#JedenOdeMnie - pokaż, że Twój 1% pomaga!
Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową
Ślężna 114s/1
53-111 Wrocław
justyna.zalewska|naratunek.org| |justyna.zalewska|naratunek.org
665929699
www.naratunek.org
Ponad 5 milionów Polaków wciąż nie przekazuje 1% podatku z PIT na wybrany cel charytatywny. Kampania #JedenOdeMnie ma za zadanie to zmienić.
- Doskonale wiemy jak ważna jest taka pomoc dla wszystkich organizacji czyniących dobro - mówi Bartłomiej Dwornik z Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową. - Ten niepozorny 1% podatku często pomaga ratować zdrowie i życie! Każda, nawet maleńka suma nabiera wielkiej mocy, bo z takich małych kwot tworzą się wielkie rzeczy!
A w tym wypadku nie trzeba nawet wydawać ANI ZŁOTÓWKI. Wystarczy do formularza PIT dopisać kilka cyfr. Numer KRS wybranej instytucji, której chcemy pomóc.
Według danych z raportu KMPG “Roczne zeznania podatkowe Polaków PIT 2019” podatnicy, którzy nie przekazują swojego 1% podatku najczęściej motywują to: brakiem zaufania do Organizacji Pożytku Publicznego (15% wskazań), przekonaniem, że dzielenie się 1% podatku niczego nie zmieni (14%) oraz przekonaniem, że przekazywane w ten sposób środki są nieefektywnie gospodarowanie (9% wskazań). Ale wciąż aż 12% respondentów wskazało, że nie przekazują 1% podatku, bo nie wiedzą, że mają taką możliwość.
W dodatku w porównaniu do zeszłorocznego badania, nie zmieniła się liczba Polaków deklarujących chęć przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego w zeznaniu podatkowym za 2019 rok.
Statystycznie najczęściej swojego 1% podatku nie przekazują najmłodsi Polacy, w wieku do 24 lat – gdzie ponad co trzeci przyznał, że tego nie robi.
Dlatego wciąż musimy uświadamiać i głośno mówić o tym jak cenny jest 1% podatku i jak wiele dobra może zdziałać! A patrząc na tendencje, media społecznościowe są najlepszym miejscem do prowadzenia naszej kampanii #JedenOdeMnie.
Akcja społeczna #JedenOdeMnie to projekt ogólnopolski, angażujący wszystkie grupy społeczne oraz artystów, znane osobistości, influencerów, przedsiębiorstwa, a także wolontariuszy. Takie zaangażowanie przyczyni się do wsparcia organizacji charytatywnych, niosących pomoc potrzebującym, a za przykładem uczestników z pewnością podąży liczna grupa znajomych, fanów czy obserwatorów!
- Do naszej akcji włączyli się między innymi sportowcy, artyści i dziennikarze - podkreśla Klaudia Smolarska z Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową. - Są wśród nich reportażysta Mariusz Szczygieł, lekkoatleta Piotr Małachowski i szpadzistka Magdalena Piekarska, siatkarki Volley Wrocław, piłkarze Śląska Wrocław, kabaret Paranienormalni, mistrzyni makijażu Kamila Patyna, siatkarz Łukasz Kaczmarek i wielu innych. A grono zaangażowanych w kampanię wciąż rośnie!
Udział w kampanii może wziąć absolutnie każdy! Wystarczy:
- Zrobić zdjęcie, grafikę albo filmik z napisem #JEDENODEMNIE
- Wrzucić do mediów społecznościowych
- Napisać, komu się pomaga i zachęcić do tego innych
- Dodać do opisu hasztag #JEDENODEMNIE
- I już! Dajemy dobry przykład 5 milionom nieprzekonanych ludzi!
Szczegóły akcji znajdziecie na stronie www.naratunek.org/jedenodemnie . Tam też powstaje galeria uczestników kampanii, która potrwa do końca kwietnia.
Na Facebooku jest również wydarzenie #JedenOdeMnie | Pokaż, że Twój 1% pomaga!
www.facebook.com/events/3972129876141624
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.