Komunikaty PR

Gdzie na narty biegowe? Do Małopolski!

2021-02-09  |  15:20
Biuro prasowe

Jazda na nartach biegowych to dobry trening aerobowy dla wielu naszych mięśni oraz świetna zabawa, którą możemy rozpocząć w każdym wieku. W porównaniu z innymi sportami zimowymi biegówki są znacznie bezpieczniejsze i nie wymagają specjalnych umiejętności – i za to je lubimy!

 – Narciarstwo biegowe, sportowe i rekreacyjne staje się coraz bardziej popularne. Co roku na mapie Małopolski pojawiają się nowe trasy, niektóre z nich posiadają licencję sportową Polskiego Związku Narciarskiego oraz są wyróżniane w regionalnych konkursach. Dodatkowo część z nich dostępna jest przez cały rok, ponieważ ich utwardzona powierzchnia pozwala na jazdę na nartorolkach – mówi Tomasz Urynowicz, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

Ojcowski Park Narodowy

W sercu Ojcowskiego Parku Narodowego wytyczono dwie trasy do uprawiania narciarstwa biegowego. Dla początkujących, powstała kilometrowa ścieżka w Parku Zdrojowym w Ojcowie, tuż za dawnym hotelem „Pod Kazimierzem”. Natomiast dla wytrawnych amatorów jazdy, przygotowano 12 km trasę prowadzącą z Ojcowskiego Parku Narodowego do Doliny Sąspowskiej. Trasę wyznacza żółty szlak spod eklektycznego zamku Pieskowa Skała, łączącego w sobie styl gotyku, renesansu i baroku. Po drodze do Doliny Sąspowskiej, na porośniętych lasem zboczach, napotkamy wiele jaskiń, krystalicznych źródeł oraz ciekawych formacji skalnych.

Beskid Wyspowy

Najlepsze trasy w tej części gór znajdują się na terenie powiatu Limanowskiego. Wokół najwyższego szczytu Beskidu Wyspowego, na miłośników narciarstwa biegowego, czekają aż cztery ścieżki. Latem pełnią one funkcję tras pieszych, rowerowych czy nordic walking. Zaawansowanym sportowcom dedykowana jest 21 km pętla leśnymi stokówkami wokół Mogielicy, która zlokalizowana jest na terenie trzech gmin: Kamienica, Słopnice i Dobra. Bieg można rozpocząć nieopodal parkingu na „Wyrębiskach”, przy zielonym i żółtym szlaku turystycznym. Dla osób, które niedawno rozpoczęły swoją przygodę z biegówkami, przygotowano łagodną, 12 km trasę „Rodzinną”, która prowadzi przez pierwszych 6 km wspomnianej pętli (powrót tą samą drogą). Swoich sił można spróbować także na jednej z najwyżej położonych tras w Polsce „Na Polanie Stumorgowej”. Przebiega ona po niebieskim szlaku, który prowadzi na Mogielnicę i liczy 2 km.

W Beskidzie Wyspowym zachwycą nas niepowtarzalne widoki na Łopień, Ćwilin oraz Beskid Sądecki, Gorce, Pieniny i Tatry. Jeżeli pozwalają na to warunki atmosferyczne, szlaki przygotowywane są raz w tygodniu.

Beskid Wyspowy źródło: UMWM

Beskid Niski i Sądecki

W Beskidzie Niskim i Sądeckim znajduje się imponująca sieć tras biegowych „Śnieżne Trasy przez Lasy”, która w ubiegłym roku zdobyła wyróżnienie w konkursie „Turystyczne Skarby Małopolski”, w kategorii „Najciekawszy szlak turystyczny”. Sołectwo Krzywa, wraz z miłośnikami biegówek, wyznaczyło tam blisko 100 km oznakowanych szlaków narciarskich. Łączą one w sobie walory turystyczne, edukacyjne i kulturowe. Po drodze spotkać można niezamieszkałe wioski łemkowskie, cerkwie, stare cmentarze oraz wyjątkowe kapliczki. Trasy te wiodą malowniczymi, leśnymi ścieżkami, a po drodze można podziwiać urokliwą panoramę Beskidu Niskiego i Sądeckiego. Ze względu na łagodne ukształtowanie terenu, mogą z nich korzystać osoby o różnej kondycji fizycznej. Główny szlak to pięćdziesięciokilometrowa Wielka Zielona Pętla, którą uzupełniają liczne łączniki. Większość z nich przygotowywanych jest do jazdy raz w tygodniu, przy użyciu profesjonalnego sprzętu. Należy pamiętać, że nie wszystkie trasy są dostępne przez cały sezon. Warto zapoznać się z aktualnymi komunikatami na stronie www.snieznetrasy.pl.

Beskid Sądecki źródło: UMWM

Gorce

Gorce to świetne tereny do uprawiania narciarstwa biegowego. Tutejsze trasy są dobrze oznakowane oraz systematycznie ratrakowane. Jedną z nich jest 11 km szlak, który biegnie od leśniczówki we Wsi Obidowa na najwyższy szczyt Gorców – Turbacz. Pierwsze 4 km z łatwością pokonają początkujący biegacze, dalszy etap przeznaczony jest dla bardziej zaawansowanych. Niedawno powstało tutaj profesjonalne Centrum Narciarstwa Biegowego, które posiada prawie dwukilometrową, oświetloną ścieżkę, z której można korzystać codziennie do godz. 20:00.

źródło: UMWM

Tatry i Podhale

Dla osób, które dobrze opanowały sztukę jazdy w stylu klasycznym lub łyżwowym, przygotowano „Szlak wokół Tatr”. Obecne tam ścieżki rowerowe, zimą zmieniają się w trasy do narciarstwa biegowego. System ten jest naprawdę imponujący – ponad 250 km dróg przebiega przez historyczno-kulturowe krainy: Podhale, Orawę, Liptów i Spisz. Obecnie dostępne szlaki przygotowywane są zarówno przez miasto Nowy Targ, jak i Gminę Szaflary w Borze na Czerwonem, w Borze Kombinackim oraz lotnisku. Dodatkowo szlaki w swoim rejonie przygotowuje gmina Czarny Dunajec, które prowadzą przez tajemnicze torfowiska, malownicze doliny górskich rzek, dzikie skałki i wzniesienia oraz urokliwe tereny leśne i łąkowe.

– Przed wyjściem na biegówki pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu organizmu do wysiłku fizycznego. Każda aktywność, nawet codzienne spacery pozwolą cieszyć się z jazdy. Przed biegiem wykonajmy rozgrzewkę, a po zdjęciu nart ćwiczenia rozciągające. Warto ubrać się w lekki, niekrępujący ruchów strój, zachowując zasadę tzw. cebulki. Osobom początkującym polecam opiekę trenera, który pomoże dopasować sprzęt oraz wskaże odpowiednią technikę – mówi Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

O kampanii: Kampania „Małopolska. Poznajmy się” ma na celu utrzymanie zainteresowania Małopolską jako ciekawą destynacją turystyczną, a w konsekwencji w przyszłości aktywizację mieszkańców Polski do realizacji podróży turystycznych do Małopolski oraz ukazanie regionu jako idealnego miejsca do wypoczynku w duchu „slow”, czyli niespiesznego, uważnego podróżowania. Kampanię wyróżnia zaangażowanie lokalnych ambasadorów – mieszkańców Małopolski. Ich polecenia zachęcają do wycieczek poza utartym szlakiem i odkrywania mniej znanych miejsc, co sprzyja bezpieczeństwu turystów. Więcej informacji: www.poznajmysie.malopolska.pl

Kontakt do mediów:

Sylwia Wojtkowska
 sylwia.wojtkowska@lbrelations.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Workation - pracuj i wypoczywaj w Trójmieście Biuro prasowe
2024-07-22 | 11:20

Workation - pracuj i wypoczywaj w Trójmieście

  Zdjęcia: https://1drv.ms/f/s!Ak6vnk2kpo84jPsrkKOMReX6D0_z9g?e=UDghVT  Wetransfer: https://we.tl/t-2nufSqFPD2  Workation - pracuj i wypoczywaj w
Styl życia Sulejów – kajakowa stolica Polski bije rekord
2024-07-22 | 07:30

Sulejów – kajakowa stolica Polski bije rekord

Urząd Miejski w Sulejowie postanowił podjąć próbę pobicia Rekordu Polski w kategorii „Największa parada kajaków”. 25 lipca 2024 roku w Gminie
Styl życia Frydrychowo: czy padnie nowy rekord na plon pszenicy ozimej?
2024-07-19 | 07:30

Frydrychowo: czy padnie nowy rekord na plon pszenicy ozimej?

Rekord Polski w kategorii „Największy plon pszenicy ozimej z hektara” cieszy się niesłabnącą popularnością. W tym roku, oprócz Śmielina, wyzwanie podejmie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Eliza Rycembel: Sztukę „Czułe słówka” zrobiliśmy na podstawie znanego filmu. Udało się uwspółcześnić tę historię i przenieść ją na nasze realia

Już po pierwszych przedstawieniach Eliza Rycembel i Krzysztof Dracz widzą, że bardziej współczesna teatralna wersja obsypanego Oscarami kinowego hitu sprzed 40 lat również przypadła do gustu widzom. „Czułe słówka” w reżyserii Pawła Paszta to historia wzruszająca, ale nie ckliwa, z odpowiednią dozą akcentów dramatycznych i komediowych. Spektakl opowiada o trudnej relacji nadopiekuńczej matki i córki, która czując się przytłoczona jej miłością i oczekiwaniami, decyduje się na szybkie małżeństwo i opuszczenie domu.

Inwestycje

Polskie wybrzeże przyciąga coraz więcej turystów z zagranicy. Apartamenty nad morzem wracają do łask inwestorów

Polskie wybrzeże z każdym rokiem cieszy się rosnącym zainteresowaniem krajowych, ale i zagranicznych turystów – głównie z Niemiec, Czech, Szwecji i Norwegii. Tym, co przyciąga ich nad Bałtyk, są m.in. ceny, które wciąż pozostają konkurencyjne w stosunku do cen innych, popularnych destynacji wakacyjnych, jak i dobra baza noclegowa. Nadmorskie hotele i apartamenty w sezonie notują nawet ponad 90-proc. obłożenie, a zainteresowanie inwestowaniem w takie obiekty nie słabnie. Apartamenty typowo pod wynajem – wykończone pod klucz, w dobrej lokalizacji, z operatorem i gwarancją comiesięcznego zysku – są popularne wśród osób, którym zależy na zabezpieczeniu i pomnożeniu swoich oszczędności, które jednocześnie oczekują, by formalności związane obsługą lokalu były dla nich jak najmniej angażujące.

Media

Katarzyna Dowbor: Niektórym bohaterom programu „Nasz nowy dom” pomagam do dziś. A moje nazwisko otwiera drzwi, których inaczej nie można otworzyć

Prezenterka przyznaje, że historia wielu bohaterów programu „Nasz nowy dom” poruszyła ją do tego stopnia, że postanowiła im pomagać także na własną rękę, już poza kamerami. I mimo że teraz nie jest już związana z tym formatem Polsatu, to nadal ma kontakt z niektórymi uczestnikami i wspiera ich, jak tylko może. Katarzyna Dowbor podkreśla, że dużą satysfakcje daje jej to, że ktoś chętnie korzysta z jej rad i życiowego doświadczenia. Ma też żal do władz Polsatu, że nadal nie poznała powodów ich decyzji dotyczącej zmiany gospodyni programu, który tworzyła od podszewki.