Komunikaty PR

Gdzie po pomoc? Do sąsiada. Na czyje wsparcie mogą liczyć seniorzy

2022-04-06  |  09:00
Biuro prasowe

Blisko 70 proc. osób starszych deklaruje samodzielność i samowystarczalność, także podczas pandemii – tak wynika z najnowszego badania opinii Funduszu Hipotecznego DOM, przeprowadzonego w marcu 2022.[1] Aż ¾ emerytów twierdzi, że na co dzień nie potrzebuje niczyjej pomocy, a w wyjątkowych przypadkach może liczyć na wsparcie sąsiadów, a nie rodziny.

 

Większość, bo blisko 70 proc. seniorów, podczas pandemii nie potrzebuje codziennej pomocy,. Pozostali oczekiwaliby wsparcia przede wszystkim w  robieniu zakupów, płaceniu rachunków, wyprowadzaniu psa itd. Chęć otrzymania takiego wsparcia deklaruje 20 proc. badanych. Tylko 4 proc. przyznaje, że potrzebuje pomocy finansowej, kolejne 4 proc. – pomocy medycznej. Potrzebę wsparcia duchowego zadeklarowały 2 proc. badanych.

– Seniorzy nauczyli się być samowystarczalni i świetnie sobie radzą, także w pandemii. Rzadko narzekają, starają się zarządzać niewielkim budżetem emerytalnym i stawiać czoła samotności. Pandemia była i wciąż jest wielkim sprawdzianem ludzkiej empatii. Wielu emerytów żyje samotnie, nie ma bliskich i rodziny, więc także podczas izolacji musi radzić sobie sama. Emeryci, którzy wzięli udział w naszym badaniu przypadków przyznawali, że częściej mogą liczyć na pomoc sąsiada, aniżeli rodziny – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

Aż 51 proc. ankietowanych twierdzi, że nawet gdyby chciała kogoś poprosić o pomoc, to nie ma takiej możliwości, bo żyje samotnie. Co piąty emeryt może liczyć na pomoc sąsiedzką (22 proc.). Tylko 15 proc. twierdzi, że otrzymuje potrzebne wsparcie od swojej rodziny, 8 proc. od różnych instytucji takich jak chociażby MOPS, 3 proc. od opiekunki.

 

 


[1] Telefoniczne badanie opinii przeprowadzone w marcu 2022 przez Fundusz Hipoteczny DOM, wśród klientów funduszu, łącznie 196 osób w wieku 65+.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Inauguracja Senioraliów z gwiazdą na rynku Manufaktury Biuro prasowe
2024-05-07 | 10:00

Inauguracja Senioraliów z gwiazdą na rynku Manufaktury

Tegoroczna edycja Senioraliów zbliża się wielkimi krokami. Już w sobotę, 11 maja, Prezydent Miasta Łodzi uroczyście przekaże seniorom klucz do bram miasta, a na rynku Manufaktury, w
Styl życia Poczuć się jak we Włoszech… – włoski jarmark wrócił na rynek Manufaktury
2024-05-07 | 10:00

Poczuć się jak we Włoszech… – włoski jarmark wrócił na rynek Manufaktury

Ulubione przysmaki, ciepłe uśmiechy i głośne rozmowy – włoski jarmark Fiere del Gusto&buon Gusto znów zawitał do Manufaktury. Kupcy ze słonecznej Italii rozstawili swoje
Styl życia Nie śmieć w majówkę! - apel Operacji Czysta Rzeka
2024-05-01 | 11:40

Nie śmieć w majówkę! - apel Operacji Czysta Rzeka

Majówkę chętnie spędzamy na łonie natury. Zadbajmy o to, aby podczas rekreacji na piknikach, spacerach, wycieczkach rowerowych czy kajakowych nie pozostawić po sobie śladów w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Konsument

Tanie dekoracje do domu coraz poważniejszym problemem dla środowiska. Eksperci ostrzegają przed skutkami fast homeware

Sztuczne dekoracje kwiatowe, wiosenne wianki, puchate króliki, kurczaczki wielkanocne czy plastikowe świecidełka bożonarodzeniowe – ostatnie lata to prawdziwy boom na sezonowe dekoracje do domu. Trend ten znacząco zyskał na popularności w czasie pandemii, kiedy w domach pracowaliśmy i spędzaliśmy większość wolnego czasu, a podchwyciły go sklepowe marki, które wprowadziły do oferty taki asortyment i kuszą sezonowymi promocjami na niego. Eksperci podkreślają, że o ile w dekorowaniu domu nie ma nic złego, o tyle wybieranie tanich dekoracji i zmienianie ich co kilka tygodni czy miesięcy to trend szkodliwy i dla naszych portfeli, i dla środowiska. I porównują fast homeware do szkodliwości fast fashion, czyli taniej mody w naszych szafach.

Psychologia

Beata Pawlikowska: To wszystko, czego doświadczyłam w dżungli amazońskiej, wstrząsnęło mną i pokazało mi prawdę o sobie samej. To właśnie był początek zmian w moim życiu

Pisarka preferuje podróżowanie w pojedynkę. Lubi wyjeżdżać w trudne, niedostępne rejony świata, bo takie wyprawy są także podróżą w głąb siebie. Chociażby w dżungli amazońskiej przekonała się, że decyzje, jakie podejmujemy na różnych etapach naszego życia, wynikają właśnie z naszego postrzegania samych siebie i świata. A z kolei to postrzeganie zależy od podświadomych przekonań, które są naszym wewnętrznym programem wgranym w dzieciństwie. W swojej książce zatytułowanej „Kody podświadomości” podróżniczka tłumaczy, że jeśli ktoś podświadomie wierzy na przykład w to, że nie ma prawa do szczęścia i jest gorszy od innych, to jego życiowa droga będzie właśnie wiernym odbiciem tych przekonań.