Komunikaty PR

Jak przygotować się na powrót do normalności

2020-07-17  |  13:00
Biuro prasowe

Jakie skojarzenia przychodzą Ci na myśl, gdy słyszysz o powrocie do normalności? Ja mam przed oczami astronautów wracających na Ziemię z kosmosu. Obecnie część z nas czuje się właśnie tak: wytrąceni z równowagi, zdezorientowani. Żyjemy w świecie, do którego nie jesteśmy przyzwyczajeni.

 

Dyskusje na temat powrotu do pracy koncentrują się na kwestiach bezpieczeństwa i procedurach dotyczących zdrowia i środowiska pracy. Moja kariera w wojsku i ciągłe przeprowadzki z bazy do bazy nauczyły mnie kilku rzeczy, które teraz mogą przydać się tak samo, jak podręcznik procedur, stworzony z myślą o powrocie do miejsca pracy. 

 

Po pierwsze, kiedy opuściliśmy swoje stanowiska pracy, nastała nowa rzeczywistość. Musimy uwrażliwić się na ludzi, którzy pozostali, by „utrzymać bieg rzeczy”. Pamiętaj, że w wielu miejscach na całym świecie niektóre zawody zostały uznane za niezbędne. Wykonujący je ludzie nie mogli opuścić swoich stanowisk. Ci, którzy wciąż normalnie pracują, już dostosowali się do nowej sytuacji. Oni także mogą odczuwać lekki niepokój związany z naszym powrotem do pracy. Być może czują nawet lekką urazę, że oni musieli „zostać”, gdy my „zrejterowaliśmy”.  Co prowadzi do drugiej lekcji:

 

Powrót do nowej normalności oznacza zmiany, a zmiany wiążą się z innymi wymaganiami, wywołującymi stres. Nawet jeśli marzy nam się powrót do poprzedniej rzeczywistości, nie zawsze jest on możliwy czy wskazany. Powinniśmy zwolnić i uważnie obserwować rozwój wypadków. Słuchać i wyłapywać ewentualne trudności. Ponieważ każdy inaczej postrzega rzeczywistość, musimy się komunikować - zarówno w celu pozyskiwania informacji, jak również ich przekazywania. Powrót do pracy będzie wymagał od nas weryfikacji przyjętych założeń i zatwierdzenia tego, co uważamy za słuszne i prawdziwe. Będzie wymagał jeszcze lepszej komunikacji i otwartości.

 

Nowe podejście jest konieczne. W ciągu ostatnich tygodni i miesięcy każdy dostosował się  do niepewności na własny sposób. Niektórzy chcą po prostu zerwać „opatrunek” i stawić czoła nowej rzeczywistości, gdy inni potrzebują asekuracji i ochrony. Nawiązując do analogii z astronautami: nie możemy orbitować wiecznie. Musimy znaleźć złoty środek i zachować wrażliwość na ludzi, którzy inaczej reagują na ryzyko. Ale wrócić do wspólnej pracy musimy.

 

Trzeba także uświadomić sobie, że nie wszystkim uda się bezboleśnie odnaleźć w nowej sytuacji Lata spędzone w wojsku nauczyły mnie, że nie każdy radzi sobie z powrotem. Niestety, niektórzy żołnierze zmagają się z przystosowaniem do innych warunków – a my powinniśmy ich zrozumieć. Powinniśmy przygotować się odpowiednio, by pomóc osobom walczącym o swoje miejsce w „nowej normalności”. Musimy to przewidzieć i zaplanować, w jaki sposób wspierać osoby, które nie wrócą do miejsca pracy z powodzeniem. Wynika to z kilku przyczyn - te oczywiste dotyczą zmiany wymagań w pracy lub presji finansowej wywieranej na firmę. Inne będą oparte na osobistej ocenie stanu zdrowia, gdzie ryzyko uważa się za niedopuszczalne na poziomie indywidualnym. Podobnie jak ci żołnierze, ludzie zmagający się z powrotem powinni skonsultować się z ekspertami i poszukać formy terapii, która pomoże im poradzić sobie ze zmianami.

 

Organizacje nie powinny minimalizować źródeł stresu w pracy, ponieważ ponownie wkraczamy w środowisko, które opuściliśmy i wokół którego orbitowaliśmy tak długo. Dobra wiadomość brzmi:  ​​zdecydowana większość misji  kończy się sukcesem, więc nasz powrót może być udany, jeśli starannie go zaplanujemy i zareagujemy na pojawiające się wyzwania.  

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Majówkowy piknik w Elektrowni Powiśle Biuro prasowe
2024-04-29 | 15:59

Majówkowy piknik w Elektrowni Powiśle

Przed nami niemal tydzień błogiego lenistwa nad Wisłą. Z pomysłem na spędzenie majówki w mieście przychodzi Elektrownia Powiśle. Piknik pod gołym niebem z wiosennym menu, otwarcie
Styl życia Cook Story w nowej odsłonie – teraz jeszcze bardziej smart
2024-04-29 | 11:15

Cook Story w nowej odsłonie – teraz jeszcze bardziej smart

25 kwietnia br. ponownie swoje przestrzenie otworzyło Cook Story by Samsung, unikatowy punkt na kulinarnej mapie Warszawy. W Cook Story można wziąć udział w warsztatach kulinarnych, jak
Styl życia Kwietniowe grillowanie – pomysły i przepisy
2024-04-29 | 01:00

Kwietniowe grillowanie – pomysły i przepisy

Opiekanie jedzenia nad żywym ogniem jest najstarszą formą gotowania. Czas spędzany przy ognisku od tysięcy lat służył nie tylko przetrwaniu gatunku, ale przede wszystkim budowaniu więzi

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rodziny zastępcze w kryzysie z powodu braku odpowiedniego wsparcia państwa. Zespoły robocze pracują nad wypracowaniem nowych przepisów

Na koniec 2022 roku w pieczy zastępczej przebywało 72,8 tys. dzieci, przy czym nieco ponad 56 tys. w pieczy rodzinnej. Od 2020 roku wzrasta ogólna liczba wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych kosztem rodzin zastępczych, których jest coraz mniej. – Problemem jest niedofinansowanie całego systemu, brakuje też wsparcia i szkoleń dla rodziców – podkreśla Agnieszka Smarzyńska, prezeska Fundacji Happy Kids. Powołane niedawno przez resort polityki społecznej zespoły robocze mają wypracować nowe rozwiązania, które zapobiegną kryzysowi w pieczy zastępczej w Polsce.

Film

Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

Gwiazdy

Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.