Komunikaty PR

Gdy traci się oddech po COVID-19 – fizjoterapia dla ozdrowieńców

2021-05-07  |  09:00
Biuro prasowe

COVID-19 to choroba, która może pozostawić długotrwałe ślady w organizmie. Obecnie szacuje się, że u ponad  80 proc. pacjentów w wyniku przejścia koronawirusa mogą wystąpić poważne zmiany w tkance płucnej. Na chwilę obecną nie wiadomo, na ile są to długotrwałe skutki choroby, jednak na rynku  medycznym pojawiają się nowe usługi, które pozwalają na poprawę jakości życia pacjentów po przebytym koronawirusie i uniknięcie groźnych powikłań. Jednym z nich jest fizjoterapia, zmniejszająca dolegliwości oddechowe po COVID-19 i ucząca pacjenta prawidłowych technik oddechowych. Terapia prowadzona jest  pod opieką specjalisty, ze wsparciem dedykowanych urządzeń do ćwiczeń – podczas wizyty i we własnym domu.

Znaczna część powikłań po COVID-19 dotyczy układu oddechowego. Dlatego coraz częściej lekarze rekomendują, by o sprawność oddechową zadbać niezwłocznie po ustąpieniu COVID-19, w celu  zminimalizowania ryzyka poważnych, długotrwałych zmian, które będą negatywnie wpływać na ogólny stan zdrowia.

Jednym z rozwiązań, które proponowane jest ozdrowieńcom COVID-19, zmagającymi się z trudnościami z oddychaniem, z ogólnym osłabieniem, bólami mięśni, pozostaje fizjoterapia oddechowa. W Medicover to forma cyklicznych, konsultacji z fizjoterapeutą, połączona  z pracą na specjalistycznym  urządzeniu do wykonywania indywidualnie dobranych ćwiczeń oddechowych – ze wsparciem eksperta w trakcie wizyty i samodzielnie przez pacjenta w warunkach domowych.

Każdy pacjent decydujący się na fizjoterapię oddechową poddany jest badaniu przez fizjoterapeutę oceniającym m.in. tor oddychania i postawę, weryfikowana jest zasadność tej formy terapii i określane są spodziewane rezultaty leczenia. Następnie opracowywany jest indywidualny zestaw ćwiczeń, które są regularnie wykonywane pod okiem fizjoterapeuty. Dzięki urządzeniom do ćwiczeń wdechu i wydechu, terapia może być w łatwy i skuteczny sposób kontynuowana przez pacjenta samodzielnie w domu, do czego jest gruntownie przygotowywanyinformuje mgr Ewa Smoleń, fizjoterapeuta Medicover.

Przegląd zdrowia po COVID-19 i szybkie rozpoczęcie rehabilitacji dają szansę na uniknięcie wielu groźnych, długofalowych powikłań w najbardziej narażonych układach. Układ oddechowy ozdrowieńca z odczuwanymi problemami z oddechem wymaga medycznego wywiadu. Warto ocenić tor oddychania, postawę i zakres ruchomości odcinka szyjno-piersiowego oraz kończyn górnych, zmierzyć liczbę oddechów na minutę oraz tętno. Na podstawie tych parametrów można podjąć trafną i szybką decyzję o wszczęciu np. wysoce skutecznej fizjoterapii oddechowej – wyjaśnia dr n. med. Michał Chudzik, Dyrektor Medyczny Medicover, inicjator i wykonawca pionierskiego w Europie programu skoordynowanej opieki nad chorymi po COVID-19 z oceną powikłań sercowo-naczyniowych – „STOP-COVID”.

Poprawa czynności układu oddechowego, nauka właściwego wzorca oddechowego, poprawa wydolności oddechowej, zwiększenie ruchomości klatki piersiowej i przepony, zwiększenie siły mięśni oddechowych – to wszystko elementy, które składają się na pakiet zaprojektowany przez zespół Medicover, składający się z fizjoterapeutów i eksperta w dziedzinie oceny zdrowia pacjentów po COVID-19. To również kroki do odzyskania pełnej sprawności oddechowej, a w konsekwencji – powrotu do zdrowia po koronawirusie.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym Biuro prasowe
2025-06-11 | 11:30

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

Już 1 października rusza w Polsce system kaucyjny. Aby odzyskać kaucję doliczoną do zakupu napoju w puszcze, konsumenci będą musieli spełnić kilka warunków. Inicjatywa
Styl życia „Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję
2025-04-22 | 13:00

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Z okazji Dnia Ziemi marka SodaStream przypomina, że zmiana może zacząć się od jednej decyzji – i jednej butelki wielorazowej. Nowa kampania „Zamień jednorazowe butelki na
Styl życia Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
2025-02-27 | 15:00

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Lagardère Travel Retail w Polsce rozpoczyna ekspansję sieci Costa Coffee w nowym modelu biznesowym. Pierwsza kawiarnia działająca na zasadach franczyzy została uruchomiona

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Edukacja

W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.

Psychologia

Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.