Jak (i czym!) dojechać na koncerty w Manufakturze? Darmowy parking rowerowy
Zbliżają się urodzinowe koncerty z okazji 600-lecia Łodzi. Na scenie w Manufakturze od piątku (28.07) do niedzieli (30.07) wystąpią Dawid Kwiatkowski, Margaret, Strachy na Lachy, Kayah, Ignacy oraz KULT. Jak dojechać na występy?
Najłatwiej komunikacją miejską
MPK Łódź poinformowało, że od 28 do 30 lipca komunikacja miejska w Łodzi będzie darmowa (promocja obejmuje wszystkie strefy). W ramach wspólnego honorowania biletów z darmowych przejazdów można skorzystać także w pociągach ŁKA i POLREGIO. Obchody 600-lecia wiążą się także z dodatkowymi przejazdami autobusów i tramwajów. Zdecydowana większość linii tramwajowych i część autobusowych będzie kursować do 1 w nocy. Wydłużone kursy zaplanowano na liniach: 2A (co 10 minut), 3, 8A, 9 (w skróconym wariancie Dworzec Łódź Fabryczna - Widzew Augustów), 10AB (co 10 minut), 11, 12, 14, 55A, 57, 80C, 83, 86, 87A, 96C, Z6.
Linie autobusowe przejeżdżające przez przystanek „Zachodnia – Manufaktura”: 59, 73, 87A, 87B, 96C.
Linie tramwajowe przejeżdżające przez przystanek „Zachodnia – Manufaktura”: 2A, 2B, 3, 6, 11, 19.
Specjalnie z okazji koncertów w całym mieście powstanie specjalna linia „600”, która kursować będzie od piątku do niedzieli (co 7,5 minuty) pomiędzy sceną w Manufakturze a pozostałymi. Każdy z pasażerów będzie mógł łatwo sprawdzić, jak dojechać do danej sceny, gdyż autobusy, tramwaje, a także przystanki będą oznaczone specjalnymi tablicami.
Można też jednośladem! Manufaktura otwiera bezpłatny parking rowerowy
Letni klimat sprzyja podróżowaniu rowerem! Z tej okazji Manufaktura w dniach 28-30 lipca (od piątku do niedzieli) otwiera bezpłatny parking rowerowy dostępny w godzinach 12:00 – 24:00. Rowery będzie można pozostawić w wyznaczonym miejscu między wejściem do galerii handlowej (w pobliżu sklepu Van Graaf), a muzeum MS2. Parking będzie dozorowany przez ochroniarza, który będzie także koordynował jego funkcjonowanie. Obowiązkowo należy mieć swoje zapięcie.
W jaki sposób dostać się samochodem do Manufaktury podczas robót drogowych?
Nie ma już utrudnień na Alei Włókniarzy, więc dojazd ulicą Drewnowską będzie jedną z najlepszych opcji. Od strony Bałut i Radogoszcza można dostać się również ulicą Lutomierską. Od strony Widzewa najlepszym wyborem będzie dojazd ulicą Północną, gdyż otwarty jest przejazd na skrzyżowaniu z ulicą Franciszkańską/Kilińskiego.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.