Komunikaty PR

Jak być eko bez wyrzeczeń? Oto 5 sprawdzonych rozwiązań

2024-09-25  |  16:31
Biuro prasowe

Ekologiczny styl życia i ograniczenie zużycia plastiku stają się coraz popularniejsze w domach pod każdą szerokością geograficzną. Świadomość konsumentów na temat ochrony przyrody i zaprzestania zatruwania mórz i oceanów rosną z każdym rokiem. Mało kto jednak w dalszym ciągu zdaje sobie sprawę, że bycie bardziej ekologicznym nie zawsze musi wiązać się z drastycznymi i uderzającymi po kieszeni zmianami. Istnieje wiele małych, nieoczywistych kroków, które można podjąć, aby zredukować swój ślad węglowy i zminimalizować użycie plastiku.

Przyjrzymy się, jakich pięć nawyków wystarczy wprowadzić do swojej rutyny.

Używanie woskowijek zamiast folii spożywczej

Folia spożywcza to jedno z najczęściej używanych jednorazowych opakowań w kuchni, ale czas z nią skończyć. Zamiast niej warto sięgnąć po takie produkty jak woskowijki - kawałki tkaniny pokryte woskiem pszczelim. Są one wielokrotnego użytku, łatwe do czyszczenia i doskonale nadają się do przechowywania żywności. Woskowijki można formować pod wpływem ciepła dłoni, dzięki czemu idealnie przylegają do naczyń i produktów spożywczych. Są również całkowicie biodegradowalne, co oznacza, że po zużyciu można je wyrzucić do kompostu. Sporą popularnością cieszą się również silikonowe worki i nakładki na żywność, które można stosować do przechowywania posiłków, kanapek czy owoców. Są one odporne na zmiany temperatur, dzięki czemu da się je bezpiecznie oraz wygodnie myć w zmywarce i używać w zamrażalniku.

Ładowalne baterie

Ładowalne baterie są nie tylko praktyczne, ale również ekologiczne. Choć początkowy koszt ich zakupu jest wyższy niż przy zwykłych jednorazowych, to z czasem przynosi oszczędności i korzyści ekologiczne. Wiele urządzeń wymaga zasilania bateryjnego, w tym konsole do gier, kontrolery, aparaty fotograficzne i różnego rodzaju gadżety elektroniczne. Gracze, spędzający godziny przed ekranem, z pewnością docenią korzyści płynące z używania ładowalnych baterii. Dzięki nim nie muszą stale wymieniać zużytych jednorazowych baterii, a zamiast tego mogą łatwo naładować te same akumulatorki wielokrotnie. Dzięki ładowalnym bateriom redukujemy ilość odpadów, ponieważ jedna bateria ładowalna może zastąpić setki baterii jednorazowych. Jest to istotne z punktu widzenia ochrony środowiska, gdyż proces produkcji i utylizacji jednorazowych baterii wiąże się z emisją szkodliwych substancji i zużyciem zasobów naturalnych.

Biodegradowalne tabletki czyszczące EzeeTabs

Jednym z najprostszych sposobów na ograniczenie plastiku w domu jest zastąpienie tradycyjnych środków czystości biodegradowalnymi tabletkami czyszczącymi, takimi jak np. od holenderskiej marki EzeeTabs. Tradycyjne środki czystości często są pakowane w plastikowe butelki, które po zużyciu trafiają na wysypiska śmieci. EzeeTabs to innowacyjne rozwiązanie - małe tabletki, które wystarczy dodać do butelki wielokrotnego użytku, wypełnionej letnią wodą. I w ten sposób po ich rozpuszczeniu się otrzymujemy skuteczny środek czyszczący do różnych powierzchni. W przypadku środków do czyszczenia maszyn wrzuca się tabletkę bezpośrednio do maszyny np. pralki. Dzięki temu nie tylko zmniejszamy ilość plastiku, ale także ograniczamy emisję CO2 związaną z transportem ciężkich butelek.

Kompostowanie odpadów organicznych

To doskonały sposób na zmniejszenie ilości śmieci, trafiających na wysypiska śmieci. Odpady organiczne (resztki jedzenia, skórki owoców czy warzyw) można kompostować, czyli przetworzyć na wartościowy kompost, który jest gotowy do wykorzystania w ogrodzie. Dzięki temu jednocześnie wzbogacamy glebę w naturalne składniki odżywcze. Okazuje się, że odpady organiczne stanowią znaczną część odpadów domowych, o czym mówi np. raport pt. "Advancing Sustainable Materials Management: 2018 Fact Sheet", opublikowany przez amerykańską rządową Agencję Ochrony Środowiska (EPA) w 2020 r. Zgodnie z nim odpady organiczne łącznie stanowią 33,7 proc. całkowitej masy śmieci, produkowanych w gospodarstwach domowych w USA. Organizacja Zero Waste Europe dostarcza podobnych danych na temat efektywności kompostowania i redukcji odpadów.

A jeśli nie mamy ogrodu? Nadal można kompostować swoje bioodpady, korzystając z kompaktowych domowych kompostowników. Takie rozwiązanie pozwala na zmniejszenie ilości odpadów i tworzenie naturalnego nawozu, który może być użyty do roślin domowych.  Coraz więcej gmin wprowadza system zbiórki bioodpadów, co daje nam szansę ograniczenia użycia plastiku w segregacji śmieci.

Kosmetyki w opakowaniach wielokrotnego użytku

Kolejnym pomysłem na zmniejszenie negatywnego wpływu plastiku jest wybieranie kosmetyków w opakowaniach wielokrotnego użytku. Wiele marek już wprowadziło do sprzedaży takie produkty, które można uzupełniać lub wymieniać pojedyncze elementy, zamiast kupować nowe opakowania. Dzięki temu nie tylko ograniczamy ilość tworzyw sztucznych, ale także oszczędzamy pieniądze i przyczyniamy się do powstania mniejszej ilości odpadów. Warto również zwrócić uwagę na skład kosmetyków, wybierając te naturalne i przyjazne dla środowiska. Unikajmy produktów z mikroplastikiem oraz opakowań wielowarstwowych, które są trudne do recyclingu. Odpowiedzialna konsumpcja kosmetyków może mieć duży wpływ na redukcję plastiku w naszych domach i na świecie. To samo dotyczy wielu innych produktów, takich jak mydła, detergenty czy przyprawy.

Wspieranie zrównoważonych praktyk w codziennym życiu, w tym wybór ładowalnych baterii czy biodegrowalnych tabletek do czyszczenia, przyczynia się do zmniejszenia śladu węglowego i chroni nasze środowisko. Warto zastanowić się nad wdrożeniem takiej zmiany, która w dłuższej perspektywie przyniesie realne korzyści zarówno nam, jak i przyszłym pokoleniom.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta Biuro prasowe
2025-02-27 | 15:00

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Lagardère Travel Retail w Polsce rozpoczyna ekspansję sieci Costa Coffee w nowym modelu biznesowym. Pierwsza kawiarnia działająca na zasadach franczyzy została uruchomiona
Styl życia Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
2025-02-19 | 13:30

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania

Pokolenie Z wkroczyło na rynek pracy, wnosząc na niego świeżą energię, pomysły i… oczekiwania. A te determinują podejście pracodawców do szeroko pojętego zarządzania
Styl życia Firma eventowa jako partner w organizacji eventów
2025-02-18 | 12:50

Firma eventowa jako partner w organizacji eventów

Współczesne eventy to nie tylko okazja do spotkań, ale także istotny element strategii marketingowych i komunikacyjnych. Profesjonalna firma eventowa odgrywa kluczową rolę

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Gwiazdy

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Infrastruktura

Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.