Komunikaty PR

Jak zacząć 2021 rok w lepszym zdrowiu i formie

2021-02-01  |  13:00

Rok 2020 był inny. Ze względu na globalną pandemię wielu z nas spędzało więcej czasu w domu z rodziną. Pieczenie ciast stało się popularnym hobby, natomiast możliwości korzystania z siłowni zostały ograniczone. Z tego powodu wiele osób przybrało na wadze i straciło z oczu swoje cele, zmieniając priorytety i folgując sobie w tym trudnym roku. Dobry stan zdrowia to połączenie zdrowia fizycznego i psychicznego, wzmacnianego poprzez odżywianie i ćwiczenia, sen i wartościowe relacje społeczne. Dokonując kilku drobnych zmian w swoim życiu, możesz zyskać więcej energii w 2021 roku i przygotować się na wszelkie wyzwania.

Posilaj się zdrową żywnością

Większość osób zdaje sobie sprawę z tego, że zdrowe odżywianie pomaga utrzymać prawidłową wagę ciała. Ale nie wszyscy uświadamiają sobie dodatkowe korzyści wynikające ze stosowania dobrze zbilansowanej diety. Dieta zapewniająca prawidłowe odżywianie oznacza dostarczanie niezbędnych składników odżywczych, w tym soli mineralnych i witamin, które pomagają organizmowi funkcjonować optymalnie. Od poprawy samopoczucia emocjonalnego po utrzymanie prawidłowego funkcjonowania różnych układów i ograniczenie złego cholesterolu zagrażającego sercu - zdrowe odżywianie ma wiele zalet. Większość z nas rozpoczyna nowy rok z postanowieniem, że będziemy odżywiać się lepiej, ale wraz z upływem kolejnych tygodni często tracimy zapał. Jako pracownik służby zdrowia przekonałem się, że wiele osób czerpie korzyści ze zdrowego odżywiania się i odchudzania, gdy należą do społeczności, w której wszyscy współpracują i wspierają się nawzajem. Chociaż wiele z tych grup nie może spotykać się osobiście, rozkwitają w Internecie, a poczucie braterstwa pomaga im w zdrowym odchudzaniu i osiągnięciu celów związanych z odżywianiem.

Skup się na dobrym samopoczuciu

Zdrowe odżywianie jest koniecznością - podobnie jak prowadzenie zrównoważonego trybu życia. Przyjrzyj się wszystkim jego aspektom, by poprawić swoje samopoczucie. Jeśli nie stosujesz pełnowartościowej diety bogatej w składniki odżywcze, wspomóż się suplementami. Pamiętaj o nawodnieniu, stanowiącym ważny element zbilansowanego odżywiania. Ćwiczenia także poprawiają stan zdrowia i jakość snu.

Zdrowie psychiczne również ma wpływ na nasze samopoczucie - stres jest czynnikiem przyczyniającym się do różnych problemów zdrowotnych, od chorób serca po otyłość. Według WebMD od 75% do 90% wszystkich konsultacji w gabinetach lekarskich dotyczy dolegliwości związanych ze stresem, do których należą bóle głowy, nadciśnienie, problemy z sercem, cukrzyca, choroby skóry, astma, artretyzm, depresja i stany lękowe. Nowe aplikacje, takie jak Headspace i Calm, mogą pomóc Ci nauczyć się zdrowszych reakcji na różne stresujące sytuacje. Pamiętaj, że jeśli cierpisz na schorzenia wynikające ze stresu, zmniejszenie jego poziomu jest ważne, ale powinieneś przede wszystkim skorzystać z pomocy lekarza.

Z myślą o swoim dobrym samopoczuciu ustal codzienny rytuał obejmujący odżywianie, ćwiczenia, sen i przerwy w pracy.

Bądź w kontakcie z ludźmi

Jedna z lekcji, jakich udzielił nam rok 2020, dotyczyła tego, jak bardzo potrzebujemy interakcji z ludźmi. Izolacja doprowadziła do wyższych wskaźników depresji. Liczne badania wykazały, że więzi społeczne „mogą obniżać lęk i depresję, pomóc nam zachować równowagę emocjonalną, prowadzić do wyższej samooceny i empatii oraz poprawić funkcjonowanie układu odpornościowego”. Chociaż początek 2021 roku nadal upływa pod znakiem zmniejszenia aktywności towarzyskich, staraj się częściej odbierać telefony, pisać staromodne listy i kartki oraz planować spotkania na kolejne miesiące i wakacje. Na końcu tunelu izolacji widać już światełko nadziei.

Znajdź czas na rzeczy, które lubisz, lub odkryj nowe hobby

Udział w zajęciach, które lubimy, pobudza mózg, a uczenie się nowych rzeczy wpływa pozytywnie na jego kondycję. Czasami trudno jest nam wygospodarować czas na robienie czegoś tylko dla przyjemności, ale potraktowanie tego priorytetowo przyniesie nam korzyści. Zajmuj się ogrodem, zgłoś się jako wolontariusz wspierający ważną sprawę, zapisz się na lekcje tańca tego lata lub naucz się nowego języka, by przygotować się do wymarzonej podróży. Osobiście spróbowałem tego wszystkiego w poszukiwaniu źródła radości płynącej z nowych doświadczeń. Zajęcie umysłu czymś ciekawym i znalezienie sobie hobby mogą uchronić Cię przed przytłaczającym stresem.

Chociaż rok 2020 przyniósł wiele wyzwań, pojawiła się nadzieja, że ​​będziemy uważniej dokonywać wyborów i docenimy wartość wspierającej społeczności. Przyjmijmy więc przyszłość i wykorzystajmy szansę, by zbudować silne fundamenty pod lepszy, szczęśliwszy i zdrowszy rok.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Rozmowy o Wiśle – dwa spotkania i wiele punktów widzenia Biuro prasowe
2024-06-23 | 01:00

Rozmowy o Wiśle – dwa spotkania i wiele punktów widzenia

Akcja Wspólnie dla Wisły to nie tylko niezwykłe i wręcz ekstremalne wyzwanie sportowe, które obejmuje odwrócony triathlon z Baraniej Góry do Krakowa i spływ smoczą
Styl życia Jak stworzyć strefę kibica w swoim domu? - poradnik od KFC
2024-06-21 | 09:00

Jak stworzyć strefę kibica w swoim domu? - poradnik od KFC

​Aby wspólne kibicowanie polskim zawodnikom podczas Euro 2024 było jeszcze przyjemniejsze, KFC wprowadziło specjalny KFC Pizza Twisters Box i KFC Pizza Twisters Box & Chicken.
Styl życia Noc Świętojańska – tradycja, magia i ludowość
2024-06-21 | 01:00

Noc Świętojańska – tradycja, magia i ludowość

Zbliża się jedno z najbardziej magicznych i tajemniczych świąt w polskim kalendarzu – Noc Świętojańska, czy inaczej Wigilia św. Jana Chrzciciela. To wyjątkowe wydarzenie,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Klaudia Carlos: W „Pytaniu na śniadanie” pracuje się bardzo dobrze. Jest miła atmosfera i czujemy wsparcie z każdej strony

Wyniki oglądalności nie pozostawiają złudzeń i od kilku miesięcy wiadomo, że nowa odsłona „Pytania na śniadanie” z innymi parami prowadzących nie cieszy się popularnością wśród widzów. W godzinach porannych znacznie chętniej wybierają oni bowiem „Dzień Dobry TVN”. Twórcy związani ze śniadaniowym projektem publicznego nadawcy dwoją się więc i troją, by przyciągnąć przed ekrany jak najwięcej osób. Teraz między innymi postanowili wyjść z czterech ścian w plener i realizować program z letniego studia. Klaudia Carlos i Robert El Gendy mają nadzieję, że okaże się to strzałem w dziesiątkę. Atrakcją dla widzów mają być także wyjazdowe wydania. W osiem kolejnych niedziel kamera „Pytania na śniadanie” dotrze do urokliwych zakątków naszego kraju.

Nauka

Deadboty mogą być niebezpieczne dla żywych. Istnieje ryzyko manipulowania ludźmi w żałobie i wpływania na ich psychikę

Technologie, których istotą jest stworzenie cyfrowej repliki zmarłego człowieka, mogą być bardzo niebezpieczne – ostrzegają naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge. Zespół badawczy przeanalizował trzy możliwe scenariusze rozwoju usług związanych z tworzeniem deadbotów i w każdym z nich widać poważne zagrożenie, bądź to związane z manipulacją w celu sprzedaży towarów i usług, bądź w obszarze przeżywania żałoby i związanego z tym dobrostanu psychicznego. Naukowcy postulują, by już na etapie tworzenia takich usług wprowadzić zasady, które będą mieć na celu ochronę najbardziej narażonych na negatywne skutki grup społecznych, m.in. dzieci.

Edukacja

Szkoły nie przygotowują uczniów na wejście w dorosłość. Oceny wciąż ważniejsze od kompetencji przyszłości i kreatywności

Około 40 proc. uczniów, zarówno szkół podstawowych, jak i średnich, uważa, że popełnienie błędu oznacza, że nie są mądrzy – wynika z raportu „Mogę wszystko. Co na to współcześni uczniowie?” Fundacji Teach for Poland. Obawa przed byciem tak odbieranym powoduje także, że wielu z nich nie zadaje pytań, kiedy czegoś nie wiedzą. – W konsekwencji za kilkanaście lat będziemy społeczeństwem, które będzie się bało innowacji i zmian – ocenia Katarzyna Nabrdalik, prezeska Fundacji Teach for Poland. Wielu uczniów regularnie stawia sobie cele i do nich dąży, ale często kojarzą się one z ocenami. To wyniki w nauce, a nie rozwój umiejętności, są traktowane jako wyznacznik sukcesu.