Gdy traci się oddech po COVID-19 – fizjoterapia dla ozdrowieńców
COVID-19 to choroba, która może pozostawić długotrwałe ślady w organizmie. Obecnie szacuje się, że u ponad 80 proc. pacjentów w wyniku przejścia koronawirusa mogą wystąpić poważne zmiany w tkance płucnej. Na chwilę obecną nie wiadomo, na ile są to długotrwałe skutki choroby, jednak na rynku medycznym pojawiają się nowe usługi, które pozwalają na poprawę jakości życia pacjentów po przebytym koronawirusie i uniknięcie groźnych powikłań. Jednym z nich jest fizjoterapia, zmniejszająca dolegliwości oddechowe po COVID-19 i ucząca pacjenta prawidłowych technik oddechowych. Terapia prowadzona jest pod opieką specjalisty, ze wsparciem dedykowanych urządzeń do ćwiczeń – podczas wizyty i we własnym domu.
Znaczna część powikłań po COVID-19 dotyczy układu oddechowego. Dlatego coraz częściej lekarze rekomendują, by o sprawność oddechową zadbać niezwłocznie po ustąpieniu COVID-19, w celu zminimalizowania ryzyka poważnych, długotrwałych zmian, które będą negatywnie wpływać na ogólny stan zdrowia.
Jednym z rozwiązań, które proponowane jest ozdrowieńcom COVID-19, zmagającymi się z trudnościami z oddychaniem, z ogólnym osłabieniem, bólami mięśni, pozostaje fizjoterapia oddechowa. W Medicover to forma cyklicznych, konsultacji z fizjoterapeutą, połączona z pracą na specjalistycznym urządzeniu do wykonywania indywidualnie dobranych ćwiczeń oddechowych – ze wsparciem eksperta w trakcie wizyty i samodzielnie przez pacjenta w warunkach domowych.
– Każdy pacjent decydujący się na fizjoterapię oddechową poddany jest badaniu przez fizjoterapeutę oceniającym m.in. tor oddychania i postawę, weryfikowana jest zasadność tej formy terapii i określane są spodziewane rezultaty leczenia. Następnie opracowywany jest indywidualny zestaw ćwiczeń, które są regularnie wykonywane pod okiem fizjoterapeuty. Dzięki urządzeniom do ćwiczeń wdechu i wydechu, terapia może być w łatwy i skuteczny sposób kontynuowana przez pacjenta samodzielnie w domu, do czego jest gruntownie przygotowywany – informuje mgr Ewa Smoleń, fizjoterapeuta Medicover.
– Przegląd zdrowia po COVID-19 i szybkie rozpoczęcie rehabilitacji dają szansę na uniknięcie wielu groźnych, długofalowych powikłań w najbardziej narażonych układach. Układ oddechowy ozdrowieńca z odczuwanymi problemami z oddechem wymaga medycznego wywiadu. Warto ocenić tor oddychania, postawę i zakres ruchomości odcinka szyjno-piersiowego oraz kończyn górnych, zmierzyć liczbę oddechów na minutę oraz tętno. Na podstawie tych parametrów można podjąć trafną i szybką decyzję o wszczęciu np. wysoce skutecznej fizjoterapii oddechowej – wyjaśnia dr n. med. Michał Chudzik, Dyrektor Medyczny Medicover, inicjator i wykonawca pionierskiego w Europie programu skoordynowanej opieki nad chorymi po COVID-19 z oceną powikłań sercowo-naczyniowych – „STOP-COVID”.
Poprawa czynności układu oddechowego, nauka właściwego wzorca oddechowego, poprawa wydolności oddechowej, zwiększenie ruchomości klatki piersiowej i przepony, zwiększenie siły mięśni oddechowych – to wszystko elementy, które składają się na pakiet zaprojektowany przez zespół Medicover, składający się z fizjoterapeutów i eksperta w dziedzinie oceny zdrowia pacjentów po COVID-19. To również kroki do odzyskania pełnej sprawności oddechowej, a w konsekwencji – powrotu do zdrowia po koronawirusie.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.