Jak wpasować ćwiczenia w swój harmonogram pracy w domu
Autorka: Samantha Clayton, Wiceprezydent Działu Sportu i Fitnessu, Herbalife Nutrition
Dla wielu osób praca z domu jest nowym doświadczeniem, które może ograniczyć ilość ruchu w ciągu dnia, ponieważ łatwo jest „zapaść się” w fotel i nie wstawać z niego przez długie godziny. Dlatego warto znaleźć kreatywne sposoby na ruch!
Przestrzegaj stałego harmonogramu
Przestrzeganie już ustalonego lub wypracowanie nowego programu ćwiczeń mają zasadnicze znaczenie dla utrzymania motywacji na wysokim poziomie i zapobiegają złym nawykom.
Choć perspektywa pozostania w łóżku i pracy w piżamie może wydawać się kusząca, grozi bałaganem i złymi przyzwyczajeniami. Przestrzegaj stałego harmonogramu: wstawaj o tej samej porze, weź prysznic, przebierz się w dzienne ubranie, zjedz śniadanie i przygotuj sobie stanowisko pracy. Utrzymanie poczucia normalności pomoże Ci skoncentrować się na swoich zadaniach.
Oto kilka sposobów na wpasowanie ćwiczeń do swojego harmonogramu pracy w domu:
Traktuj aktywność fizyczną priorytetowo
Chociaż praca bardziej zaprząta Twoje myśli niż treningi, powinieneś codziennie poświęcać 30 minut na ćwiczenia. Jeśli włączysz je do swojego harmonogramu, dodając do codziennego kalendarza, będziesz czekać na nie jak na urozmaicenie monotonnego dnia pracy.
Badania dowodzą, że długie przebywanie w pozycji siedzącej jest skorelowane z szeregiem problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca typu 2, choroby sercowo-naczyniowe i bóle pleców.
Nawet jeśli sprawność fizyczna nie jest dla Ciebie priorytetem, pamiętaj, że w trakcie ćwiczeń w organizmie uwalniają się endorfiny, które poprawiają nastrój. W stresujących czasach jedną z największych zalet regularnego wykonywania ćwiczeń jest lepsze samopoczucie, co przekłada się także na lepsze radzenie sobie z codziennymi obowiązkami.
Ćwiczenia w trakcie pracy
Oto pięć prostych ćwiczeń – niektóre możesz wykonywać nawet przy biurku:
- Ustaw alarm w telefonie, który będzie co godzinę przypominał Ci o krótkiej przerwie na aktywność fizyczną. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się robić „brzuszki” przez minutę, czy wolisz 60 przysiadów lub 20 pompek, regularne przerwy, by trochę się poruszać, pomogą Ci odzyskać energię oraz wzmocnić mięśnie w dłuższej perspektywie.
- Rozciągnij górne części ciała. Rozgrzej mięśnie, przeciągając się. Unieś ręce nad głowę, wyciągnij jak najwyżej, aż poczujesz to w klatce piersiowej i bicepsach. Rozciąganie pomaga złagodzić stres i rozluźnić napięte mięśnie.
- Rozmawiaj przez telefon na stojąco. Włóż słuchawki i ruszaj się w trakcie rozmowy telefonicznej. Możesz po prostu chodzić, robić przysiady lub wypady, które angażują mięśnie pośladków i ud.
- Brzuszki na siedząco. Ćwicz mięśnie brzucha, siedząc na krześle. Trzymając proste plecy, spleć ręce za głową, a następnie unoś kolana naprzemiennie do łokci.
- Krążenie kostkami. Zataczaj kółka kostkami, by pobudzić krążenie krwi w nogach.
Pamiętaj o zbilansowanej diecie
Regularne ćwiczenia, zdrowa dieta i wystarczająca ilość odpoczynku to skuteczne sposoby na osiągnięcie najlepszych efektów w zakresie zdrowia fizycznego i psychicznego. Gdy łatwo tracisz poczucie czasu, przez cały dzień odpisując na maile, wcześniej przygotuj sobie zdrowe przekąski: owoce, jogurt, mieszankę orzechową. Zbilansowana dieta z dużą ilością białka sprawi, że zachowasz uczucie sytości na dłużej, dzięki czemu nie będziesz ciągle zaglądać do lodówki. Praca w domu nie oznacza, że wypalenie Ci nie grozi. Koniecznie wygospodaruj czas na odpoczynek i relaks.

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.