Komunikaty PR

Jak pracować z uzdolnionym uczniem? Startuje 11 edycja Programu Explory

2022-03-07  |  10:00
Biuro prasowe

Jak pracować z uzdolnionym uczniem? Startuje 11 edycja Programu Explory

Towarzyszą w przeprowadzaniu projektów, wskazują możliwe ścieżki, wspierają rozwój młodych talentów – nauczyciele i nauczycielki. To z myślą o nich Fundacja Zaawansowanych Technologii organizuje szkolenie „Jak pracować z uzdolnionym uczniem?” otwierające 11 sezon programu Explory.

Realizacja projektu badawczego, od pomysłu do realizacji to złożony proces, choć ma swój schemat postępowania. Odpowiednie wsparcie to kombinacja motywowania oraz merytorycznych wskazówek mentorskich. O tym, z nauczycielami i edukatorami rozmawiać będą dr Adam Czyżewski oraz dr Katarzyna Kołacz z Sieci Łukasiewicz, podczas certyfikowanego szkolenia dla nauczycieli „Jak pracować z uzdolnionym uczniem?”. Organizatorem szkolenia jest Program Explory- największa w Polsce inicjatywa wyszukująca, sieciująca i rozwijająca młode talenty, która od 11 lat pomaga młodym badaczom i naukowcom odnaleźć się w świecie nauki i biznesu.–Lata doświadczeń programu Explory pokazują, że dla najlepszego wzrostu talentów potrzebne jest zaangażowanie nie tylko uczniów, ale i szkoły. Dlatego w rozpoczynającej się, 11 edycji Programu stawiamy także na kontakt z nauczycielami, którzy często są pierwszym impulsem do działania dla młodych. Wierzymy, że wejście w najbliższe, najbardziej dostępne środowisko młodych talentów pozwoli nam na najlepsze dzielenie się wartościami i metodologią Explory. – mówi Joanna Gogolińska, wiceprezeska Fundacji Zaawansowanych Technologii. Spotkanie odbędzie się 11 marca o godz. 16:40. Choć zapisy trwają do 10 marca, już wiadomo że szkolenie cieszy się rekordowym zainteresowaniem.

Sprawdzony sposób na rozwój talentów

Społeczność Explory współtworzą także instytucje i firmy, dla których rozwój, kreatywność i innowacyjne myślenie to nie tylko słowa, a plan na przyszłość. Dzięki nim poszczególne elementy programu takie jak konkurs dla młodych talentów, programy wsparcia, staże badawcze czy Regionalne i Szkolne Festiwale Nauki pozwalają młodym ludziom w pełni wykorzystać ich potencjał. – Explory to środowisko łączące młode talenty z przedstawicielami biznesu, mentorami i naukowcami. Program w sprawdzony sposób pozwala rozwijać się tym, którzy już dzisiaj kreują rozwiązania, które pozwolą nam wszystkim łatwiej żyć w przyszłości. Grupa LOTOS jako Mecenas Explory z dumą zauważa rosnącą popularność programu i z niecierpliwością wypatruje kolejnych kreatywnych projektów – mówi Adam Kasprzyk, rzecznik prasowy Grupy LOTOS.

W minionej dekadzie Program zgromadził społeczność ponad 2400 młodych innowatorów, którzy zgłosili do Konkursu Explory ponad 1500 projektów naukowych i wynalazków. Odbyło się już ponad 60 wydarzeń dla pasjonatów innowacji i nowych technologii. Wzięło w nich udział ponad 40 tysięcy osób. O Explory i kompleksowym rozwoju swoich talentów uczniowie słyszą już w szkołach i regionach. Międzysektorowa współpraca z samorządami pozwala bowiem na lokalne pojawienie się Programu poprzez organizowane warsztaty, spotkania ze specjalistami i  prezentacje naukowe. –Miasto Słupsk stawia na rozwój talentów. Kolejny raz dołączamy do świata Explory bo wierzymy, że inwestycja w młode, kreatywne osoby to najlepsze co możemy zrobić dla społeczeństwa. – mówi Krystyna Danilecka- Wojewódzka, prezydentka Słupska, jednego z miast partnerskich Explory–  Wiemy też, że żeby wzrastać talenty potrzebują odpowiedniego wsparcia- zaangażowanych nauczycieli i innowacyjnych szkół, dlatego już dziś zapraszamy na szkolenie dla nauczycieli otwierające sezon Explory oraz lokalne Szkolne Festiwale Nauki ,w tym także w słupskich szkołach. –  dodaje prezydentka.

O skuteczności Programu najlepiej świadczą Alumni Explory – uzdolnione osoby, które dziś studiują i pracują na najlepszych Uniwersytetach w kraju i za granicą. Tak jak Anna Skierska, studentka Uniwersytetu w w Groningen od pięciu lat pracująca nad projektem modyfikacji nanokrystalicznych ogniw słonecznych w celu zwiększenia ich wydajności czy Szymon Gaca, w Explory rozwijający projekt wpływu chelatów IDHA żelaza i miedzi na przyswajanie azotu przez pszenicę, dziś stażysta renomowanego  instytutu technologicznego w Walencji. O rozwoju laureatów, ich codzienności i perspektywie na otaczający świat przeczytać można w mediach społecznościowych Explory. Alumni chętnie angażują się w kolejne działania Programu jako mentorzy, ambasadorzy czy prowadzący zajęcia.

 

Sezon 2022

Po otwarciu sezonu, społeczność Explory czekają kolejne propozycje działań. Już 15 marca startują Regionalne Festiwale Nauki we Wrocławiu, Warszawie, Olsztynie i Łodzi – warsztaty w szkołach połączone z regionalnym etapem konkursu i wirtualnym pitchingiem -prezentacją innowacyjnych projektów młodzieży. W pierwszy dzień wiosny, 21 marca rozpoczyna się rekrutacja szkół do Szkolnych Festiwali Explory – inicjatywy, w której Program udziela licencji na organizację lokalnego Festiwalu i dzieli się wskazówkami o mądrym i skutecznym wsparciu zdolnych uczniów. Kolejne kroki Explory to programy grantowy i mentoringowych czyli precyzyjne wsparcie rozwoju talentów oraz październikowy Gdynia Explory Week – finał konkursu połączony z praktyczna konferencją naukową dotyczącą najnowszych trendów w nauce.

Wszystkie szczegółowe informacje o działaniach Programu znaleźć można na: https://bit.ly/explory_pl
 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia „Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję Biuro prasowe
2025-04-22 | 13:00

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Z okazji Dnia Ziemi marka SodaStream przypomina, że zmiana może zacząć się od jednej decyzji – i jednej butelki wielorazowej. Nowa kampania „Zamień jednorazowe butelki na
Styl życia Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
2025-02-27 | 15:00

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Lagardère Travel Retail w Polsce rozpoczyna ekspansję sieci Costa Coffee w nowym modelu biznesowym. Pierwsza kawiarnia działająca na zasadach franczyzy została uruchomiona
Styl życia Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
2025-02-19 | 13:30

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania

Pokolenie Z wkroczyło na rynek pracy, wnosząc na niego świeżą energię, pomysły i… oczekiwania. A te determinują podejście pracodawców do szeroko pojętego zarządzania

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Muzyka

Farmacja

Właściciele psów i kotów szczególnie narażeni na choroby odkleszczowe. Nie decydują się jednak na profilaktyczne szczepienia

Eksperci ostrzegają, że Polska znajduje się w czołówce krajów Europy Środkowej pod względem liczby zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, a mimo to poziom zaszczepienia przeciwko tej chorobie pozostaje dramatycznie niski. Tymczasem zmiany klimatyczne, coraz wyższe temperatury, migracje kleszczy i zanik sezonowości ich aktywności powodują, że ryzyko zakażenia jest coraz większe – nie tylko w lesie, ale i w mieście, parku czy ogrodzie, a nawet w domu, szczególnie tam, gdzie mieszkają zwierzęta.

Dom i ogród

Eliza Gwiazda: Bez chemii naprawdę można wysprzątać mieszkanie na błysk. Wiele rzeczy da się doczyścić na przykład sodą

Influencerka lubi, gdy w jej domu wszystko lśni, i ma swoje sprawdzone metody sprzątania bez używania chemii. Popularne składniki, które można znaleźć w każdej kuchni, takie jak soda, ocet czy kwasek cytrynowy, okazują się bowiem równie skuteczne i wydajne jak detergenty. Eliza Gwiazda zaznacza, że naturalne metody sprzątania i czyszczenia różnych powierzchni są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne dla domowników i zwierząt.