#GodzinaDlaOka to akcja, dzięki której znajdziesz czas dla siebie
Nasze oczy codziennie wykonują intensywną pracę. Mają bardzo ważną rolę w pełnieniu obowiązków zawodowych, a kiedy my już od pracy odpoczywamy, one nadal towarzyszą nam w rozrywce czy komunikacji z otoczeniem. To dzięki nim odbieramy miliony sygnałów i poznajemy świat, ale czy dajemy im czas na odpoczynek i regenerację? Śpimy coraz krócej, dużo korzystamy z ekranów, ciągle gdzieś pędzimy. A gdyby tak na chwilę się zatrzymać i znaleźć w ciągu dnia #GodzinęDlaOka? Jak zrobić to dobrze podpowie Alina Adamowicz – terapeutka i ekspertka kampanii.
Czerwona lampka dla oczu
Warto zdać sobie sprawę z konieczności codziennej ochrony narządu wzroku. W ramach przeprowadzonego badania „GodzinaDlaOka”[1] zapytano Polaków o ich codzienne zwyczaje, pojawiające się problemy związane z oczami oraz o sposoby radzenia sobie z tymi dolegliwościami. Wyniki okazały się niepokojące.
Kiedy oczy są zmęczone, czujemy się wycieńczeni, dyskomfort możemy odczuwać nawet po przebudzeniu. Jak wynika z raportu „Godzina dla Oka”[2] w dni robocze potrafimy spędzać przed ekranem komputera nawet ponad 10 godzin dziennie. Dodatkowo, często odpoczywając od pracy, wybieramy również ekran, tym razem telewizora – ten sposób na relaks wskazało 56% badanych. Taki styl życia prowadzi do tego, że nasze oczy są przemęczone. Stają się zaczerwienione, odczuwamy ich pieczenie i suchość. Wpływ na to ma także światło niebieskie, emitowane przez urządzenia elektroniczne. Ekspozycja oczu na jego działanie jest dla nich szkodliwa. Dodatkowo kiedy coś ze skupieniem oglądamy – rzadziej mrugamy – co także wpływa na odczuwanie suchości naszych oczu. Efekt? Dyskomfort. I to taki, który oddziałuje nie tylko na odczucia fizyczne, ale także na ogólne samopoczucie.
Uczucie, że jesteś w dobrej kondycji, pogoda ducha i umiejętność odpoczynku, stanowią klucz do równowagi i spokoju wewnętrznego. Aby je osiągnąć, trzeba dbać o ciało i umysł, emocje, uczucia oraz odporność psychiczną. Nauczyć opiekować się sobą całościowo i z czułością. Zdrowie psychiczne i fizyczne zależą od siebie wzajemnie. Żeby na trwałe czuć się dobrze, trzeba zadbać o jedno i drugie
– mówi Alina Adamowicz – terapeutka i ekspertka kampanii #GodzinaDlaOka. W czasie naszej podróży przez życie jesteśmy stale otoczeni niezwykłym bogactwem kolorów, kształtów i wzorów. Wzrok pozwala nam to wszystko zobaczyć. Zdrowe oczy umożliwiają doświadczanie otaczającego nas piękna oraz lepsze rozumienie świata i ludzi. Wzrok ma ogromne znaczenie dla jakości naszego życia. Zwiększa też, bez wątpienia, nasze bezpieczeństwo. Zauważamy nie tylko zdarzenia i sytuacje, które mogą nam zagrozić, ale potrafimy też odczytywać emocje i zamiary innych osób – dodaje.
Znam Godzinę dla Ziemi, ale czym jest Godzina Dla Oka?
Już od 15 lat w marcu obchodzimy Godzinę dla Ziemi, podczas której symbolicznie w ciągu 60 minut w naszych domach, firmach, miastach gaśnie światło. W ten sposób wyrażamy swoją troskę o planetę. Teraz pora, by znaleźć również przestrzeń na znalezienie godziny dla swoich oczu, najlepiej codziennie. Nie tylko zrobimy coś dobrego i zdrowego dla oczu, ale także dla siebie, bo 60 minut bez ekranów i pracy pozwoli nam się wyciszyć i w pełni zrelaksować.
W ubiegłym roku zapoczątkowaliśmy kampanię #GodzinaDlaOka, która stała się początkiem społecznej dyskusji o konieczności dania naszym oczom wytchnienia. W tym roku kontynuujemy działania, jednak do wątku medycznego dodajemy aspekt bardziej psychologiczny – dlaczego ten odpoczynek jest ważny również pod kątem mentalnym. Swoimi działaniami mobilizujemy Polaków do poświęcenia każdego dnia godziny dla zdrowia i odpoczynku oczu. To może być godzina poświęcona na taniec, słuchanie audiobooka, ugotowanie czegoś pysznego i zdrowego, sesję jogi czy po prostu spacer – mówi Marzena Rakocińska, Senior Product Manager w Bausch & Lomb Poland.
Oczy są bardzo wrażliwym organem i będą nam długo służyły w dobrym zdrowiu tylko wtedy, gdy odpowiednio o nie zadbamy. To one każdego dnia są z nami. Używamy ich codziennie – w pracy i podczas rozrywki. W oczach dostrzegamy ludzkie emocje. Wyczytujemy w nich uczucia: radość, smutek, miłość, zachwyt, zaciekawienie. Nieraz są one bardzo zmęczone i tak jak my, potrzebują wytchnienia. Dlatego ważne jest, aby pielęgnować je i pozwalać na wypoczynek. Zasługują na troskę i wdzięczność.
Afirmacja – podziękowanie dla oczu (autor: Alina Adamowicz)
Chcę wam powiedzieć:
„Dziękuję”
że mogłam/em widzieć
moją mamę, kwiaty, przyjaciół, zachody słońca, morskie fale
i motyle
za każdy zachwyt
uśmiech i radość, które widziałam/em
że dbałyście o mnie
nawet gdy ja nie dbałam/em o was
że zawsze staracie się mnie nie zawieść, choć nieraz wykorzystywałam/em was ponad wasze siły
dziękuję, że opiekujecie się mną
czuję wdzięczność
teraz ja
zaopiekuję się wami
Myślimy często, że wdzięczność jest wielkim i skomplikowanym uczuciem za jakieś duże i wyjątkowe wydarzenia, a wcale taka nie jest. Jest podziękowaniem za nawet najmniejsze sprawy. Przejawia się poprzez docenienie i troskę o to, co mamy. To również sposób na wyrażenie miłości samemu sobie. Sposobem na okazanie wdzięczności za oczy i wzrok jest zadbanie o ich zdrowie, między innymi poprzez ich regularne i odpowiednie nawilżanie, a także dawanie im zasłużonego odpoczynku.
[1] Raport „Godzina dla oka”, badanie ilościowe realizowane techniką CAWI, maj 2022 r.
[2] Tamże.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.