Komunikaty PR

Iced tea z mlekiem, mango tea i green tea. Oryginalne herbaty azjatyckie

2023-05-13  |  13:00
Biuro prasowe

Herbata to nie tylko napój, ale także ważny element kultury w wielu krajach. W takich miejscach jak Wietnam i Tajlandia picie herbaty ma szczególne znaczenie. Pija się ją nie tylko w celu ochłodzenia w upalne dni, ale również traktuje jako element relaksu, który sprzyja kontemplacji. Planując urlop w krajach azjatyckich, warto poznać najpopularniejsze smaki herbat tamtejszego regionu oraz sposób, w jaki się je przygotowuje. Niektórych z nich możemy skosztować także w Polsce, wybierając się do oryginalnych miejsc z kuchnią tajską i wietnamską. Sprawdź, jakie herbaty pija się w Tajlandii i Wietnamie! 

Od herbaty zielonej do… iced tea z mlekiem!

Wietnam oraz Tajlandia słyną z herbaty zielonej, którą w tamtejszych rejonach chętnie pija się ze względu nie tylko na smak, ale i wartości prozdrowotne. Herbata zielona zawiera wiele cennych składników odżywczych, takich jak przeciwutleniacze, witaminy i minerały, które pomagają wzmocnić system odpornościowy organizmu i przeciwdziałać chorobom. Poza nią, wietnamczycy oraz tajowie sięgają po herbaty, które rzadko spotkać można w Polskich domach.

W Tajlandii najpopularniejszymi herbatami są miętowa oraz… iced tea! Popularna na całym świecie herbata mrożona w tym rejonie jest przyrządzana jednak nieco inaczej niż jej wersja zachodnia. Przygotowuje się ją na bazie czarnej herbaty cejlońskiej, wody kwiatowej, korzennych dodatków, cukru, lodu oraz mleka! Dzięki dodatkowi skondensowanego mleka przypomina nieco bardziej mrożoną kawę, niż znaną nam iced tea. Poza charakterystycznym wyglądem cechuje ją niezwykły, korzenny smak, z elementem słodyczy i gorzkości, jaką zapewnia czarna herbata. Napój ten można spotkać w wielu miejscach, spacerując ulicami Tajlandii, ponieważ chętnie sięgają po nią nie tylko lokalni mieszkańcy, ale również turyści spragnieni oryginalnych smaków Azji. 

Z kolei Wietnam słynie z nieco innych rodzajów herbat. Poza zieloną, popularnymi odmianami tego napoju są herbaty ziołowe i kwiatowe, takie jak lotosowa, ginsengowa, z dodatkiem mango czy prażonego ryżu, zwana „popcorn tea”. Najbardziej popularna, zielona herbata, jest uprawiana w Wietnamie w północno-zachodnim regionie oraz w prowincji Viet Bac, gdzie znajduje się wiele starych drzew herbacianych, zwanych przez mieszkańców „nieśmiertelnymi”. Zieloną herbatę, która uznawana jest za najlepszą produkuje się w rejonie Thai Nguyen, który jest także atrakcyjnym rejonem turystycznym, ze względu na niezwykłe jaskinie ze stalaktytami. Wysokiej jakości, wietnamska zielona herbata jest bogata w drogocenne katechiny i polifenole. Katechiny są związkami, które regulują poziom cukru we krwi i zmniejszają ryzyko chorób serca, a polifenole działają przeciwutleniająco, co chroni przed chorobami nowotworowymi. Z tego względu w Wietnamie picie zielonej herbaty traktowane jest nie tylko jako element menu, ale również jako rytuał zdrowotny.

Azjatycki sposób na herbatę

W Wietnamie i Tajlandii picie herbaty ma swoje specyficzne zasady. Wietnamczycy często piją herbatę zieloną bez cukru, ale z dodatkiem soku z cytryny lub kawałka kandyzowanego imbiru, co nadaje jej orzeźwiający smak. Tajowie natomiast dodają do herbaty cukier i mleko, tworząc słodką, gęstą mieszankę. W Polsce takie połączenie herbaty z mlekiem kojarzymy wyłącznie z bawarką. 

Herbata parzona w tamtym regionach cechuje się także zdecydowanie większą intensywnością. Przy jej parzeniu używa się mniej wody, niż na przykład w Polsce. Intensywny smak, kolor i pełnia aromatu to nieodłączne elementy kultury picia herbaty. W Wietnamie, co prawda, nie wytworzyły się specjalne ceremonie parzenia herbaty jak w Chinach czy Japonii, jednak picie herbaty jest tam także bardzo popularne. Wietnamczycy, serwując herbatę na ciepło, stosują często imbryki otulone specjalnym elementem, który zapobiega stygnięciu. W przypadku picia herbaty na zimno dodatkowo często podaje się do herbaty lód.

Gdzie spróbować azjatyckich herbat w Polsce?

Spragnieni niezwykłych smaków tajskiej i wietnamskiej herbaty, nie musimy dziś udawać się w daleką podróż. W Polsce istnieją dziś miejsca, które serwują autentyczną kuchnię azjatycką, gdzie możemy spróbować aromatycznych naparów oraz napoi w iście azjatyckim stylu. Jednym z takich miejsca na kulinarnej mapie Polski jest warszawska restauracja Wi-Taj, która specjalizuje się w oryginalnej kuchni wietnamskiej i tajskiej. 

W Polsce coraz więcej osób chce spróbować smaków nie tylko inspirowanych kuchniami świata, ale przede wszystkim autentycznych dań, które podaje się w Wietnamie czy Tajlandii. W Wi-Taj kuchnia azjatycka to nie tylko nasza karta dań głównych, przystawek, zup czy deserów – to także wyśmienite napoje, herbaty i kawy, które smakiem przenoszą gości w świat oryginalnych smaków tamtejszych regionów – mówi Linh Ziółkowska, managerka restauracji Wi-Taj.

W menu, poza smakowitymi daniami jak pad thai, udon, czy curry możemy skosztować również azjatyckich napojów, w tym także herbat. W menu restauracji znajdziemy zarówno herbaty na ciepło, jak green tea, mango tea czy hibiscus tea oraz herbaty na zimno, jak iced tea green tea, iced tea kumquat tea, czy iced tea passion fruit tea. Co ważne, wszystkie napoje z menu na bazie herbat są przyrządzane na miejscu, zgodnie z azjatyckimi metodami parzenia. Na miłośników azjatyckich smaków czeka także specjalna wietnamska herbata z prażonym ryżem, czyli popularna w Azji „popcorn tea”, która zachwyca bogactwem smaku wzbogaconym nutami orzechowymi i karmelowymi. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia „Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję Biuro prasowe
2025-04-22 | 13:00

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Z okazji Dnia Ziemi marka SodaStream przypomina, że zmiana może zacząć się od jednej decyzji – i jednej butelki wielorazowej. Nowa kampania „Zamień jednorazowe butelki na
Styl życia Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
2025-02-27 | 15:00

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Lagardère Travel Retail w Polsce rozpoczyna ekspansję sieci Costa Coffee w nowym modelu biznesowym. Pierwsza kawiarnia działająca na zasadach franczyzy została uruchomiona
Styl życia Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
2025-02-19 | 13:30

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania

Pokolenie Z wkroczyło na rynek pracy, wnosząc na niego świeżą energię, pomysły i… oczekiwania. A te determinują podejście pracodawców do szeroko pojętego zarządzania

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Muzyka

Konsument

Eksperci apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę w polityce nikotynowej. Powinna lepiej chronić dzieci i młodzież

Wprowadzanie kolejnych zakazów w ustawie tytoniowej nie przyniesie spodziewanego rezultatu – oceniają lekarze i terapeuci pracujący z osobami uzależnionymi. Według nich należy osobno rozpisać działania rozwiązujące problem na poziomie osób dorosłych, które już palą, i te, które będą nakierowane na ochronę dzieci i młodzieży przed dostępem do wyrobów nikotynowych. Stowarzyszenie Jump93 wraz z przedstawicielami środowisk psychiatrycznych i zdrowia publicznego zaapelowało o systemowe podejście do polityki nikotynowej, z uwzględnieniem potencjału strategii redukcji szkód.

Prawo

Rząd planuje dalsze zmiany w opiece wczesnodziecięcej. Ma to pomóc odwrócić negatywne trendy demograficzne

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi prekonsultacje dotyczące dalszych etapów reformy opieki wczesnodziecięcej i podkreśla, że jest to jedno z kluczowych zadań podjętych przez resort. Ma to pomóc w zatrzymaniu negatywnych trendów demograficznych. W 2024 roku w Polsce urodziło się 252 tys. dzieci, czyli o ponad 20 tys. mniej niż w poprzednim roku i najmniej w całym okresie powojennym.