FREENOW ujawnia, co zostawiamy w taksówkach
- FREENOW przedstawia najnowsze dane dotyczące pozostawionych rzeczy
w europejskich taksówkach. - W Top 3 krajów najbardziej zapominalscy są mieszkańcy Francji, Grecji i Wielkiej Brytanii, w przeciwieństwie do Polaków, którzy pod tym względem plasują się dopiero na 8. miejscu.
- W podziale na miasta, najwięcej przedmiotów zdarza się zapomnieć mieszkańcom Dublina, Londynu i Madrytu.
- Poniedziałkowe poranki w grudniu 2022 r. były rekordowe pod względem liczby zgłoszonych przedmiotów, które pasażerowie zostawili w taksówkach.
Taksówki to jedne z tych miejsc, w których zdarza nam się coś w pośpiechu czy roztargnieniu zostawić. FREENOW, europejska superaplikacja mobilności miejskiej, dokonała analizy statystyk zgłoszeń pasażerów z 9 europejskich krajów, dzięki czemu powstała lista najczęstszych i najbardziej nietypowych zgub. W Top 3 zazwyczaj pozostawianych przedmiotów znalazły się telefon komórkowy, torba podróżna oraz klucze. Natomiast do tych najbardziej oryginalnych możemy zaliczyć basen, doczepiane włosy czy medyczny młotek do kolan.
Jak wynika z danych FREENOW pasażerowie we Francji, Grecji i Wielkiej Brytanii są najbardziej zapominalscy. Natomiast użytkownikom w Niemczech i Polsce rzadko zdarza się coś zostawić w taksówce - te kraje zajęły ostatnie miejsce zestawienia. W przypadku miast rekord pod względem liczby pozostawionych przedmiotów należy do Dublina, Londynu i Madrytu. Warszawa natomiast zajęła 6. miejsce. FREENOW odkryło również, że dzień tygodnia oraz pory roku mogą mieć wpływ na roztargnienie pasażerów. Spośród ostatnich 12 miesięcy, zeszłoroczny grudzień wygrywa pod względem największej liczby zapomnianych przedmiotów, a przeważającą część zgłoszeń aplikacja otrzymywała w poniedziałkowe poranki około godziny 11 rano.
Z miesiąca na miesiąc można jednak zaobserwować coraz mniejszą liczbę pozostawianych w taksówkach przedmiotów. Co ciekawe, spośród analizowanych miesięcy, sierpień 2023 r. był okresem z najniższą liczbą zgłoszeń dotyczących zgub.
Czego Polacy najczęściej zapominają? Jak się okazuje nie różnimy się pod tym względem znacznie od mieszkańców Europy - są to głównie przedmioty codziennego użytku, od telefonów i torebek, po klucze i słuchawki. Do taksówki zabieramy ze sobą jednak najróżniejsze rzeczy. Wśród tych bardziej osobliwych na liście znalazły się sztuczna rana oraz etui na noże gastronomiczne.
Niezależnie od tego co zostawimy w taksówce, takie sytuacje bywają stresujące. W trosce o swoich pasażerów oraz w celu usprawnienia procesu związanego ze zwracaniem zgub ich właścicielom, FREENOW nawiązało współpracę z firmą NotLost. Dostarcza ona nowoczesny system zgłoszeń mający na celu szybsze reagowanie poprzez automatyczne wysłanie zgłoszenia o zgubie do kierowcy FREENOW. Pasażerowie, którzy zapomną czegoś podczas przejazdu zamawianego przez FREENOW, mogą zgłosić ten fakt bezpośrednio w aplikacji, wybierając z historii przejazdów zgubiony przedmiot jako powód zgłoszenia. aplikacji FREENOW.
Poniżej znajdują się pełne wyniki zestawienia FREENOW:
Najczęściej pozostawiane przedmioty w taksówkach w Polsce:
- Telefon komórkowy
- Klucze
- Torba podróżna
- Słuchawki bezprzewodowe
- Czapka / Kapelusz
- e-Papieros
- Akcesoria telefonu komórkowego
- Portfel
- Damska torebka
- Okulary
Top 5 najbardziej nietypowych przedmiotów pozostawionych w taksówkach w Polsce:
- Podpisana umowa o pracę
- Różowe dziecięce rolki
- Sztuczna rana i tubka kleju
- Sukienka z cekinami
- Etui na noże gastronomiczne
Top 5 najbardziej nietypowych przedmiotów pozostawionych w taksówkach w Europie:
- Basen
- Zdjęcie USG ciąży
- Doczepiane włosy
- Marmurowa figurka małpki pokazującej (środkowy) palec
- Młotek medyczny do kolan
Ranking krajów, w których pasażerowie najczęściej zostawiają przedmioty w taksówkach (od najbardziej do najmniej zapominalskich):
- Francja
- Grecja
- Wielka Brytania
- Włochy
- Irlandia
- Hiszpania
- Niemcy
- Polska
Miasta z największą liczbą zapomnianych przedmiotów:
- Dublin
- Londyn
- Madryt
- Barcelona
- Paryż
- Warszawa
- Berlin
- Ateny
- Hamburg
- Walencja
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.