IV Piknik Fundacji Pomoc dla Weterana po raz kolejny w Manufakturze
Rozmowy z bohaterami Powstania Warszawskiego, ekspozycje, wystawy, stoiska jednostek wojskowych, służb mundurowych i grup rekonstrukcyjnych, a nawet koncert wojskowego rapera – to tylko namiastka tego, co czeka gości IV edycji Pikniku Fundacji Pomoc dla Weterana, który zaplanowano w sobotę 15 lipca w Manufakturze.
Piknik Fundacji Pomoc dla Weterana – sobota 15 lipca, 10:00
Wydarzenie organizowane jest w szczytnym celu – główną ideą jest wsparcie działania Fundacji Pomoc dla Weterana, która na co dzień otacza opieką weteranów – żołnierzy Powstania Warszawskiego i ich rodziny. Nadrzędnym celem jest ratowanie zdrowia i życia podopiecznych, a także propagowanie etosu żołnierza, a także edukacja dzieci i młodzieży o XX-wiecznej historii Polski. To już IV edycja Pikniku – w każdym roku cieszy się dużą popularnością i zainteresowaniem. Na wydarzenie zaproszeni są wszyscy patrioci i osoby zainteresowane historią w każdym wieku – dzieci, dorośli, a także seniorki i seniorzy.
Co będzie można zobaczyć na wydarzeniu?
Gośćmi specjalnymi wydarzenia jest grupa Powstańców Warszawskich. To jedyna w swoim rodzaju okazja do spotkania się z bohaterami, a także możliwość wysłuchania ich niezwykłych i poruszających historii o wojennych losach. Swoją obecność potwierdzili między innymi Generał Dywizji w stanie spoczynku, Prezes Związku Polskich Spadochroniarzy Jan Kempara i Generał Brygady w stanie spoczynku Marek Olbrycht, były dowódca Wojsk Specjalnych.
Piknik Weterana to także niepowtarzalna okazja, żeby z bliska zobaczyć pojazdy wojskowe: MRAP – samochód, który zyskał sławę, dzięki skuteczności na misjach bojowych w Afganistanie i Iraku, Quad Polaris, wóz opancerzony WIRUS, suborbitalna rakieta WZL nr 1, roboty saperskie najnowszej generacji i wiele innych. Skoro piknik militarny, to goście będą mogli obejrzeć także: różnego rodzaju broń, odzież taktyczną, umundurowania, pojazdy przystosowane do warunków bojowych czy symulatory lotów. Dla miłośników zwierząt wyjątkową propozycje przygotowali specjaliści z Dar-Mak, dzięki którym widzowie będą mogli podziwiać pokazy pracy psów tropiących i szukających narkotyków, papierosów i broni. Będą także Strażnicy Miejscy z Animal Patrol, którzy przedstawią pokaz reanimacji na psim fantomie.
Podczas wydarzenia będzie można się przekonać, dlaczego warto podążać ścieżką kariery wojskowej. Na uczniów, chcących dowiedzieć się nieco więcej będą czekać namioty Wojskowej Akademii Technicznej, Akademia Wojsk Lądowych z Wrocławia oraz Akademii Sztuki Wojennej. Będzie także okazja spotkać się i porozmawiać z żołnierzami jednostek specjalnych - JWK z Lublińca (najstarsza polska jednostka specjalna), Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych, czy JW Nil. Swoje namioty rozstawią żołnierze z 25BKP, Żandarmerii Wojskowej, 18 Dywizji Zmechanizowanej, 32 BLT, 1BPS, 5LPA, 9ŁBOT, WCR, Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, Policji.
Na całym rynku Manufaktury będą ustawione stoiska jednostek wojskowych, służb mundurowych i wielu grup rekonstrukcyjnych takich jak: Stowarzyszenie B3, GRH PARASOL, Sojusz, Stowarzyszenie BŻ WPD "Czerwone Berety", Grupa Taktyczno-Rekonstrukcyjna, Stowarzyszanie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, Koło NR 40, antyterroryści z Izera, byli żołnierze z 56 i 62 Kompanii Specjalnych – pierwszych kompanii specjalnych z czasów zimnej wojny.
Wydarzenia są niezwykle różnorodne, więc każdy powinien znaleźć przestrzeń dla siebie. Na aktywnych gości czeka wiele sportowych wyzwań, które poprowadzą sportowe gwiazdy między innymi Robert Jędrzejewski (Prezes Polskiej Federacji Sportów Odważnikowych, kapitan Kadry Narodowej Kettlebell Lifting, wielokrotny Mistrz Świata, Europy i Polski, wielokrotny zdobywca Pucharu Świata i zwycięzca legendarnych zawodów w USA: ARNOLD CLASSIC oraz Mr OLIMPIA), a dla fanów muzyki – koncert czołowego rapera Wojska Polskiego – Vito WS. Jak na tematy wojskowe przystało – nie zabraknie również pysznej, wojskowej grochówki.
*Piknik rozpocznie się w sobotę, 15 lipca o godz. 10:00 i potrwa aż do wieczora.

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Motoryzacja

Qczaj: Na drogach szybkiego ruchu lubię mocniej wcisnąć pedał gazu. Niebawem planuję też zrobić prawo jazdy na motocykl
Trener podkreśla, że decyzja o zrobieniu prawa jazdy była jedną z najlepszych w jego życiu. Teraz, kiedy odpowiedni dokument ma już w kieszeni, z ogromną przyjemnością wsiada za kierownicę i mknie przed siebie. Najbardziej lubi drogi szybkiego ruchu, bo tam może mocniej wcisnąć pedał gazu. W innych okolicznościach jednak jeździ z dużą rozwagą, dostosowując prędkość do warunków panujących na jezdni. Qczaj zdradza też, że kolejnym krokiem będzie kurs na prawo jazdy na motocykl.
Edukacja
Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.
Edukacja
Polki coraz bardziej świadomie podchodzą do profilaktyki nowotworów piersi. Wciąż jednak blisko połowa się nie bada

Profilaktyka raka piersi przestaje być dla Polek źródłem lęku i tematem tabu. Coraz częściej motywacją do wykonania badań jest odpowiedzialność za siebie i bliskich – wynika z najnowszego badania Maison & Partners dla Henkel Polska. 36 proc. kobiet jako motywację wskazało rekomendacje lekarskie, a 30 proc. – potrzebę dbania o swój organizm. Mimo że około 40 proc. kobiet w wieku 20–60 lat bada się regularnie, wykonując badania palpacyjne czy USG, podobny odsetek nie bada się wcale, a co piąta deklaruje, że w ogóle nie interesuje się tym tematem.