Hałas w galeriach handlowych
Grupa FLPR
ul Powstańców Śląskich 50
53-333 Wrocław
kinga.kupniewska|flpr.pl| |kinga.kupniewska|flpr.pl
535 000 790
www.flpr.pl
Już od najbliższej soboty centra handlowe znowu zostaną otwarte. A to oznacza, że galerie powoli zapełnią się osobami poszukującymi prezentów dla swoich bliskich, a tym samym gwarem rozmów oraz lecącymi w tle świątecznymi przebojami.
Jaki poziom dźwięku będzie towarzyszył klientom podczas zakupów?
Raport „Polska w decybelach”
Między innymi to pytanie postawili sobie twórcy raportu „Polska w decybelach”, którzy zdecydowali się przeanalizować poziomy hałasu w często uczęszczanych miejscach publicznych, takich jak rynki największych polskich aglomeracji, budynki instytucji kultury oraz wspomniane galerie handlowe. W okresie od grudnia 2019 do lutego 2020, Stowarzyszenie „Komfort ciszy” we współpracy z Grupą Saint-Gobain, zmierzyło więc poziom dźwięku w strefach gastronomicznych w Złotych Tarasach w Warszawie, Galerii Bałtyckiej w Gdańsku, Galerii Posnania w Poznaniu, Galerii Katowickiej w Katowicach, Galerii Zakopianka w Krakowie, CH Manufaktura w Łodzi oraz w Magnolia Park we Wrocławiu. Aby uzyskać, jak najbardziej reprezentatywne dane, pomiary były dokonywane w godzinach południowych oraz popołudniowych. Jakie wyniki otrzymali autorzy raportu „Polska w decybelach”?
Najcichsza i najgłośniejsza galeria
Okazało się, że we wspomnianych centrach handlowych poziom dźwięku był do siebie bardzo zbliżony. Różnica pomiędzy najcichszą a najgłośniejszą galerią handlową wyniosła zaledwie 6 dB. Najcichszym domem handlowym okazała się Magnolia Park we Wrocławiu, gdzie odnotowano 65,6 dB. Największą wartość (71,3 dB) zanotowano natomiast w CH Manufaktura w Łodzi o godzinie 16:00, kiedy cała strefa gastronomiczna była wypełniona klientami oraz w Galerii Katowickiej o godzinie 19:00. Podwyższony poziom hałasu w przypadku drugiego centrum wiązał się z rozpoczęciem w tym czasie ferii zimowych na Śląsku.
Jak więc widzicie, na poziom hałasu w centrach handlowych wpływa nie tylko pora dnia, ale także dodatkowe czynniki. Ferie zimowe czy wyprzedaże przekładają się na większą ilość klientów, która sprawia, że jest on bardziej odczuwalny niż zwykle. Warto jednak mieć na uwadze, że hałas jest pojęciem daleko subiektywnym i dla niektórych osób może być bardzo dokuczliwy nawet na dużo niższym poziomie. W takim wypadku warto odpuścić wizytę w galerii w okresie świątecznej gorączki.
Link do pobrania raportu: https://event.webcaster.pl/live/w-pogoni-za-cisza/
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.