Jak wykorzystać smartfon, by wspomóc rozwój dziecka?
Czy smartfon może być dobrym prezentem dla dziecka? Z pewnością znajdą się przeciwnicy i zwolennicy takiego pomysłu. Nie ulega jednak wątpliwości, że w pewnym momencie korzyści płynące z posiadania przez dziecko telefonu stają się kluczowym argumentem w dyskusji. Możliwość kontaktu w każdej chwili daje poczucie bezpieczeństwa zarówno rodzicom, jak i ich pociechom. Jak używać smartfonu, by dziecko wykorzystało jego możliwości jak najlepiej? Oto kilka propozycji od Motoroli.
Aplikacje edukacyjne
Bogactwo aplikacji w sklepie Google Play pozwoli każdemu znaleźć to, czego potrzebuje. Wśród nich znajdują się również te edukacyjne. Dzięki nim dziecko może nie tylko ćwiczyć rozwiązywanie zadań z matematyki, języki obce czy rozwijać znajomość lektur, ale także poszerzać wiedzę o świecie poprzez dostęp do wykładów uznanych specjalistów i inspirujących ludzi. Poniżej kilka przykładowych aplikacji, które warto podsunąć dziecku:
- Duolingo – to jedna z najpopularniejszych aplikacji do nauki języków obcych. Oferuje różne techniki wzbogacania słownictwa i wymowy w ponad 30 językach.
- Polska ortografia – zastosowanie tej aplikacji jest widoczne w nazwie na pierwszy rzut oka. Wykorzystuje ona grywalizację, by zmotywować dziecko do powtarzania w praktyce poprawnej pisowni tych łatwiejszych i bardziej podchwytliwych wyrazów.
- Lekturowo – zawiera najważniejsze informacje o lekturach szkolnych, epokach i motywach literackich.
- Photomath – to ciekawa aplikacja, która po zeskanowaniu równania podaje jego rozwiązanie z instrukcją krok po kroku, jak do niego dojść. W aplikacji znajdują się także wyjaśnienia procesu obliczania.
- Zdrowe zakupy – pozwala sprawdzić skład produktów po zeskanowaniu kodu kreskowego oraz wskazuje, które są zdrowe, a które nie. To dobry sposób na rozbudzenie ciekawości dziecka i rozwoju jego świadomości dotyczącej właściwego odżywiania.
By komfortowo korzystać z powyższych aplikacji, warto dobrać smartfon z odpowiednio dużym ekranem o dobrej rozdzielczości. Przykładem takiego urządzenia jest motorola moto e7 plus z ekranem o przekątnej 6,5” i rozdzielczości HD+. Smartfon jest obecnie dostępny w dwóch kolorach – Mystic Blue (niebieski) i Twilight Orange (pomarańczowy) – w atrakcyjnej cenie 499 zł, jeśli wziąć pod uwagę także jego pozostałe parametry, jak np. bardzo pojemna bateria 5000 mAh, która wystarczy na dni działania.
Fotografia i wideo
Kolejnym sposobem, w jaki można wykorzystać smartfon do rozpalenia dziecięcej ciekawości, jest zainteresowanie dziecka fotografią i filmowaniem. Obecnie urządzenia mobilne oferują aparaty, które w zupełności wystarczą do realizacji pasji. Nim się obejrzysz, Twoje dziecko zacznie robić interesujące zdjęcia i nagrania, a umiejętność budowania w nich historii przyda się nie tylko w szkole, ale i życiu społecznym.
Wspomniana wcześniej motorola moto e7 plus ma aparat główny o wysokiej rozdzielczości 48 Mpx, która zapewnia ostre zdjęcia, a technologia Quad Pixel łączy 4 piksele w jeden, by dostarczyć maksymalną światłoczułość i jasność fotografii niezależnie od warunków oświetleniowych. Na początek będzie w zupełności wystarczającym narzędziem dla rozwoju pasji. Jednocześnie telefon ma 64 GB pamięci wbudowanej, którą można rozbudować dodatkową kartą microSD (do 512 GB), by pomieścić wszystkie dziecięce wspomnienia i dzieła.
Wspólna praca zdalna
W ostatnim czasie jeszcze bardziej niż dotąd dostrzegliśmy, jak niesamowicie przydatne są możliwości urządzeń mobilnych do utrzymania więzi i kontaktu z innymi ludźmi. Także w pracy i nauce. Duży ekran i aparat przedni o rozdzielczości 8 Mpx świetnie sprawdzą się podczas wideorozmów, gdy dziecko wraz z kolegami i koleżankami będą zdalnie pracować nad wspólnymi projektami. Spotkanie online to także dobry sposób na wspólną naukę czy spędzanie czasu z rówieśnikami, którego dzieci tak bardzo potrzebują.
Smartfon jako prezent?
Rodzice różnie uzasadniają kupowanie smartfonu dzieciom. Niektórzy uważają, że jest to podstawowe narzędzie, które pomaga w codziennym kontakcie całej rodzinie. Inni uznają, że elektronika powinna być nagrodą za osiągnięcie celów uzgodnionych razem z dzieckiem – np. konkretne wyniki w nauce, uczestnictwo w pracach domowych itp. Inni uznają, że smartfon może pomóc dziecku w codziennym życiu i rozwijaniu swoich pasji. Jeśli więc, zastanawiasz się jaki prezent świetnie sprawdzi się na komunię czy Dzień Dziecka, pomyśl o motoroli moto e7 plus.

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.