Komunikaty PR

IKEA Kraków wspiera zbiórkę darów dla Białorusinów kształcących się w Polsce

2021-08-27  |  13:30
Biuro prasowe
Kontakt

Agencja PR
Open Media

Obozowa 42A/2
30-383 Kraków
biuro|openmedia.pl| |biuro|openmedia.pl
12 268 97 50
openmedia.pl

Udział IKEA Kraków w akcjach pomocowych to już tradycja. Tym razem szwedzka marka włączyła się w zbiórkę żywności i artykułów szkolnych dla białoruskich uczniów oraz studentów objętych Programem Stypendialnym im. Konstantego Kalinowskiego, którą zainicjowało niedawno otwarte Centrum Wielokulturowe. Akcja potrwa do 31 sierpnia.

Wsłuchując się w potrzeby najbliższego otoczenia, jak i dostrzegając problemy skali ogólnokrajowej oraz międzynarodowej, IKEA Kraków postanowiła włączyć się w zbiórkę żywności i artykułów szkolnych dla białoruskich uczniów oraz studentów kształcących się w Polsce. W związku z represjami politycznymi, które mają miejsce tuż za naszą wschodnią granicą, tysiące z nich zostało pozbawionych możliwości dalszej edukacji w swym rodzimym kraju. Dzięki Programowi Stypendialnemu im. Konstantego Kalinowskiego mogą nadal uczyć się i studiować, tym razem na terenie kraju nad Wisłą.

- Intencją IKEA jest wspieranie grup i jednostek znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej. Poprzez współpracę z lokalnymi partnerami jesteśmy w stanie nie tylko szybko zdiagnozować problem oraz skutecznie go rozwiązać, ale przede wszystkim tworzymy sieć wzajemnego wsparcia i porozumienia miejscowych społecznościmówi Judyta Rozmus, Koordynatorka ds. Zrównoważonego Rozwoju w IKEA Kraków.  Mam nadzieję, że zebrane w ramach akcji artykuły spożywcze i materiały szkolne zwiększą stabilność finansową młodych Białorusinów kształcących się w placówkach oświatowych oraz na uczelniach wyższych w Krakowie. Prawo do edukacji w sprzyjających jej warunkach to podstawowa potrzeba dzieci, młodzieży i studentów. Cieszę się, że wraz z IKEA możemy przyczynić się do jej zaspokojenia – dodaje.

W szczególnie ciężkim położeniu znaleźli się uczniowie i studenci, którzy przez okres wakacji nie mogą pobierać skromnego stypendium, stanowiącego ich jedyne źródło utrzymania się w naszym kraju. W toku procedur otrzymania ochrony międzynarodowej, białoruscy studenci nie są także prawnie upoważnieni do podjęcia zatrudnienia czy wyjazdu poza granice Polski. Zauważając powagę sytuacji, znana ze swojej działalności na rzecz lokalnej społeczności oraz walki z nierównościami społecznymi i wykluczeniem, IKEA postanowiła wesprzeć inicjatywę Centrum Wielokulturowego w Krakowie. Na terenie sklepu stacjonarnego szwedzkiej marki, tuż za linią kas, zostały umieszczone specjalne pojemniki, w których klienci w godzinach otwarcia obiektu mogą zostawiać dary, tj.: żywność – produkty suche i te o długim okresie ważności oraz materiały szkolne – zeszyty, długopisy, artykuły plastyczne, piórniki czy tornistry. Przybory będzie można nabyć bezpośrednio na miejscu. Aby jeszcze mocniej zaangażować się w projekt, IKEA zdecydowała się również przeprowadzić dodatkową zbiórkę wśród swoich pracowników. Przypominamy, że zbiórka prowadzona jest także na terenie Centrum Wielokulturowego przy al. Daszyńskiego 22.

 

- Krakowianie już nie raz okazali wsparcie osobom uciekającym przed prześladowaniem. Teraz ta pomoc jest szczególnie ważna, gdyż chodzi o osoby młode, aktywne, które chcą się kształcić i być impulsem do pozytywnej społecznej zmiany. Do tego potrzebują naszego wsparcia - mówi Anna Wilczyńska, członkini zespołu Centrum Wielokulturowego. - Serdecznie zapraszamy do włączenia się w akcję wsparcia dla uczniów i uczennic oraz studentów z Białorusi przekazując pakowaną żywność z długą datą ważności (np. makarony, kasze, ryż, konserwy itd.) oraz artykuły szkolne dla dzieci zarówno w sklepach IKEA, jak również siedzibie Centrum Wielokulturowego w Krakowie - dodaje.

Projekt wspierają także: Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć, Laboratorium Pokoju – Salam Lab, Internationaler Bund Polska oraz Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców w Krakowie.

“Zbiórka żywności i materiałów szkolnych dla Białorusinów w Krakowie" została zarejestrowana pod numerem "2021/1862/OR" na portalu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Link do indywidualnej zbiórki: https://tiny.pl/9gbjq

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Open Media
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia ‘Eko-Mural’ w mieście Murali Biuro prasowe
2024-07-03 | 07:00

‘Eko-Mural’ w mieście Murali

Fundacja Pracownicza Grupy VKR w 2023 roku w ramach programu „Zdrowe nawyki” wsparła wykonanie największego muralu w Namysłowie. Projekt ten powstał dzięki
Styl życia Wielorazowa torba – czy to już nawyk Polaków? 43% ma ją zawsze przy sobie
2024-07-02 | 18:00

Wielorazowa torba – czy to już nawyk Polaków? 43% ma ją zawsze przy sobie

43% Polaków zawsze ma przy sobie wielorazową torbę na zakupy, prawie ¼ korzysta z niej często, bo 3 razy w tygodniu, od czasu do czasu (raz w tygodniu) pamięta o niej ponad 14%.
Styl życia Let’s colour Centrum Zdrowia Dziecka!
2024-07-02 | 13:35

Let’s colour Centrum Zdrowia Dziecka!

Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie jest jedną z największych placówek medycznych dla małych pacjentów w Polsce. To miejsce szczególne na mapie naszego

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Ochrona środowiska

Radykalne formy protestów klimatycznych mogą mieć wpływ na spadek poparcia społecznego dla działań na rzecz klimatu. Najmniej akceptowalne blokady dróg czy niszczenie obrazów

Aktywiści klimatyczni coraz częściej wykorzystują pokojowe nieposłuszeństwo obywatelskie, aby podnieść ekologiczną świadomość społeczeństwa. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu George’a Masona wykazały, że niektóre z ich działań, jak np. marsze i protesty okupacyjne, są postrzegane jako bardziej akceptowalne niż na przykład blokady dróg czy niszczenie obrazów. To sugeruje, że forma protestu może więc wpłynąć na to, jak bardzo ludzie popierają postulaty głoszone przez protestujących, ale wymaga to dalszych badań.