Guan Li i Ji Li – inscenizacja konfucjańskich ceremonii wejścia w dorosłość
Instytut Konfucjusza w Krakowie
Oleandry 2A
30-063 Kraków
media|instytutkonfucjusza.pl| |media|instytutkonfucjusza.pl
12 663 26 07
www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl/
Z okazji obchodów nadejścia Roku Smoka Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie” serdecznie zaprasza na wydarzenie „Guan Li i Ji Li – inscenizacja konfucjańskich ceremonii wejścia w dorosłość” w reżyserii dr Magdaleny Greli-Chen.
Inscenizacja konfucjańskich ceremonii wejścia w dorosłość odbędzie się w piątek 2 lutego o godz. 18:00. w sali 3.04.
Tak, jak każdy nowy rok przynosi zmianę, tak i rytuały wejścia w dorosłość oznaczały zmianę w życiu. W trakcie ceremonii guan li, chłopiec stawał się mężczyzną, a w trakcie ceremonii ji li, dziewczynka stawała się kobietą.
W trakcie wydarzenia odtworzony zostanie przykładowy przebieg ceremonii utrzymanych w stylistyce dynastii Ming. W trakcie guan li (ceremonii czapek), po raz pierwszy nakładano nakrycia głowy odpowiednie dla mężczyzn. W trakcie ji li (ceremonia szpilek), po raz pierwszy upinano fryzurę odpowiednią dla dorosłych kobiet.
Ceremonie będą prowadzone w dwóch językach. W języku chińskim, wraz z tłumaczeniem na język polski.
Dr Magdalena Grela-Chen z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ to badaczka związków pomiędzy strojem a polityką w Azji, autorka publikacji dotyczących hanfu i mody chińskiej. Prywatnie właścicielka kolekcji hanfu oraz innych strojów azjatyckich.
Wstęp wolny!
Czas: 2 lutego (piątek) godz. 18:00.
Miejsce: Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie”, ul. Oleandry 2A sala 3.04.

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania

Firma eventowa jako partner w organizacji eventów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.