Gdańskie Młode Miasto żyje przez cały rok
Zdjęcia:
https://onedrive.live.com/?authkey=%21AF3URUfTk2wICyI&cid=388FA6A44D9EAF4E&id=388FA6A44D9EAF4E%21108591&parId=388FA6A44D9EAF4E%2192396&o=OneUp
https://onedrive.live.com/?authkey=%21ANiP44OpIuNv8lY&id=388FA6A44D9EAF4E%21125055&cid=388FA6A44D9EAF4E
https://onedrive.live.com/?authkey=%21AKANWakOBUO0b8A&id=388FA6A44D9EAF4E%2192399&cid=388FA6A44D9EAF4E (autor: Dawid Linkowski)
Po raz pierwszy kluby zlokalizowane na Młodym Mieście nie zawieszają działalności w okresie jesienno-zimowym. Wiele z nich zdecydowało się otworzyć zupełnie nowe przestrzenie, dzięki którym mieszkańcy i turyści mogą korzystać ze stoczniowych atrakcji przez cały rok.
Te wysoko cenione i cieszące się doskonałą frekwencją miejsca są ważnymi punktami na mapie Młodego Miasta, które kojarzy się z energią, muzyką, dobrym jedzeniem i zabawą, dlatego wspólnie z najpopularniejszymi klubami szukaliśmy rozwiązań, pozwalających rozszerzyć ich działalność poza sezon letni - mówi Aleksandra Pagacz, managerka ds. marketingu Stoczni Centrum Gdańsk. Od ubiegłego roku działa już W4 Squad, a popularna 100cznia od tego roku uruchomiła swoją galerię Layup i klub Inside – dodaje.
100cznia:inside
Gdańska 100cznia, słynąca ze swojego industrialnego charakteru, streetfoodowej kuchni z całego świata, miejsc spotkań, dyskusji i rozrywki, uruchomiła projekt 100cznia:inside, przenosząc się do świeżo odrestaurowanej hali. Miejsce to przeszło gruntowny remont, co pozwoli stoczni działać przez cały rok. Klub otrzymał nowy parkiet, nagłośnienie, oświetlenie, bar oraz miejsca siedzące. Nie zabrakło również nowego, zimowego menu.
Ulica Elektryków
Liczne miejsca rozrywki działają również na popularnej ulicy Elektryków, którego muzycznym sercem jest klub B90, regularnie goszczący na swojej scenie artystów światowego formatu. Niepowtarzalny, industrialny wystrój, dwie niezależne sceny, znakomite nagłośnienie i doświadczeni realizatorzy dźwięku sprawiają, że koncerty organizowane w B90 regularnie przyciągają rzesze fanów różnorodnych gatunków muzycznych. W najbliższym obędzie się tu Sylwester Elektryków oraz koncert fińskiego kwartetu Apocalyptica.
Na terenie Młodego Miasta funkcjonuje również stowarzyszenie "WL4 - Przestrzeń Sztuki". Jest to grupa niezależnych twórców działających w różnych obszarach sztuki – malarstwie, rzeźbiarstwie, grafice i fotografii. Grupa funkcjonuje w budynku Mlecznego Piotra – jest to szczególna lokalizacja na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej przy naturalnym szlaku spacerowym od Starego Miasta do ECS, dająca możliwość stworzenia ciekawej propozycji zarówno dla turystów jak i koneserów sztuki. W przyszłości planowana jest tu organizacja wystaw, sympozjów, warsztatów, koncertów i spektakli.
Stocznia nie zapomina również o atrakcjach dla miłośników gastronomii. Na terenie dawnej hali Wydziału Elektrycznego wciąż funkcjonuje W4 Food Squat - kolektyw mobilnych spotów gastronomicznych, współtworzony przez pasjonatów miejskiej kuchni z charakterem, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.
Tuż obok znajduje szkoła tańca So!Salsa! dysponująca ogromną industrialną przestrzenią taneczną, w której organizowane są zajęcia taneczne z takich stylów, jak: dancehall, taniec towarzyski czy hip-hop.
Nomus - Nowe Muzeum Sztuki w Gdańsku
Nowe muzeum sztuki zostało otwarte 22 października 2021 r. i znajduje się w dawnym budynku warsztatów szkolnych na historycznych terenach gdańskiej stoczni. Powstało jako dział Muzeum Narodowego w Gdańsku i jest wspólną inicjatywą Prezydenta Miasta Gdańska oraz organizatorów muzeum: Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Misją muzeum jest umożliwienie świeżego dyskursu o gdańskiej sztuce współczesnej. Do aktualnej kolekcji wybrano sztukę, która zajmuje się palącymi kwestiami społecznymi, takimi jak emigracja, zagrożenie klimatyczne, niesprawiedliwość społeczna czy prawa człowieka.
To ważny krok w rozwoju Młodego Miasta na naszym terenie. Zależy nam na organizacji wydarzeń w obiektach zamkniętych, które poza sezonowymi plenerowymi atrakcjami będą mogły funkcjonować przez cały rok w przyjaznej dla okolicznych mieszkańców formule. Dzięki temu ich oferta się rozwija, przyciągając kolejne grupy miłośników postindustrialnych przestrzeni. Liczymy na owocną współpracę z nimi w kolejnych latach i przy kolejnych ich projektach – podsumowuje Aleksandra Pagacz.
To pierwszy rok, w którym tak wiele działań sezonowych zostało przedłużonych również na okres jesienno-zimowy. Organizatorzy liczą, że z czasem projekty rozrywkowo-kulturalne będą żywe przez cały rok.
Stocznia miejscem dialogu społecznego
Teren Młodego Miasta to tworząca się na dawnych terenach Stoczni Gdańskiej nowa dzielnica, która od lat wzbudza wiele emocji i nadziei na stworzenie zrewitalizowanej części śródmieścia Gdańska z licznymi akcentami stoczniowymi, nawiązującymi do historycznego dziedzictwa tego miejsca. Prywatni inwestorzy przygotowują swoje plany zabudowy okolicznych przestrzeni, w związku z czym, Architekt Miasta Gdańska uruchomił proces dialogu społecznego obejmujący spotkania z mieszkańcami, eksperckie debaty i warsztaty mające na celu określenie wytycznych dla tego obszaru, obejmującego łącznie ponad 70 ha.
Warsztaty mają m.in. pomóc rozplanować funkcje rekreacyjne, kulturalne i rozrywkowe. Mają również dać odpowiedź na pytanie, jak zagospodarować nadwodne bulwary w funkcje w dawnych halach stoczniowych, a także jak połączyć rewitalizowaną stocznię z sąsiadującymi dzielnicami. Wnioski z warsztatów mają zostać zaprezentowane 9 grudnia 2021 r.
Więcej informacji:
https://scg.pl
https://www.b90.pl
https://www.facebook.com/ArchitektMiastaGdanska
https://www.facebook.com/100cznia
https://www.facebook.com/sosalsapl
https://www.facebook.com/wl4artspace
https://www.facebook.com/W4foodsquat

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.