Komunikaty PR

Gdy traci się oddech po COVID-19 – fizjoterapia dla ozdrowieńców

2021-05-07  |  09:00
Biuro prasowe

COVID-19 to choroba, która może pozostawić długotrwałe ślady w organizmie. Obecnie szacuje się, że u ponad  80 proc. pacjentów w wyniku przejścia koronawirusa mogą wystąpić poważne zmiany w tkance płucnej. Na chwilę obecną nie wiadomo, na ile są to długotrwałe skutki choroby, jednak na rynku  medycznym pojawiają się nowe usługi, które pozwalają na poprawę jakości życia pacjentów po przebytym koronawirusie i uniknięcie groźnych powikłań. Jednym z nich jest fizjoterapia, zmniejszająca dolegliwości oddechowe po COVID-19 i ucząca pacjenta prawidłowych technik oddechowych. Terapia prowadzona jest  pod opieką specjalisty, ze wsparciem dedykowanych urządzeń do ćwiczeń – podczas wizyty i we własnym domu.

Znaczna część powikłań po COVID-19 dotyczy układu oddechowego. Dlatego coraz częściej lekarze rekomendują, by o sprawność oddechową zadbać niezwłocznie po ustąpieniu COVID-19, w celu  zminimalizowania ryzyka poważnych, długotrwałych zmian, które będą negatywnie wpływać na ogólny stan zdrowia.

Jednym z rozwiązań, które proponowane jest ozdrowieńcom COVID-19, zmagającymi się z trudnościami z oddychaniem, z ogólnym osłabieniem, bólami mięśni, pozostaje fizjoterapia oddechowa. W Medicover to forma cyklicznych, konsultacji z fizjoterapeutą, połączona  z pracą na specjalistycznym  urządzeniu do wykonywania indywidualnie dobranych ćwiczeń oddechowych – ze wsparciem eksperta w trakcie wizyty i samodzielnie przez pacjenta w warunkach domowych.

Każdy pacjent decydujący się na fizjoterapię oddechową poddany jest badaniu przez fizjoterapeutę oceniającym m.in. tor oddychania i postawę, weryfikowana jest zasadność tej formy terapii i określane są spodziewane rezultaty leczenia. Następnie opracowywany jest indywidualny zestaw ćwiczeń, które są regularnie wykonywane pod okiem fizjoterapeuty. Dzięki urządzeniom do ćwiczeń wdechu i wydechu, terapia może być w łatwy i skuteczny sposób kontynuowana przez pacjenta samodzielnie w domu, do czego jest gruntownie przygotowywanyinformuje mgr Ewa Smoleń, fizjoterapeuta Medicover.

Przegląd zdrowia po COVID-19 i szybkie rozpoczęcie rehabilitacji dają szansę na uniknięcie wielu groźnych, długofalowych powikłań w najbardziej narażonych układach. Układ oddechowy ozdrowieńca z odczuwanymi problemami z oddechem wymaga medycznego wywiadu. Warto ocenić tor oddychania, postawę i zakres ruchomości odcinka szyjno-piersiowego oraz kończyn górnych, zmierzyć liczbę oddechów na minutę oraz tętno. Na podstawie tych parametrów można podjąć trafną i szybką decyzję o wszczęciu np. wysoce skutecznej fizjoterapii oddechowej – wyjaśnia dr n. med. Michał Chudzik, Dyrektor Medyczny Medicover, inicjator i wykonawca pionierskiego w Europie programu skoordynowanej opieki nad chorymi po COVID-19 z oceną powikłań sercowo-naczyniowych – „STOP-COVID”.

Poprawa czynności układu oddechowego, nauka właściwego wzorca oddechowego, poprawa wydolności oddechowej, zwiększenie ruchomości klatki piersiowej i przepony, zwiększenie siły mięśni oddechowych – to wszystko elementy, które składają się na pakiet zaprojektowany przez zespół Medicover, składający się z fizjoterapeutów i eksperta w dziedzinie oceny zdrowia pacjentów po COVID-19. To również kroki do odzyskania pełnej sprawności oddechowej, a w konsekwencji – powrotu do zdrowia po koronawirusie.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Atrakcyjne oferty na 5-lecie sklepu online Lidl Polska Biuro prasowe
2024-04-24 | 11:05

Atrakcyjne oferty na 5-lecie sklepu online Lidl Polska

Zawsze. Więcej. Online. Sklep internetowy Lidl Polska świętuje swoje 5. urodziny! Z tej okazji, na klientów czekają atrakcyjne rabaty na cały asortyment, który obejmuje bogatą
Styl życia Otwarcie pierwszego sklepu Lidl Polska w Andrespolu!
2024-04-24 | 11:00

Otwarcie pierwszego sklepu Lidl Polska w Andrespolu!

Lidl Polska rozwija sieć sklepów, mając na uwadze troskę o środowisko oraz dbając o łatwy dostęp do produktów dla swoich klientów. Już w czwartek, 25
Styl życia BRAK ZDJĘCIA
2024-04-24 | 10:00

„Misja dla 4 łap”, czyli charytatywny zlot moto klasyków

Nie od dziś wiadomo, że łodzianie mają wielkie serca – także w stosunku do czworonogów! W sobotę, 27 kwietnia, na rynku Manufaktury odbędzie się wyjątkowy, charytatywny Zlot Samochodów Klasycznych „Misja dla 4

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Aleksandra Popławska: Zazwyczaj dostaję fajne prezenty. Najbardziej cieszy mnie, jak ktoś mi coś namaluje albo napisze wiersz

Aktorkę można teraz oglądać między innymi w spektaklu „Wyjątkowy prezent” w reżyserii Tomasza Sapryka. Dzięki tej sztuce widzowie mogą się przekonać, że wyszukany, drogi i niezwykle odważny upominek nie tylko może zepsuć urodzinową imprezę, ale także relacje rodzinne i przyjacielskie. Aleksandra Popławska zdaje sobie sprawę z tego, że wiele osób ma nie lada dylemat, co podarować komuś z okazji urodzin czy imienin. Jednocześnie podkreśla, że ona sama nigdy nie dostała nietrafionego prezentu, który szybko wylądował w koszu.

Media

Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski: Mamy wieloletnie doświadczenie telewizyjne. To nam pozwoliło zbudować wideopodcast „Serio?” od strony merytorycznej i technicznej

Po zwolnieniu z TVP Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski ruszyli na podbój YouTube’a. Do autorskiego wideopodcastu „Serio?” para zamierza zapraszać gości, którzy działają na różnych płaszczyznach, mają nietuzinkowe pasje i swoim postępowaniem dają dobry przykład innym. Prezenterzy wierzą, że ich nowy projekt z odcinka na odcinek będzie się cieszył coraz większą popularnością. Na razie obserwuje ich ok. 5 tys. subskrybentów. Obydwoje zapewniają, że nie boją się nowych wyzwań zawodowych, a satysfakcję sprawia im to, że przy realizacji nagrań mogą w pełni wykorzystać swoje doświadczenie telewizyjne.

Edukacja

Co piąte polskie dziecko padło ofiarą cyberprzemocy. Brakuje narzędzi, które pomogłyby z tym zjawiskiem walczyć

Według badań HBSC co szósty nastolatek na świecie padł ofiarą cyberprzemocy – informuje Europejskie Biuro Regionalne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W Polsce jest pod tym względem dużo gorzej. Nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci – alarmują naukowcy. Grupą najbardziej narażoną na cyberprzemoc są 13-latki. Porównanie danych z obecnej i poprzedniej edycji badania wskazuje, że dotychczasowe programy przeciwdziałania przemocy, i to nie tylko w obszarze cyber, nie są skuteczne. Eksperci podkreślają, że trzeba w nie włączyć nie tylko szkoły, ale też placówki medyczne, rodziców i samą młodzież.