Komunikaty PR

Jak dobrać wino do potrawy? Najważniejsze zasady wine pairingu

2022-06-22  |  13:00
Biuro prasowe

Wino jest nieodłącznym elementem romantycznej kolacji we dwoje czy uroczystego obiadu w gronie bliskich. Jednak nie każdy jego rodzaj komponuje się z konkretną potrawą. Z pomocą przychodzi wine pairing, czyli sztuka doboru wina do określonego dania. Przybliżamy kilka podstawowych zasad, jakimi należy się kierować, aby podkreślić smak kaczki, wołowiny, skorupiaków czy czekolady. 

 

Mięso, ryby, warzywa czy desery smakują jeszcze lepiej w towarzystwie kieliszka wybornego wina. Dobranie odpowiedniego jego rodzaju wymaga nieco wiedzy na temat zasad wine pairingu. Jak podkreślić smak dania za pomocą odpowiedniego trunku? Podpowiadamy! 

 

Ryby, owoce morza i skorupiaki 

Większość ryb idealnie komponuje się z białym winem – półwytrawnym oraz wytrawnym. Świetnym wyborem będzie tutaj szczep Torrontes, charakteryzujący się słomkową barwą oraz kwiatowo-owocowym aromatem. Dobierając rodzaj wina do posiłku z rybą, należy kierować się zarówno sposobem przyrządzania, jak i rodzajem dodatków. Niektóre gatunki ryb – głównie te bardziej tłuste, jak tuńczyk – możemy podawać z winem czerwonym. Podobna zasada dotyczy skorupiaków oraz owoców morza. W tym przypadku – poza białym winem – można postawić także na delikatne wino różowe z lekkim, owocowym finiszem. Do skorupiaków świetnie pasować będzie wytrawne białe wino musujące, szampan czy lekki riesling. Połączenie ryby ze słodkim winem może wywołać problemy żołądkowe.

Drób oraz kaczka

Kluczem w dopasowaniu odpowiedniego wina do potraw z drobiu jest sposób, w jaki je przygotowujemy. Świetnie sprawdzi się tu zasada, że im cięższe danie, tym bardziej wyrazisty trunek. Do lekkich sałat z kurczakiem serwuje się delikatne wino, jak prosecco czy białe wino półwytrawne. Z kolei do potrawy bardziej wyrazistej, np. pieczonego czy marynowanego i grillowanego kurczaka, pasować będzie lekkie wino czerwone lub intensywne i wyraziste białe wino wytrawne. 

Dania z kaczki zdecydowanie najlepiej komponują się z winem czerwonym. Mięso z kaczki jest wyjątkowo tłuste i charakteryzuje się intensywnym smakiem. W tym przypadku znakomicie sprawdzą się wina z mocniejszym aromatem, wyczuwalną kwasowością lub owocami. Takie połączenie pozwoli zachować harmonię smaku i podkreślić charakter mięsa. 

Mięso czerwone: wołowina, wieprzowina, cielęcina, jagnięcina i dziczyzna 

Większość gatunków mięsa czerwonego idealnie komponuje się z winem czerwonym. Jednak jego rodzaj zależy w dużej mierze od rodzaju mięsa i sposobu jego przyrządzania. Smak smażonej, pieczonej bądź grillowanej wołowiny wspaniale podkreśli intensywne, wytrawne wino czerwone. Serwując wołowego steka, warto postawić na charakterne, argentyńskie wino ze szczepu Malbec, które urzeka aromatem czerwonym jagód z dodatkiem śliwek, wiśni i rodzynek.

Delikatniejsze mięsa, takie jak jagnięcina czy cielęcina, wymagają jednak nieco mniej wyrazistego anturażu. Z pewnością świetnie sprawdzą się tu lekkie wina czerwone, które nie przytłumią smaku potrawy. Do dań z wieprzowiny zazwyczaj serwujemy z kolei delikatne wino białe lub różowe. Jaką zasadą kierować się w przypadku potraw z dziczyzną? Tutaj odpowiednie będzie wino ciężkie, z dużą ilością tanin o intensywnym aromacie. 

 

Potrawy wegetariańskie i warzywa 

Warzywa oraz dania bezmięsne idealnie komponują się z lekkimi winami białymi, musującymi i różowymi. Czerwone wino będzie odpowiednie jedynie wtedy, kiedy w potrawie dominować będą intensywne smaki oraz mocne przyprawy. Do warzywnych sałatek z dodatkiem owoców, takich jak truskawki, granat czy maliny, odpowiednim wyborem będzie delikatne wino półsłodkie, które doskonale podbije słodsze akcenty w daniu. 

Wino do deseru 

W przypadku deserów najlepiej kierować się zasadą mówiącą, że białe wino podajemy do jasnych słodkości, a czerwone do ciemnych. Wino słodkie, białe poleca się do bezy, kremów, serników, bitej śmietany i owoców. Intensywne desery, jak brownie, pierniki, ciasta korzenne i czekoladowe, warto podawać z cięższym winem czerwonym. W obu przypadkach doskonale sprawdzi się także wino różowe, pełne delikatnych nut owocowych, jak Nampe Rosado De Malbec. 

Wina prosto z Argentyny 

Dobierając odpowiednie wino do rodzaju potrawy, należy zwrócić uwagę także na jego jakość oraz pochodzenie. Jednym z najpopularniejszych krajów winiarskich, który słynie z doskonałej jakości win ze wspomnianych szczepów Malbec oraz Torrontes, jest Argentyna. To właśnie tam w ciągu roku produkuje się nawet 15 mln litrów wina rocznie! Wyjątkowy smak regionalnych trunków pokochali nie tylko Argentyńczycy, ale także koneserzy z całego świata. Świetnej jakości wina pochodzące z Mendozy, słynnego regionu winiarskiego, znajdziemy także w polskich sklepach. Za popularyzację winnej, argentyńskiej kultury w Polsce odpowiada projekt Winna Argentyna, który zrzesza dwie marki win – Nampe oraz Los Haroldos. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Let’s colour Centrum Zdrowia Dziecka! Biuro prasowe
2024-07-02 | 13:35

Let’s colour Centrum Zdrowia Dziecka!

Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie jest jedną z największych placówek medycznych dla małych pacjentów w Polsce. To miejsce szczególne na mapie naszego kraju. Akcja
Styl życia Tężnia solankowa w Raszynie otwarta
2024-07-02 | 12:00

Tężnia solankowa w Raszynie otwarta

 Wójt Gminy Raszyn wraz z przedstawicielami Fundacji Pracowniczej Grupy VKR oraz  firmy VELUX Polska dokonali uroczystego otwarcia Tężni Solankowej w Raszynie. Od 26 czerwca
Styl życia Tysiąc km smoczą łodzią w dół Wisły - ZROBILIŚMY TO!
2024-07-01 | 01:00

Tysiąc km smoczą łodzią w dół Wisły - ZROBILIŚMY TO!

19 załogantów stałych i 6 załogantów wspomagających – w sumie 25 wioślarzy w ciągu ośmiu dni pokonało Wisłę i spłynęło z Krakowa do

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Katarzyna Pakosińska: Siostrzeństwo kobiet jest jeszcze w powijakach. Natomiast w „Pytaniu na śniadanie” mam wspaniałe koleżanki, a Kinga Dobrzyńska jest dla nas jak mama

Prezenterka TVP ubolewa nad tym, że kobiety nadal dość często postrzegają siebie nawzajem jako rywalki i zamiast się wspierać, to jedna drugiej wbija szpilkę. Katarzyna Pakosińska zauważa, że damska solidarność wciąż jest rzadkością, a dużo częściej ze względu na niską samoocenę i różne uprzedzenia kobiety rzucają sobie kłody pod nogi. Jednocześnie podkreśla, że miała ogromne szczęście, trafiając do ekipy „Pytania na śniadanie”. W tej redakcji może bowiem rozwijać skrzydła kariery i liczyć na wsparcie ze strony innych kobiet.

Handel

Konsumenci w coraz lepszych nastrojach. Mogą być dźwignią polskiej gospodarki

Dane z gospodarki wskazują, że inflacyjny szok jest za nami, a Polacy ruszyli na zakupy. – Konsument przestał aż tak bardzo patrzeć na każdą wydawaną złotówkę – mówi Agnieszka Górnicka, prezeska zarządu Inquiry. Wciąż jednak ostrożnie podchodzimy do przyszłości i planowania większych zakupów. Podejście konsumentów do cen, ale też kanału zakupowego to jeden z elementów, do którego branża handlowa musi się przystosowywać. Zmiany w sektorze wymuszają też kwestie regulacyjne. Wśród istotnych wyzwań na najbliższe miesiące będzie system kaucyjny i ewentualny powrót do handlowych niedziel.

Media

Aleksandra Popławska: Tantiemy z internetu to są zarobki za naszą pracę i nam się należą. W Europie wszyscy powinniśmy działać na podobnych prawach

W piątek zakończyła się batalia środowiska filmowego o tantiemy z platform streamingowych. Dzięki nowym przepisom twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów słownych i słowno-muzycznych będą uzyskiwać stosowne wynagrodzenie za udostępnianie ich dzieł w sieci. Za nowelą głosowało 417 posłów, 18 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Aktorzy mogą więc wreszcie odetchnąć z ulgą. Aleksandra Popławska i Krzysztof Dracz są jednak rozgoryczeni tym, że tak długo musieli czekać na takie rozwiązanie. Stosowne rozporządzenie powinno wejść w życie już trzy lata temu.