińskiego. Uczniowie i uczennice z wrocławskich szkół wezmą udział w warsztatach „Metr do minus dziewiątej - świat w skali nano” Katarzyny Fedoruk, „Odgadywanie przyszłości - megatrendy i wyzwania” Joanny Brzoskowskiej-Czerepiuk, poznają metodę design thinking w prowadzeniu projektu badawczego w wykładzie dr Adama Czyżewskiego oraz spróbują owoców liofilizowanych wykonanych w Zakładzie Doświadczalnym Wrocławskiego Parku Technologicznego i porozmawiają o żywieniu z Michalem Budą. 16-17 marca to dni konkursowe.Uczniów biorących udział w regionalnym etapie konkursu Explory zapraszamy na platformę konferencyjną HOPIN, a wszystkich zainteresowanych projektami młodych talentów zachęcamy do udziału w wydarzeniach na Facebooku Explory
Rokrocznie gospodarzami lokalnego wydarzenia jest Wrocławski Park Technologiczny i Fundacja Pro Mathematica:–11 edycja Explory przed nami. Widzimy się we Wrocławiu i w całej Polsce. Będziemy z Wami, bo Wrocław zawsze jest z młodymi i ambitnymi ludźmi. Wrocław wspiera i Wrocław się cieszy. Będziemy obserowować pracę młodych naukowców, będziemy je oceniać, a na koncu jak zwykle czekają nas wielkie zaskoczenia – mówi Maciej Potocki, Prezes Zarządu WPT zapraszając do czynnego udziału w Festiwalu.
Sprawdzony sposób na rozwój talentów
W minionej dekadzie Program zgromadził społeczność ponad 2400 młodych innowatorów, którzy zgłosili do Konkursu Explory ponad 1500 projektów naukowych i wynalazków. Odbyło się już ponad 60 wydarzeń dla pasjonatów innowacji i nowych technologii. Wzięło w nich udział ponad 40 tysięcy osób. O Explory i kompleksowym rozwoju swoich talentów uczniowie słyszą już w szkołach i regionach. Międzysektorowa współpraca z samorządami pozwala bowiem na lokalne pojawienie się Programu poprzez organizowane warsztaty, spotkania ze specjalistami i prezentacje naukowe.
O skuteczności Programu najlepiej świadczą Alumni Explory – uzdolnione osoby, które dziś studiują i pracują na najlepszych Uniwersytetach w kraju i za granicą. Tak jak Anna Skierska, studentka Uniwersytetu w w Groningen od pięciu lat pracująca nad projektem modyfikacji nanokrystalicznych ogniw słonecznych w celu zwiększenia ich wydajności czy Szymon Gaca, w Explory rozwijający projekt wpływu chelatów IDHA żelaza i miedzi na przyswajanie azotu przez pszenicę, dziś stażysta renomowanego instytutu technologicznego w Walencji. O rozwoju laureatów, ich codzienności i perspektywie na otaczający świat przeczytać można w mediach społecznościowych Explory. Alumni chętnie angażują się w kolejne działania Programu jako mentorzy, ambasadorzy czy prowadzący zajęcia. Wierzymy, że już wkrótce do tego grona dołączą kolejni młodzi z Wrocławia.

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Dorota Szelągowska: W moim rodzinnym domu się nie przelewało. Od mamy i babci się nauczyłam, jak ugotować coś z niczego
Prezenterka zaznacza, że dużo czasu spędza w kuchni i jak przekonuje, zawsze da się przyrządzić coś smacznego, nawet gdy pod ręką nie ma zbyt wielu produktów. Tego nauczyła się w rodzinnym domu. Dorota Szelągowska uwielbia kulinarne eksperymenty, dlatego też chętnie podgląda, jak gotują inni i z ich pomysłów również czerpie inspiracje.
Nauka
MNiSW reaguje na problemy psychiczne w środowisku akademickim. Specjalny zespół ma opracować skuteczne rozwiązania

W środowisku naukowym rośnie świadomość znaczenia dobrostanu psychicznego i potrzeby budowania bezpiecznego miejsca – zarówno dla studentów, jak i kadry akademickiej. Z badania SWPS wynika, że wiele osób w tym środowisku zmaga się z silnym stresem, wypaleniem zawodowym oraz zaburzeniami lękowymi i depresyjnymi. Do tego dochodzi także coraz częściej występujący problem mobbingu i dyskryminacji. Tematem zajmuje się MNiSW, powołując specjalny międzyresortowy zespół, ale też same uczelnie.
Media
Maciej Dowbor: Domówki i rolki przyniosły nam dużo większą popularność niż telewizja. Ludzie nas odbierają jak dobrych znajomych

Prezenter przyznaje, że domówki online i publikowane w mediach społecznościowych rolki pozwoliły im zbudować mocną pozycję w cyfrowym świecie. Dzięki nim zyskali dużo większą popularność niż z racji udziału w różnych projektach telewizyjnych czy serialowych. Maciej Dowbor odczuwa dużą satysfakcję z tego, że ich działalność internetowa przyciąga miliony odbiorców, zainteresowanie proponowanymi przez nich treściami nie słabnie, a widzowie, z którymi się spotykają na ulicy, traktują ich jak dobrych znajomych.