Jak zachęcić kilkulatka do sprzątania domu?
„Czego Janek się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”
Bałagan w dziecięcym pokoju jest elementem rzeczywistości każdego rodzica. Malec zgrabnie manewruje pomiędzy rozrzuconymi po całym pokoju klockami, nie widząc w tym nic złego. Nie ma bowiem wrodzonego poczucia bałaganu i porządku – tego musimy go nauczyć. Tylko w Twoich rękach leży to, jak dziecko będzie dbało o ład i porządek swojej przestrzeni. Nie tylko teraz, ale także w dorosłym życiu. Pamiętaj jednak, by dopasować obowiązki i wymagania do wieku malca – od przedszkolaka możesz wymagać już więcej, niż od dwulatka, który wciąż dopiero poznaje świat i otoczenie. Stopniowo wprowadzaj kolejne obowiązki, by nie zniechęcić pociechy do dbania o czystość. Wraz z wiekiem o opanowaniem kolejnych umiejętności pokazuj mu, dlaczego utrzymanie porządku jest ważne i jak w kilka minut uporać się z bałaganem.
5 prostych kroków, dzięki którym sprzątanie będzie frajdą dla Malucha
- Świeć przykładem. Pamiętaj, że dla swojego dziecka jesteś superbohaterem i wzorem do naśladowania. Jeśli brzdąc zobaczy, że po każdej zabawie porządkujecie wspólnie zabawki, klocki czy kredki, potraktuje to jako normlany element dnia. Wprowadźcie wieczorną rutynę, podczas której będziecie sprzątać przedmioty w jego pokoju - zachowując tam porządek dajesz mu jasny sygnał, jak powinien wyglądać na co dzień.
- Postaw na pudła i kosze do przechowywania zabawek – nie wymagaj od malucha, że będzie starannie ustawiał każdą zabawkę na półce. Na początku zadbaj o kosze na zabawki czy klocki. To prosty i szybki sposób na utrzymanie porządku, dzięki któremu łatwiej wyrobisz w dziecku nawyk porządkowania swojej przestrzeni.
- Zadbaj o naturalne środki czystości – takie, których brzdąc z powodzeniem może używać w trakcie czyszczenia swojego pokoju, stołu w jadalni czy innych powierzchni. Ten etap może rozpocząć przedszkolak, który będzie nie tylko uczył się nowych obowiązków, ale także czerpał z nich przyjemność. Zwróć uwagę na to, by nie były to tradycyjne, chemiczne środki, które podrażnią wrażliwą skórę dziecka, a nawet mogą wywołać nieprzyjemności ze strony brzuszka. Pomogą tu naturalne i bezpieczne płyny oparte na roślinach, których właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze są znane od pokoleń. Z pomocą przychodzi tu dobroczynny wyciąg z pestek grejpfruta czy olejek z drzewa herbacianego. Takie składniki znajdziecie w produktach BeSymbio, które oparte są na roślinnych aktywnych składnikach bez dodatku chemii.
- Zaangażuj dziecko do codziennych porządków w domu. Dzięki temu będzie to dla niego naturalny element codzienności, który nie wymaga dużo czasu i zaangażowania. Nadeszła pora kolacji? To moment, w którym nadchodzi ważna rola Twojego kilkulatka – czystość stołu zależy tylko od niego. Na szafkach zgromadził się kurz? Niech Twój przedszkolak pokaże Ci, jak się z nim uporać.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.